Jan Bodakowski Jan Bodakowski
171
BLOG

Oskar Halecki i jego wizja Europy

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Jan Bodakowski

Oskar Halecki i jego wizja Europy

 

Nakładem Instytutu Pamięci Narodowej ukazał się trzeci 423 stronicowy tom pracy „Oskar Halecki i jego wizja Europy”. Praca zawiera piętnaście artykułów, autorstwa wybitnych naukowców, „o tym jednym z najwybitniejszych historyków polskich, jego drodze życiowej w kraju i na emigracji, o imponującym, a mało wciąż u nas znanym, dorobku badawczym”.

 

Urodzony w 1891 i zmarły w 1973, Oskar Halecki był gorącym patriotą i zdeklarowanym antykomunistą. „Istotną rolę w kształtowaniu dziejów przypisywał Opatrzności Bożej, głosił pochwałę chrześcijańskiej tożsamości Europy, Kościoła katolickiego oraz umiłowania wolności i demokracji w kulturze europejskiej. Spopularyzował koncepcję odrębności Europy Środkowo-Wschodniej jako Kresów cywilizacji zachodniej. Jego prace – pisane m.in. po angielsku i francusku – kształtowały wyobrażenia Zachodu o dziejach Polski: najpierw „przedmurza chrześcijaństwa”, a potem pierwszej ofiary dwóch sprzymierzonych mocarstw totalitarnych”.

 

W pierwszym tekście o Oskarze Haleckim zamieszczonym w trzecim tomie pracy Damir Agičić opisał chorwackie korzenie historyka, w kolejnych Małgorzata Dąbrowska opisała korespondencje historyka z przyjaciółmi, Michał Kozłowski uczniów historyka, Grzegorz Zackiewicz postać Kazimierza Zakrzewskiego historyka zaprzyjaźnionego z Haleckim, Lidia Korczak prace Haleckiego i Henryka Paszkiewicza o Rusi i Litwie, Katarzyna Błachowska prace historyka o relacjach Rusi i Moskwy, Jūratė Kiaupienė prace historyka o Litwie, Jarosław Nikodem prace historyka o Jadwidze Andegaweńskiej, Renata Knyspel-Kopeć recenzje prac innych historyków autorstwa Haleckiego, Andrzej Brzeziński prace Haleckiego w Międzynarodowym Instytucie Współpracy Intelektualnej w Paryż od 1925 do 1926, Rafał Stobiecki prace historyka w Uniwersytecie Polskim Zagranicą od 1939 do 1940, Beata Dorosz prace historyka dla Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce, Stanisław Adamiak aktywność historyka podczas rzymskich obchodów Tysiąclecia Polski chrześcijańskiej, Anna Brzezińska historiografie francuską dotyczącą Haleckiego, Marek Kornat aktywność polityczną Haleckiego.

 

Jan Bodakowski

Oskar Halecki i jego wizja Europy

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura