brat Damian brat Damian
2145
BLOG

Polacy uczą Francuzów demokracji

brat Damian brat Damian Społeczeństwo Obserwuj notkę 36

Niemożliwe? To przecież my, biedni prostaczkowie ze Wschodu, niedouczeni i głupkowaci powinniśmy słuchać z rozdziawioną gębą przedstawicieli narodu, który dał Europie tak wspaniałe wydarzenie jak Rewolucja Francuska. Narodu, gdzie ciągle ogromne wpływy w polityce, kulturze i nauce ma masoneria. Co prawda w XXI wieku, w epoce postmodernistycznej samo istnienie framasonów to już bynajmniej nie postęp i nowoczesność, tylko zacofanie i wstecznictwo. Ale nie czepiajmy się szczegółów.

Jak więc Polacy uczą Francuzów demokracji? Czy pamiętamy niedawne milionowe demonstracje w Paryżu w obronie rodziny i przeciw adopcji dzieci przez gejów? Setki tysięcy, miliony obywateli Republiki chciało zmiany decyzji rządzących socjalistów. I co? I nic. Hollande wypiął się na swoich obywateli i miał ich w „głębokim poważaniu”. Smaczku dodaje to, że kilkanaście lat wcześniej kiedy przepchnięto państwową rejestrację związków gejów oraz lesbijek i siły postępu na kolanach zaklinały się wówczas, że nigdy nie będzie nawet dyskusji na temat adopcji. I rzeczywiście dyskusji nie było. Hollande udawał, że demonstracji, jednych z największych w historii Francji, nie było. Nawet nie chciał się przysłuchać głosom części środowiska gejowskiego, które uczestniczyło w tych demonstracjach. Socjaliści w imię swoich dogmatów zlekceważyli tak jasno i mocno wyrażoną opinię dużej części swojego narodu. Typowy przykład antydemokratycznego dyktatu większości (a może mniejszości): wzięliśmy władzę i robimy co nam się rzewnie podoba. Oczywiście nasze, miejscowe siły postępu nie zauważyły wówczas tego autorytarnego sposobu postępowania francuskiej lewicy, której prezydent miał już wówczas fatalne wyniki popularności.

A w Polsce zaledwie kilka tysięcy Pań wyszło w czarnych koszulach i majtkach na ulice a rządząca  partia, która miała druzgocące zwycięstwo w wyborach i ciągle wysokie poparcie w społeczeństwie, zrezygnowała z uchwalenia społecznego projektu ustawy popartego przez setki tysięcy obywateli. Dlaczego? Dlatego, że w imię szeroko rozumianej demokracji postanowiła uszanować głosy nielicznych i szukać kompromisu. A przecież można było wzorem francuskich lewaków wypiąć się na „Panie w czarnym”. Nie, dla nas demokracja to coś więcej niż czysta parlamentarna arytmetyka, to przede wszystkim poszukiwanie porozumienia i szacunek dla wszystkich obywateli. Francuzi uczcie się od nas! Ale czy naród, który tworzył zręby demokracji przy pomocy gilotyny może zrozumieć takie niuanse?

 

brat Damian
O mnie brat Damian

br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Obecnie współpracuje z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny” i „Opoka”. Od 2017 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo