Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
2386
BLOG

Czy jest rozważany w Polsce zamach stanu?

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Polityka Obserwuj notkę 116

Obserwując zawirowania polskiej sceny politycznej coraz częściej nachodzi mnie przypuszczenie, że celem działań ośrodków opozycyjnych jest zamach stanu odsuwający od władzy znienawidzony PiS i istniejący demokratyczny porządek.

Podtrzymywanie konfliktu  wokół TK z absurdalnymi żądaniami  jest wymownym świadectwem, że nie ma mowy o jakiejkolwiek współpracy między rządem a opozycją, a celem jest stan napięcia. I głos społeczeństwa nie jest tu brany pod uwagę. Ważne, aby na zewnątrz, względem instytucji miedzynarodowych, a szczególnie UE, stan ten podtrzymywać  i sprawiać wrażenie narastającego konfliktu.

Patrząc na politykę zewnętrzna PiS - także można odnieść wrażenie, że jest tam grupa dążąca do zachowania istotnych zależności systemowych, a ich naruszenie mogłoby wyzwolić impuls do przewrotu z udziałem "czynnika zewnętrznego".

Tylko w ten sposób można ocenić politykę "obronną", gdzie za wszelką cene ściągnięto do Polski kilka batalionów wojsk obcych. Militarnie, w przypadku konfliktu z Rosją (bardzo wątpliwa teza), te oddziały nie miałyby żadnego znaczenia. Jednak w przypadku konfliktu wewnętrznego - ich rola mogłaby być decydujaca.

 

Poprzednia struktura władzy (nie piszę opozycja, gdyż dotyczy to nieco innych zależności), zaczyna czuć się mocno zagrożona. Ich możliwości działania, a także środki jakimi dysponują, sukcesywnie maleją. Narasta frustracja i radykalizacja poglądów. Można się spodziewać, że rozważane są warianty "przejęcia" władzy, a jest to przecież wielkie wyzwanie logistyczne. Czy tworzone są zalążki struktur organizacyjnych?

Warto pokusić się o obserwację przejawów takich zamierzeń. 

Moim zdaniem - przygotowania, przynajmniej w sensie rozważań symulacyjnych są czynione. Na pewno rozważana jest "pomoc" sprzymierzeńców, gdyż, a to widać "gołym okiem", wsparcie społeczeństwa byłoby raczej znikome i ograniczone do li tylko wąskiej grupy zainteresowanych.

 

Pytaniem jest jakie czynniki i okoliczności wyzwolić mogą impuls do takich działań? Czy np. "PiS-owski terror"  o którym wspominała p. Kidawa-Błońska może odnosić się do sytuacji, gdy prominnentnymi działaczami opozycji zajęłaby się prokuratura z racji poczynionych malwersacji?

 

Cóż. Być może te uwagi mogą być wzięte za zbyt daleko idące, jednak szczury w zagrożeniu atakują. Ciekaw jestem, czy obecne władze także analizują ten temat, bo sytuacja jest u nas bardziej skomplikowana niż w Turcji.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka