Bai du
Bai du
zhongguo zhongguo
1518
BLOG

WESELE U HANÓW

zhongguo zhongguo Kultura Obserwuj notkę 4

 

   Zawsze marzyło mi się być gościem na weselu w Chinach i uczestniczyć w przygotowaniach ślubnych.

  Moi przyjaciele (Jingyu i Liang) dawno już są po ślubie „cywilnym”,  ale po kilku latach postanowili wyprawić tradycyjne wesele. Rodem są z Kantonu. Myślę więc, że w/g tradycji tej prowincji dopiero po urodzeniu ich córeczki postanowili wyprawić prawdziwe wesele. Mam okazję być gościem tej niezwykłej ceremoni. Moim Czytelnikom przedstawię trochę zdobytej wiedzy na ten temat.

   Chiński tradycyjny ślub składa się z sześciu etapów.
Pierwszym krokiem jest „propozycja małżeństwa” skierowana ku rodziny młodzieńca lub młodej kobiety. Potem odbywają się zaręczyny, za nimi przychodzi kolej na wyjazd w lektyce panny młodej do domu swojej nowej rodziny .
I w końcu przychodzi pora na ślub religijny i uroczystości ślubne z wszystkimi chińskimi tradycjami i obyczajami. Aż wreszcie czas na noc poślubną....

Co ciekawe, chińskie przyjęcie ślubne jest stosunkowo krótkie, zazwyczaj trwa tylko kilka godzin. Natomiast przygotowania poprzedzające bankiet składają się z długiej listy wydarzeń.

Z ponad miliarda ludzi, naród Han stanowi większość ludności Chin, a także jest najbardziej liczną grupą etniczną na świecie.

Obowiązkowa rejestracja małżeństwa cywilnego nie stanowi niesamowitego wydarzenia! W rzeczywistości, narzeczeni mogą się na nią udać nawet w dżinsach  lub ubraniach  „na co dzień” by podpisać dokumenty. Rodzina najczęściej  nie jest zobowiązana do udziału w tej administracyjnej paradzie.


                                                                    image
Prawdziwym wydarzeniem jest tradycyjna ceremonia, która ma kilka godnych do poznania rytuałów i tradycji.

W Chinach nadal istnieje tradycja aranżowania ślubów przez rodziców pary młodej. (Dawniej czyniły to pośredniczki wyszukiwające dobre partie małżeńskie). Główną przyczyną takiej „pertraktacji” są korzyści wynikające dla każdej ze stron. Rozpoczynają się negocjacje, których finałem jest wymiana pierścionków.

   Datę ślubu wybiera się w oparciu o kalendarz księżycowy, horoskop jest ważnym czynnikiem w podejmowaniu decyzji o ślubie. Rok Smoka jest najbardziej cenionym. Trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość i poczekać do następnego roku smoka, który zawita od 10/02/2024 do 28/01/2025. Z dniem i miesiącem będzie prościej – najlepsza datą jest ta, która zawiera cyfrę  "8" przynoszącą szczęście.

   Po podjęciu decyzji, aby wyjść za mąż, mężczyzna i kobieta wymieniają między sobą  archiwa rodzinne.  Akt ten jest nieodzowny w celu wykazania zaangażowania nowożeńców w serię tradycyjnych praktyk, które będą pomocne dla zorganizowania kulminacyjnej ceremonii weselnej.

   W wigilię zaślubin, druhny przychodza do domu panny młodej i wspólnie przygotowują okrągłe słodkie kólki, coś w rodzaju cukierków. Zapytacie dlaczego okrągłe?  Ponieważ koło to perfekcja życia.

   Pieniądze i prezenty są ważnym  punktem podczas tradycyjnego wesela. Goście  wybierają najbardziej odpowiedni dzień w terminie od piętnastu do dwudziestu dni przed ceremonią ślubną aby ofiarować  pieniądze i prezenty. Przynoszą je do domu przyszłej żony.

   Łóżko państwa młodych jest umieszczone w pokoju ślubnym na kilka dni przed zaślubinami. Tuż przed ślubem, jest ono przykryte czerwonym  materiałem, na którym są ułożone owoce symbolizujące radość i szczęście. Owoce w kolorze czerwonym takie jak czerwone daktyle, rambutany i liczi. Wkrótce pokój ślubny jest zamknięty aż do ceremoni ślubnej.

  Dzień przed weselem, rodzina panny młodej ofiarowuje posag rodzinie pana młodego. Posagiem jest często znaczna kwota pieniężna, symbolizująca pozycję kobiety i jej fortunę. Nie powstrzymam się dodać, że dawniej posagiem tym były kołdry w kolorze czerwonym i zielonym, naczynia kuchenne i szafa.

  W dniu uroczystości ślubnej, pan młody składa hołd przodkom swej przyszłej żony, prosząc o błogosławieństwo. Druhna panny młodej lub ewentualna jej siostra oddaje ją w ręce ojca, który następnie powierza ją narzeczonemu.  Na drodze wiodącej do domu panny młodej słychać odgłosy petard, mające na celu odstraszenie złych duchów.

   Gdy dziewczyna wychodzi za mąż staje się częścią rodziny swego przyszłego męża. Opuszcza swój rodzinny dom na zawsze. A przed jego opuszczeniem uczestniczy w pożegnalnej kolacji. Przybiera ona ton smutku, wiedząc, że będzie roździelona z najbliższą rodziną. Otrzymuje ostateczne błogosławieństwo od swych rodziców.

Pan młody udaje się do domu rodzinnego panny młodej, puka do jej drzwi... druhny otwierając mu drzwi, stawiają pytanie:

 

    ”ile nam zapłacisz abyśmy ci dały twoją narzeczoną?”

 

Odbywają się pertraktacje między druhnami i drużbami. Gdy dojdzie do korzystnego porozumienia oblubieniec może przestąpić progi domu swej lubej.

 

W niektórych regionach Chin bardziej jest praktykowana inna wesja:

 W oczekiwaniu na oblubieńca,drużba stoi przed drzwiami domu panny młodej,z herbatą. Narzeczony opuszcza weselny pojazd i daje  mu czerwoną kopertę zawierającą pieniądze w podziękowaniu za jego gest, a następniewchodzi do domu panny młodej.

  Przed opuszczeniem domu rodzinnego panna młoda klęka przed rodzicami i  żegna się z nimi. Ojciec okrywa jej głowę czerwonym welonem i ofiarowuje swą córkę panu młodemu. Pan młody klęka przed swymi przyszłymi teściami. Odjazd z domu rodzinnego jest równoznaczny z rozłączenim córki z domem rodzinnym. Rodzice panny młodej oblewają wodą pojazd państwa młodych (lektykę). Gest ten ukazuje ich zaangażowanie, aby odtąd nie ingerować w sprawy ich córki. Tak jak nie można kontrolować płynącego nurtu wody, od tej pory ich córka jest poza ich kontrolą. Rzucają także ryż z tyłu ślubnego pojazdu, życząc bogactwa swej córce w nowym życiu.

   Państwo młodzi wspólnie udają się do domu pana młodego. Panna młoda wyrzuca wachlarz z niosącej ją lektyki. Oznacza to, że nie chce aby zły humor przybył z nią i zamieszkał w domu swych teściów.

                                        image

 Przybycie panny młodej do domu pana młodego charakteryzuje się również specjalnym rytuałem. Najstarszy gość stoi przed ślubnym pojazdem, tuż nad głową panny młodej unosi bambusowe sito i towarzyszy jej w wyjściu z pojazdu. Potem młodzi składają hołd pradziadom  przy ołtarzu przodków.

    Po przybyciu do teściów, narzeczona ofiarowuje im czarkę herbaty. Jeżeli teściowie wypiją herbatę oznacza, że akceptują synową. Po czym panna młoda winna jest poczęstować herbatą każdego z członków rodziny przyszłego męża.

 

 A priori, właśnie teraz dochodzi do wymiany obrączek. Ale z tego co widzę nie jest to najważniejszy moment cremonii.

 

Najważniejszy następuje później ...

             pan młody prowadzi pannę młodą do pokoju ślubnego.

Młodzi kładą bambusowe sito i miseczkę pod łóżkiem,  pokazując swoją gotowość do przyjęcia potomków w swojej nowej rodzinie. Zakochani delektują się słodką zupą z orzechów, czerwonych  daktyli, nasion lotosu i liczi,  symbolizujących płodność. A co dzieje się dalej, pozostawiam do własnego uznania...

Ważne jest, aby panna młoda nie pozostała w łóżku w pierwszym dniu swojego ślubu.  Oznacza to,  że pozostanie w łóżku przez cały rok.

 Wieczorem  przychodzi pora na zorganizowany uroczysty bankiet.

 

   Najbardziej bliscy goście siedzą obok  nowożeńców. Państwo młodzi podchodzą do każdego z gości i wspólnie wznoszą toast. Po uczcie, małżonkowie czekają  przy drzwiach, dziękują gościom ofiarowując im drobne upominki, takie jak słodycze.

 

   Tradycje i zwyczaje weselne różnią się z miejsca na miejsce. Narody różnych mniejszości narodowych mają swój własny sposób organizowania uroczystości  ślubnych. Niektóre zwyczaje są powszechnie stosowane  w większości kultur na całym świecie. Ale chyba największą wagę przywiązuje się do stroju.  Wesele powinno być najbardziej wyjątkowym  momentem w życiu młodej pary.

 

Ślubne chińskie stroje osiągnęły światową sławę dzięki swoim tradycyjnym artystycznym haftom.

     image     Rytuały poprzedzające chiński ślub są wierne starożytnej kulturze i tradycji, które wciąż są powszechne w Chinach. Rytuały te mają ogromny wpływ w związku małżeńskim. Uważa się, że stroje ślubne nie powinny być czarne, niebieskie lub szare, ponieważ kolory te mogą przynieść kłopoty w życiu małżeńskim. Czerwony jest uważany za symbol miłości i dobrobytu, dlatego większość strojów jest w tym kolorze. Nawet świece, kwiaty, wstążki, petardy i słodycze są zazwyczaj czerwone. Również w tonach czerwieni są zaproszenia na ślub i opakowania  prezentów ślubnych.  Ważne jest również, by czerwony podwójny symbol szczęścia był umieszczony na chińskich zaproszeniach  i na ich  kopertach, na dekoracjach ślubnych oraz wszelkich akcesoriach.

                                                imagesymbol podwójnego szczęścia

    Tradycyjne stroje ślubne zarówno dla kobiet jak i mężczyzn są z wyhaftowanymi  motywami  smoka i feniksa. Od czasów  starożytnych Chin smok to symbol władzy i honoru. Połączenie legendarnej kreatury z feniksem symbolizuje równowagę siły męskiej i żeńskiej. Kreacje te są spuścizną ostatniej dynastii Qing.

  Ostatnio, upodobania młodych kandydatów na ślubny kobierzec zmieniły się.  Chińczycy wolą nosić bardziej proste stroje. Szalenie modne jest zmienianie stroju  dwa lub trzy razy w ciągu uroczystości ślubnych. Jest to uważane za symbol dobrobytu  rodziny.

 W tym świecie modernizacji, coraz więcej ludzi nie przestrzega tradycji kulturowych  i rytuałów.

 

Dane mi było jeszcze uczestniczyć w tej wspaniałej tradycyjnej uroczystości.

                           Po prostu być na tradycyjnym weselu u Hanów!

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura