I.C I.C
1240
BLOG

Masowe wymieranie zwierząt

I.C I.C Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

W poprzedniej notce podałem przykłady prac naukowych w których próbowano znaleźć zasady którym podlega poruszanie się zwierząt w stadach.

Oczywiście podane poprzednio przykłady zasad poruszania sie stad ptaków lotnych nie wyczerpują wszystkich form samoorganizowania się grup zwierząt. Poruszanie się w ściśle zsynchronizowanej formacji jest typowe również u uhli pstrodziobej

http://pl.wikipedia.org/wiki/Uhla_pstrodzioba

której fascynujący sposób poruszania badał autor poniższej pracy.

http://www.pnas.org/content/107/28/12576.full

Ryan Lukeman jest matematykiem który za cel postawił sobie wyjaśnienie dlaczego te ptaki wodne poruszają się zawsze w ściśle zorganizowanym szyku.

Miejscem jego badan był port w Vancouver gdzie mógł dokładnie obserwować zachowanie tych ptaków które nie tylko pływają w tak spektakularny sposób ale również nurkują we wspólnym szyku w poszukiwaniu pokarmu. Ich ulubionym smakołykiem są małże na dnie morskim.

Badania swoje podjął on oczywiście pod kątem widzenia swojej profesji a więc zajął się matematycznym opisem i poszukiwaniem formalnych reguł w ich zachowaniu.

Efektem jego dociekań były trzy zasady jakie przestrzegają te kaczki w trakcie poruszania się w grupie

1. Zasada odpychania, mówiąca że poszczególne egzemplarze unikają odstępów mniejszych niż długość własnego ciała od swoich sąsiadów.

2. zasada przyciągania, mówiąca o tym że odstępy większe niż dwie długości ciała muszą być natychmiast skrócone.

3. zasada ukierunkowania, mówiąca o tym że poszczególne egzemplarze starają się przyjąć pozycje bezpośrednio za poprzednikiem

Oczywiście nie wyjaśniona do końca pozostaje sprawa dlaczego ptaki te organizują się w tak skomplikowany sposób. I jaki wpływ ma to na ich sposób zdobywania pokarmu?

Oczywiście na te pytania nie znajdziemy w pracy żadnej przekonywującej odpowiedzi, ta bowiem jest sprzeczna z wszystkim co fizyka próbuje nam wmówić.

Oczywiście nie tyko u ptaków obserwujemy takie zamiłowanie do tworzenia zorganizowanych grup. Inne przykłady znajdziemy tez wśród owadów a szczególnie u pszczół. U tych owadów a konkretnie u pszczół japońskich (Apis cerana japonica) obserwuje się szczególną metodę obrony przed szerszeniami

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szersze%C5%84_azjatycki

te owady są w porównaniu z pszczołami prawdziwymi gigantami i ich śmiertelnym zagrożeniem. W innych rejonach świata szerszenie potrafią zniszczyć cale rodziny pszczele polując na nie do wyłapania ostatniego egzemplarza. Europejskie pszczoły nie wytworzyły przeciw nim żadnej strategi obronnej. Pszczoły z południa Europy i z Bliskiego Wschodu zaprzestają po prostu lotów jeśli pojawi się w pobliżu szerszeń. Co innego pszczoły japońskie, te (pomimo ze kilkanaście razy lżejsze od szerszenia orientalnego) znalazły sposób na to aby je aktywnie zwalczać. W tym celu formują one wokół szerszenia który dostał się do gniazda kłąb z kilkuset egzemplarzy pszczół a następnie wprowadzają swoje ciała w wibracje poprzez kontrakcję mięśni. Efektem jest podwyższenie temperatury w centrom kłębu do 47°C w wyniku czego szerszeń zdycha w ciągu około 20 minut.

Innego typu obserwacje grupowania się zwierząt obserwujemy także u ryb. Np. przed paru laty, (a dokładnie między majem 2009 i lutym 2011) zaobserwowano w Rodanie, rzece w południowej Francji, grupy sumów liczące po kilkadziesiąt egzemplarzy, i to szczególnie wielkich liczących nawet powyżej 2 metry długości, które poruszały się w toni wodnej tworząc kłęby. Tym razem poza tym ze występowały one w grupie nie zaobserwowano żadnej regularności w ich sposobie poruszania się.

http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0025732

Żeby zapobiec niepotrzebnym spekulacjom, nie było to spowodowane ani rozrodem ani zagrożeniem drapieżnikami (sumy takiej wielkości stoją tak czy owak na szczycie piramidy pokarmowej) ani jakimiś sezonalnymi czynnikami. Tak więc przyczyny ich gromadzenia się nie zostały wyjaśnione.

I na koniec parę przykładów gdzie takie gromadzenie się ptaków i ryb zakończyło się dla tych zwierząt katastrofą. Szczególnie często dochodziły do nas informacje o takiej masowej zagładzie zwierząt w roku 2011. Takim przykładem było masowe wymieranie ryb w Kaliforni  

http://www.foxnews.com/us/2011/03/08/mass-fish-deaths-foul-california-marina/

czy też w tym przypadku z początku stycznia 2011.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1344913/Animal-death-mystery-8k-turtle-doves-fall-dead-Italy-blue-stain-beaks.html

ale szczególny rozgłos znalazły wypadki masowej śmierci ptaków w noc sylwestrową 2011.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,8908045,Znaleziono_kolejne_martwe_ptaki__Tym_razem_w_Szwecji.html

wymieranie to było tak masowe, że znalazło miejsce w czołówkach wszystkich gazet na świecie.

Jak widać po tych przykładach dotyczą one przeróżnych zjawisk dla których bardzo trudno znaleźć jakieś wspólny mianownik. W następnej pogadance spróbujemy jednak tę zagadkę rozwiązać i pokazać jak jednorodne są tak naprawdę mechanizmy którym podlega życie na Ziemi.

I.C
O mnie I.C

taki jestem i ...

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie