Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
551
BLOG

Trójwymiarowa sfera - codziennie z nowym uczesaniem

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 18

Do Bożego narodzenia sześć dni. W każdy z tych dni możemy uczesać sferę S3 na inny sposób. Co prawda w sezonie 2016/2017 modne uczesania są symetryczne, jak na przykład „Niski kucyk” czy „Przedziałek na środku”.

Trójwymiarowa sfera - codziennie z nowym uczesaniem

Trójwymiarowa sfera - codziennie z nowym uczesaniem

Przedziałek nam nie odpowiada, bo przedziałek to osobliwość. Nas interesują uczesania bez wirów i bez przedziałków. Patrząc z tyłu na niskiego kucyka osobliwości nie widzimy – to już lepiej. Jednak niski kucyk wygląda zbyt symetrycznie. Nas interesują uczesania asymetryczne – jak to

Trójwymiarowa sfera - codziennie z nowym uczesaniem

Jednak matematyka dowodzi nam, że dwuwymiarowej sfery uczesać bez osobliwości się nie da. A trójwymiarową się da. Moda jeszcze do tego nie dorosła, jednak w niedalekiej przyszłości, gdy opanujemy podróżowanie w czwartym wymiarze (ale nie tym pseudowymiarze czasowym od teorii względności), wtedy czesać się trójwymiarowo będziemy bez problemów – będą do tego odpowiednie grzebienie i szczotki. Matematyka już tam jest, fizyka tam dochodzi, a i technologia za rogiem już się skrada.

W notce W poszukiwaniu czwartego wymiaru zapoznaliśmy się z sześcioma uczesaniami trójwymiarowej sfery kwaternionów o normie 1 w czterowymiarowej przestrzeni wszystkich kwaternionów. Z kwaternionów nie na należy się śmiać ani nie należy się ich bać. W kwaternionach jest cała głębia psychologicznej nieświa-podświa-domości:

Quaternions and the World of Carl Jung and His Followers

Trójwymiarowa sfera - codziennie z nowym uczesaniem

Kwaterniony mogą się gnieździć w naszym układzie nerwowym. Dlatego sześciu niesymetrycznym i nieosobliwym zaczesaniom sfery S3, po jednym na każdy dzień do Świąt, przyjrzymy się teraz bliżej.

Poszukując czwartego wymiaru nie poszliśmy zbyt daleko. Zakończyliśmy suchym wyleczeniem sześciu pół wektorowych w R4:

v1L = (-X,W,-Z,Y) , v1P = (-X,W,Z,-Y)

v2L = (-Y,Z,W,-X) , v2P = (-Y,-Z,W,X)

v3L = (-Z,-Y,X,W) , v3P = (-Z,Y,-X,W)

Trzy pola v1L,v2L,v3L pochodzące z obracania kwaternionów kopniakami z lewej oraz trzy pola v1P,v2P,v3P pochodzące z obracania kopniakami z prawej. Przy tym v1 obraca wokół osi x, v2 wokół osi y, v3 wokół osi z.

Stwierdziliśmy też, że każde z tych sześciu pól wektorowych jest prostopadłe do promienia wodzącego (W,X,Y,Z), zatem styczne do każdej sfery o stałym promieniu w czterowymiarowej przestrzeni, w szczególności styczne do interesującej nas sfery o promieniu 1.

Jednak mamy więcej: trzy lewe pola są do siebie wzajemnie prostopadłe, podobnie zresztą jak trzy prawe pola. Sprawdzamy obliczając iloczyny skalarne:

v1L.v2L = (-X)(-Y) + WZ + (-Z)W + Y(-X) = 0

v1L.v3L = (-X)(-Z) + W(-Y) + (-Z)X + YW = 0

v2L.v3L= (-Y)(-Z) + Z(-Y) + WX + (-X)W = 0

Podobnie dla pól od prawych przesunięć. Trzy wzajemnie prostopadłe pola zdefiniowane na trójwymiarowej sferze – mówi się, że definiują „równoległą absolutną” - po angielsku „absolute paralellism”. Był czas, że Einstein próbował zbudować jednolitą teorię pola w oparciu o podobną „równoległość absolutną”. Pisałem kiedyś o tym w notce Równoległość Alberta Einsteina i Elie Cartana.

Zakończyłem wtedy tak

Potem Einstein całą tą linię dociekań zarzucił. Dziś fizycy do tego wracają. Teorie z równoległością absolutną, ze skręceniem, dziś znów są przedmiotem zainteresowania. Pisał o tym wiele G. I. Shipov, usiłował tym sposobem wyjaśnić dość niezwykłe efekty żyroskopowych zabawek opartych o tzw. inercjoid Tolchina. I ja się tym aktualnie zająłem, choć na razie tylko od strony krytyki.

Dziś wiem trochę więcej niż wtedy gdy to pisałem. A co wiem tym się powolutku dzielę.

Sześć uczesań trójwymiarowej sfery! Należałoby je jakoś przedstawić na obrazkach, by panie (a także panowie jak np. Michał Piróg) mogły z tych moich propozycji w karnawale skorzystać. Posłużyłem się do tego rzutem stereograficznym z trójwymiarowej sfery na trójwymiarową przestrzeń Euklidesową. Taki rzut obrazuje całą sferę z wyjątkiem jednego punktu, tego z którego rzutujemy

Trójwymiarowa sfera - codziennie z nowym uczesaniem

Przejście od W,X,Y,Z w czterech wymiarach do x,y,z w trzech wymiarach jest dane formułami

x = X/(1-W), y = Y/(1-W), z = Z/(1-W).

Biegun z którego rzutujemy to punkt W = 1,X = Y = Z = 0. Przejście odwrotne od x,y,z na sferę jest dane wzorami

W = (r2-1)/(r2+1), X = 2x/(r2+1), Y = 2y/(r2+1), Z = 2z/(r2+1),

gdzie r2 = x2 + y2 + z2.

Przy rzucie stereograficznym obrazy wektorów blisko bieguna z którego rzutujemy robią się bardzo duże – podobnie jak much tuż przed soczewką rzutnika robi się ogromna na ekranie. Trzeba na to zniekształcenie wziąć poprawkę. Rzut stereograficzny nie zachowuje odległości, zachowuje jednak kąty – co jest miłe.

A oto naszych sześć fryzur w rzucie stereograficznym.

Trójwymiarowa sfera - codziennie z nowym uczesaniem

Przy tym rysuję tylko na płaszczyznach układu współrzędnych. Dobra, doświadczona fryzjerka wypełni wtedy bez trudu fryzurą całą (trójwymiarową) głowę.

 

 

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie