eska eska
2219
BLOG

Co Polska zawdzięcza Ślązakom

eska eska Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 63

Jak wiemy (przynajmniej niektórzy z nas:), w Polsce istnieje ogromna ilość sanktuariów maryjnych. Niektóre mniej znane, inne bardziej. Ja chciałam wspomnieć o kilku znajdujących  się na terenie, którym się interesuję, czyli w zasięgu wpływów cystersów z Rud (mniej więcej). Opiszę je króciutko :

 

1. Oczywiście pierwsze są Rudy, tu znajdowała się ikona MB Pokornej z XIII w.,  niestety zniszczona, prawdopodobnie podczas najazdów husyckich. Obecny obraz pochodzi z XV w., ze szkoły małopolskiej, podobno jest kopią tamtej ikony.


2. Matka Boża Pani Raciborza.Jest to tempera na desce, datowana na XVI wiek, kopia wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

3. Uśmiechnięta Matka Boża - Patronka Ziemi Wodzisławskiej, kościół Narodzenia NMP w Pszowie.
Jego historia sięga roku 1722, kiedy to z parafii pszowskiej wyruszyła do Częstochowy pielgrzymka. Wizerunek Pani Jasnogórskiej tak bardzo spodobał się pątnikom, że zakupili jego kopię. Niestety w drodze powrotnej została ona uszkodzona. Proboszcz ksiądz Jan Niemczyk oddał ja do odnowienia Fryderykowi Siedleckiemu, który " ciemne bizantyńskie rysy Matki Boskiej z Jasnej Góry przerobił na karnację polską" dzięki czemu malowidło zyskało inny wyraz niż oryginał
.*

4. Matka Boża Pilszczańska, też kopia wizerunku z Częstochowy.
Zawiera wiele podobieństw do Cudownego Obrazu Jasnogórskiego, włącznie z charakterystycznymi cięciami na twarzy Madonny.*

 

Nie pozostaje więc nic innego, jak przypomnieć, iż Jan Długosz w swoim dziele "Liber Beneficiorum" informuje, że to książę Władysław Opolczyk w 1392 roku, fundując klasztor pauliński [w Częstochowie], ofiarował obraz Bogurodzicy, czyli obraz Czarnej Madonny, powszechnie czczony od czasów najazdu szwedzkiego także jako wizerunek MB Królowej Polski.
Władysław Opolczyk to oczywiście Piast śląski, zaufany Ludwika Węgierskiego i bardzo sobie bezczelnie poczynający osobnik, mający potężne wpływy na politykę Polski po śmierci Kazimierza Wielkiego, ba – pretendujący nawet do tronu Polski!

W drugiej połowie XII wieku z wielkimi honorami ikona Bogarodzicy została przewieziona na Ruś, przebywając wcześniej, jak mówią niektóre źródła, w Bułgarii, Morawach i Czechach. Książę halicko-wołyński Lew Daniłowicz umieścił ją pod zarządem prawosławnego duchowieństwa w zamku w Bełzie, gdzie miała zasłynąć licznymi cudami... Po przyłączeniu zachodnich ziem Rusi Kijowskiej do Korony Królestwa Polskiego, w 1372 Księstwo Bełskie, wraz z Rusią Czerwoną, przeszło we władanie księcia opolskiego Władysława, który został namiestnikiem tych ziem z ramienia Węgier. Jedno z podań mówi również, że "w sennym widzeniu Obrończyni Niebieska nakazała księciu przenieść cudotwórczą ikonę na Jasną Górę do Częstochowy”..../za Wikipedią

I co?
Śląsk już wówczas od jakiegoś czasu jest lennem Korony Czeskiej, a kolejny Piast śląski nadal marzy o koronie polskiej. No i Czarna Madonna, i OO. Paulini – wszystko ze Śląskiem osobą fundatora nierozerwalnie związane. I śląskie sanktuaria, z cudownymi obrazami, będącymi de facto kopiami MB Częstochowskiej.
Dziwna ta nasza historia, nieprawdaż?

*Wszystkie wizerunki i informacje na podstawie >
http://theotokos.ovh.org/mapka.html

eska
O mnie eska

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura