hephalump hephalump
454
BLOG

Polscy geolodzy o zmianach klimatycznych

hephalump hephalump Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 24

Na salonie i nie tylko toczy się od jakiegoś czasu dyskusja o zmianach klimatu na Ziemi oraz ich przyczynach. Najwięcej emocji wzbudza wpływ działalności człowieka, a szczególnie emisja gazów cieplarnianych.

W najnowszym numerze Przeglądu Geologicznego ukazało się kilka ciekawych artykułów poświęconych zmianom klimatu w trakcie kenozoiku (trzeciorzęd i czwartorzęd). Zachęcam do zapoznania się treścią tych publikacji, które są dostępne także w sieci pod adresem:

http://www.pgi.gov.pl/pl/wydawnictwa/czasopisma/przeglad-geologiczny/6833-przeglad-geologiczny-2016-01-tom-64.html

A to napisane przeze mnie streszczenia wybranych artykułów.

Barbara Słodkowska i Jacek Kasiński analizują dynamikę zmian klimatycznych podczas paleogenu i neogenu. We wnioskach wskazują, że przyczyn zmian klimatu należy szukać w procesach geotektonicznych: wulkanizm, trzęsienia ziemi, zmiany w rozkładzie lądów.  Wg ww. autorów procesy te mają zasadnicze znaczenie także dla zwiększania emisji gazów cieplarnianych (metanu i dwutlenku węgla).  Duże znaczenie miało też zamknięcie Przesmyku Panamskiego oraz Nasuwanie się płyty afrykańskiej na Europę co doprowadziło do likwidacji wokółrównikowego korytarza umożliwiającego cyrkulację ciepłych prądów morskich.

Anna Hrynowiecka omawia mechanizm zmian klimatu podczas plejstocenu i przyczyny zlodowaceń. Zmiany klimatu w plejstocenie wykazują cykliczność, którą dostrzegł już latach 40ych XX wieku Milutin Milankovic. Cykliczność ta wynika ze zmian w kształcie orbity Ziemi, nachyleniu osi Ziemi oraz zmian kierunku osi Ziemi (tzw. precesja). Duży wpływ mają także zmiany aktywności słonecznej. Wg teorii Milankovica cykl glacjalno-interglacjalny trwa około 100 tys. lat, z czego 90 tys. przypada na zlodowacenie, a 10 tys. na ocieplenie (interglacjał). Analiza cykli oraz przeszłości geologicznej Ziemi w trakcie plejstocenu wskazują, że aktualnie znajdujemy się w schyłkowej fazie okresu ciepłego (holocen) i w przyszłości można oczekiwać raczej ochłodzenia w strefach podbiegunowych.

Leszek Marks analizuje zmiany klimatyczne w ciągu ostatnich 11 tys. lat (holocen). Okres ten charakteryzuję się w miarę stabilnymi warunkami klimatycznymi, choć zdarzało się w przeszłości, że był cieplejszy lub chłodniejszy niż obecnie. Wg L. Marksa nie można wykazać związku między zmianami klimatycznymi w trakcie holocenu z działalnością człowieka.  Zjawiska klimatyczne podobne do obserwowanych obecnie występowały także przed rokiem 1700 n.e., czyli w czasach gdy przemysłowa emisja CO2 nie odgrywała istotnej roli.

Na koniec  Mirosław Rutkowki przedstawia „miażdżącą” analizę hipotezy tzw. Globalnego ocieplenia, nazywając ją wręcz fenomenem kulturowym. Tego artykułu nie będę streszczał, to należy przeczytać w całości.

M. Rutkowski Globalne ocieplenie jako fenomen kulturowy

hephalump
O mnie hephalump

w średnim wieku, niezbyt dynamiczny, z małego miasta przeniosłem się do dużego by w końcu uciec na wieś ;) Jeżeli przez jakiś dłuższy czas mnie nie ma to znaczy, że straszę prosiaki w lesie. kmarius[at]poczta.fm

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie