publicysta publicysta
1088
BLOG

Przemyśl - najbardziej zachwycające miasto w rankingu Skyscanner.pl

publicysta publicysta Społeczeństwo Obserwuj notkę 1

 

http://static.rmf.pl/rmf_fm/sd/galeria/main/przemysl_1.jpg

Przemyśl rynek. Z lewej strony klub „Niedźwiadek”. W tle od lewej – wieża kościoła oo. Franciszkanów, w głębi wieże kościoła Grecko-Katolickiego. Kamieniczki z przełomu XVI-XVII wieku.  Za: rmf.pl
 
 
 
Przemyśl zwyciężył w głosowaniu użytkowników portalu turystycznego Skyscanner.pl.
 

                 zobacz  →   ranking
 
To nie jest pierwsza taka opinia: w 2013 otrzymał europejską nagrodę EDEN jako najpiękniejsze miasto Unii wśród miast małych i średnich nie propagowanych przez główne media.
 
Piszę to nie bez pewnej satysfakcji - w ostatnich latach napisałem tutaj na swoim blogu ponad 30 notek związanych z Przemyślem, głównie o znakomitym przemyskim festiwalu poetyckim, organizowanym od 1994 roku zawsze z doborową stawką najlepszych polskich poetów.

Co roku też spędzam sierpień w Przemyślu podziwiając uroki późnorenesansowego rynku i robiąc dalekie wypady za miasto, w góry - będące już przedpolem Bieszczad.


Informacja turystyczna – szlaki Pogórza


Na ulicy Grodzkiej - na fotografii pierwszy budynek po prawej z czerwonym dachem - mieści się biuro informacyjne PTTK, w którym można zaopatrzyć się w mapy szlaków Pogórza Przemyskiego.

Pierwszą swoją wędrówkę na Pogórze - w stylu improwizacyjnym - odbyłem w 1974 idąc od godziny 6.3o z Przemyśla czerwonym szlakiem na Brylińce, mijając bardzo wysoko ocenianą przez turystów widokową górę Kopystańkę, przez Połoninki Rybotyckie, dalej przez Makową do Kalwarii Pacławskiej i kończąc po 15.3o w Nowosiółkach Dydyńskich.  

W ostatnich latach dojeżdżam z Przemyśla ok. godziny autobusem PKS do wsi Rybotycze i dalej już pieszo żółtym szlakiem na Kopystańkę. .  

Jestem weteranem szlaku na Kopystańkę: w latach 2013 -2015 odbyłem tam 10 wycieczek. W tym 3 do Makowej i Rybotycz.  

Piszę to z prostego powodu: jeśli coś polecam Czytelnikom to z własnego doświadczenia. W każdej porze roku obowiązuje pełen strój turystyczny wraz z parasolem, ciepłym swetrem, kremem przeciwsłonecznym i okularami, oraz długie spodnie jako ochrona przez możliwym i niebezpiecznym barszczem Sosnowskiego. Jak w górach - pogoda może zmienić się w ciągu pół godziny i może być niedobrze.


Przemyśl ma dobrą bazę hotelową


Ponieważ na festiwalach poetyckich nocuję wraz z kolegami poetami w kameralnych hotelach „Pod Białym Orłem” i hoteliku nauczycielskim na ulicy Kraszewskiego – obydwa blisko centrum – polecam je bez wahania.


Kawiarnie


W rynku jest ich około 10 i tętnią życiem do 23.oo – potem towarzystwo przenosi się do lokali do „ostatniego klienta”.  Osobiście bywam ostatnio w kafejce „E-libera” z biblioteczką : patio piętrowe, świetna kawa i herbata, piszę, czytam. Urokliwy jest „Absynt” no i klasyczny „Niedźwiadek” z dużymi miękkimi skórzanymi kanapami, uważany za jeden z najlepszych w Polsce klubów jazzowych.

Warto z rynku iść około 1 kilometra cały czas pod górę pięknymi wąskimi uliczkami na Zamek Kazimierza Wielkiego i skorzystać tam z malowniczej kawiarni i tarasów widokowych na panoramę miasta. Jak również zrobić spacer po pięknym parku zamkowym.


Inne uwagi


Notka jest krótką impresją i wyraża dumę autora, że pisząc nieraz od kilku lat o Przemyślu nie zmarnował czasu przybliżając Czytelnikom walory najpiękniejszego miasta w Polsce i jeden z jego znakomitych festiwali. Gdyby ktoś się dziwił zbyt dużej ilości notek na ten temat – właśnie ma poprzez Scyscanner.pl odpowiedź.   

O innych zabytkach nie piszę gdyż zajęłoby to śmiało 5-6 stron tekstu. Warto jednak wspomnieć o Księgarni Bosz mającej zbiory książek i monografii o Pogórzu, Karpatach, Przemyślu i o Kresach.   


Podsumowanie i wnioski nr 1 dla Rady Miasta Przemyśla


Z kilkudziesięcioletniego doświadczenia mogę sformułować dwa wnioski: miasto powinno wystąpić korzystając z pozycji Marszałka Sejmu przemyślanina Marka Kuchcińskiego do Ministra Ochrony Środowiska o detoksykację rzeki San płynącej środkiem miasta.

Odkąd pamiętam latem plaże nad Sanem były pełne – widać to było na emitowanym kilka dni temu filmie o Przemyślu w TVP Historia z roku 1966.

Ostatnio niestety nie. Możliwość popływania w rzece dla turystów byłaby świetną frajdą i uzupełniałaby agendę turystyczną.

Wniosek drugi: używając tej samej metody miasto powinno wystąpić do odnośnego ministra o pilne skrócenie czasu dojazdu do Przemyśla na trasie Warszawa-Przemyśl. Od 2012 roku do 2015 roku podróż wydłużyła się o 2,5 godziny.

Skocznia narciarska oraz malownicza i romantyczna fontanna obok niej powinna żyć i cieszyć oczy publiczności oraz nogi skoczków/.

EDEN i ostatni ranking oraz szereg innych zgodnych opinii dają miastu mocne argumenty.   

Przemyśl odnawia w ramach funduszy unijnych Twierdzę z okresu I wojny światowej  - samo to będzie w przyszłości dużym i smakowitym kąskiem dla miłośników architektury militarnej , historii Polski jak i dla turystów.      


Wnioski nr 2: ‘Przemyśl a Światowe Dziedzictwo Ludzkości UNESCO’ oraz perspektywiczna polityka ekologiczna – ochrona ekosystemu otuliny miasta – do roku 2140.


Swoje uwagi dotyczące możliwości wpisu miasta na Listę UNESCO wyłożyłem w swoim artykule w „Przemyskim Informatorze Kulturalnym” w 1995 /Varia/.  Łatwo można z nich skorzystać – po tylu latach od napisania oczywiście wybiórczo i selektywnie.

Dzisiaj dołączam wniosek o objęcie konieczną ochroną szerokiej otuliny miasta w stronę Kalwarii Pacławskiej gdzie są obszary o najczystszym powietrzu w Polsce i dalej w stronę Bieszczad.

Perspektywa planowania minimum 4-5 pokoleń, a więc horyzont minimalny powinien zaczynać się w 2140 roku.    


Krótkie studium o możliwości rozwoju Przemyśla w pisaniu


W ciągu kilku tygodni na podstawie zebranych merytorycznych materiałów w ciągu ostatnich lat przedstawię władzom miasta na ręce pani Renaty Nowakowskiej dyrektora Przemyskiego Centrum Kultury ZAMEK oraz Marszałka Sejmu krótkie 2 stronnicowe studium.


Wniosek nr 3: o uczczenie Marca 1968 w Przemyślu


Opierając się na obchodach 40 rocznicy Marca w 2008 roku w Pałacu Prezydenckim za kadencji i z udziałem śp. Lecha Kaczyńskiego wnoszę o zorganizowanie w marcu 2016 roku /lub w następnym/  uroczystości upamiętniającej te wydarzenia. Strona IPN informuje, że w Przemyślu odbyły się najwcześniej w byłym województwie rzeszowskim protesty młodzieżowe.  W odróżnieniu od wcześniejszych o dzień wydarzeń w Strzyżowie były dość duże i zaowocowały zatrzymaniami i przesłuchaniami.

Na 100 osób z całego świata zaproszonych przez Prezydenta RP na wspomniane uroczystości 3 osoby były organizatorami protestów w Przemyślu: pp. Damian Zegarski, Wojciech Lach i Andrzej Mazur.

image

kawiarnia Libera – na tej werandzie piję kawę, piszę i czytam w sierpniu                  

 

publicysta
O mnie publicysta

uwielbiam przyrodę, filozofię, sztukę  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo