Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
882
BLOG

Lód i płomień

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Kultura Obserwuj notkę 27

Jest lato. U mnie, 60 km na północny zachód od Tuluzy, ponad 100 km na północny wschód od Lourdes, temperatury w dzień dochodzą do 35 stopni Celsjusza w cieniu. To płomień. A gdzie lód?

Lód dopiero nadejdzie. To kwestia przyszłości. Jednak przyszłość jest ważna, może nawet ważniejsza od przeszłości. Choć są i tacy, co twierdzą, że ani przeszłość ani przyszłość nie istnieją. Liczy się tylko „teraz”. Trzeba, jak mówią, „żyć chwilą”, żyć zawsze w teraźniejszości, i to żyć pełnią życia, najlepiej w dodatku świadomie, wsysając każdą bieżącą chwilę, być stale przytomnym.

Ot, dylematy.

Są i inne dylematy. Jedni mówią (ja do nich się zaliczam): intencje są nieistotne, liczą się jedynie wymierne rezultaty. Liczy się co i jakiej jakości w życiu stworzyłeś, i nie dla siebie a dla innych. Ale nie dla wszystkich innych. Co stworzyłeś dla czegoś co jest większe od ciebie? Dla takiej czy innej idei. I nie jest bynajmniej wszystko jedno co to za idea, co to za moc, której służysz. Masz wolną wolę i możesz wybierać. Za swe wybory zapłacisz, czy chcesz tego czy nie chcesz. Albo po prostu obrócisz się w pył.

Ale są też tacy, co mówią: najważniejsze by być szczęśliwym. A szczęście można osiągnąć: a) ciesząc się ze wszystkiego z czego tylko się da, lub b) roztapiając się w nirwanie, jednocząc się z Bogiem, z Kosmosem, czy to klęcząc, czy stojąc na jednej nodze.

Lód i płomień

Wreszcie, przychodzi mi na myśl, dla wielu sens życia sprowadza się w gruncie rzeczy do zapewnienia przyszłości potomstwu. Wszystko inne ma drugorzędne znaczenie.

Płomień i lód to tytuł polskiego tłumaczenia autobiografii Arthura Koestlera (do r. 1940) – właśnie ją z dużą ciekawością przeczytałem.

Lód i płomień

Koestlera jedni bardzo cenią, inni mniej, jeszcze inni mieszają go błotem. Polska Wikipedia (Wikipedia to taka komunistyczna encyklopedia, tworzona przez bezimienne sterowane masy) pisze m.in.

W 1998 roku popiersie Koestlera zostało usunięte z budynku Uniwersytetu w Edynburgu po ujawnieniu gwałtów, których się dopuścił.

Angielska Wikipedia zauważa zainteresowanie Koestlera zjawiskami paranormalnymi:

Mysticism and a fascination with the paranormal imbued much of his later work. Koestler was known for endorsing a number of paranormal subjects such as extrasensory perception, psychokinesis and telepathy. His book The Roots of Coincidence (1974) claims the answer to such paranormal phenomena may be found in theoretical physics.

Niewątpliwie oryginał był z niego a i życie miał bogate w przygody. Od czasu do czasu palił za sobą mosty, ryzykował rzucając się w nieznane. No i pracowity był. To mi imponuje.

Wracając do przyszłości, pisał Koestler:

Lód i płomień

No właśnie, co pisał? Ciekawe rzeczy pisał. I o tych ciekawych, wręcz intrygujących rzeczach już w następnym odcinku.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura