Romuald Kałwa
Romuald Kałwa
Romuald Kałwa Romuald Kałwa
385
BLOG

Film dokumentalny autora Grupy Lokalnej Balaton. „Nasze Kresy” -

Romuald Kałwa Romuald Kałwa Polityka Obserwuj notkę 1

Zaleszczyki położone są aż 250 km w linii prostej od obecnej granicy z Polską. Dojazd samochodem to 325 km drogami przypominającymi drogi polne. Od Opola trzeba przejechać około 770 km.

Ten interesujący i godny polecenia film powstał w 2013 roku. W obecnej chwili nie mógłby być nakręcony z powodu wojny jaka toczy się na Ukrainie. W tym miejscu należy wyjaśnić, że słowo „Ukraina” w XVI wieku oznaczała tyle co pogranicze.

link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=iOPq53xCiiQ 

Na Wikipedii czytamy: „Określenie Ukraina jako nazwa pospolita pojawiło się w średniowieczu i oznaczało pierwotnie nazwę granicznych regionów geograficznych”. Taką Ukrainą jest np. Opolszczyzna, bo leży przy granicy z Czechami.

                                                                 *****

Warto przypomnieć, że film nie powstał z inicjatywy jakiegoś ministerstwa czy władz samorządowych. Zrobili go zwykli ludzie - mieszkańcy małej, liczącej nieco 400 osób wsi Tarnowiec.

Film „Nasze Kresy” powstał po to, aby nie zapomniano o tragicznej historii - rzeziach Banderowców oraz członków UPA na Polakach w latach II wojny światowej. Nie ma nic cenniejszego od zachowania pamięci o swoim pochodzeniu, o przeżyciach przodków. Tymczasem historia to nie tylko wielkie bitwy, ale też dramaty, które dotykały zazwyczaj zwykłych ludzi. 

Na premierze obecni byli mieszkańcy oraz zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, w tym starostwa powiatowego czy też Urzędu Marszałkowskiego. Gościem specjalnym był Adolf Juzwenko, dyrektor Biblioteki Ossolineum we Wrocławiu, który wygłosił prelekcję na temat zawiłych współczesnych stosunków polsko-ukraińskich.

O autorach

Uparcie będą to powtarzał za Rafałem Ziemkiewiczem, ale właśnie tak powstają nowe elity Polski. Tylko elity rozumieją, że ucząc się o przeszłości, ma się wiedzę o tym, jak budować przyszłość.

Uczestnicy wyprawy (współautorzy filmu):

Henryk Derega - wykonanie piosenki „Podolanka”

Ryszard Gawroniuk

Eugeniusz Gawrnoniuk

Bartłomiej Kalinowski - kamera, montaż, realizacja.

Piotr Rutkowski

Tadeusz Parcej - fotosy, kamera, realizacja

Autorzy dotarli do mieszkańców Ukrainy -mówiących po polsku Polaków, pamietających jeszcze starych - obecnych mieszkańców wsi Tarnowiec.

Premiera miała miejsce 13 października w Tarnowcu, woj. opolskie, gm. Lubsza. Film powstał z inicjatywy członków Stowarzyszenia „Tarnowiec Wczoraj, Dzisiaj i Jutro”.

Serdecznie gratuluję red. Bartłomiejowi Kalinowskiemu za techniczne przygotowanie filmu, jego udostępnienie, a wszystkim Uczestnikom wyprawy za wspaniałe świadectwo. Tylko tak mogłem obejrzeć rzekę przy której mieszkali moi pradziadkowie, a o której wiele słyszałem od swojej śp. Babci.

 

Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka