szpak80 szpak80
757
BLOG

Prof. Roman Rybarski (1937)

szpak80 szpak80 Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Miał styl śp. prof. R. Rybarski.

Taka historia.


6. grudnia [193]7

Do
Pana Dziekana Wydziału Prawa

w/s

Uprzejmie komunikuję Panu Dziekanowi, że wśród stypendystów na r.b. zatwierdzonych w dniu 30. listopada 1937 przez Komitet Fundacji im. Wł. Młockiego znajduje się stud. IV roku Edward Sokół, któremu Komitet przyznał 500.-zł i który jednocześnie korzysta:
z 50% stypendium Ministerstwa W.R. i O.P.
" pożyczki dziekańskiej w wys. zł 100.-
" 50% ulgi w opłatach akademickich.

Czy wobec powyższego nie uważa Pan Dziekan za wskazane cofnięcie jednego z przyznanych mu stypendiów na r.b.-

PRZEWODNICZĄCY
Komitetu Fundacji im.Wł.Młockiego
Prof.dr K. Bassalik

- - -


Warszawa 11 grudnia 1937

Do Pana Prof. Dra Kazimierza Bassalika
Przewodniczącego Fundacji im. Młockich.

W odpowiedzi na pismo z dnia 6 grudnia 1937 r. nr (...) uprzejmie komunikujemy, że wobec tego, iż student IV-go kursu Edward Sokół otrzymał tylko 50% stypendium Ministerstwa W.R.i O.P. i tylko 50% ulg w opłatach akademickich, że suma 500 zł przyznana mu ze stypendium Młockich wynosi zaledwie 42 złotych pomocy miesięcznej, że jest on synem ubogiego włościanina, że przeszedł z wynikiem dobrym na kurs IV-ty
- nie stawiamy wniosku o cofnięcie przyznanego mu przez Komitet im. Młockich stypendium.

DZIEKAN:
Prof. dr Roman Rybarski

Delegat Wydziału Prawa:
Prof. dr Eugeniusz Jarra

[Chyba] Wszyscy byli zadowoleni z tego rozstrzygnięcia.

***

Roman Rybarski (1887 - 1942 w Auschwitz) – profesor, polski ekonomista i polityk narodowej demokracji, poseł na Sejm (1938-35, ZLN/SN) student prawa UJ (doktor 1910) i Szkoły Nauk Politycznych w Paryżu, ekspert polskiej delegacji na konferencji pokojowej w Paryżu, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu, przygotowywał statut Banku Emisyjnego, redaktor ustawy o Banku Polskim, 1922 - profesor zwyczajny i kierownik Katedry Ekonomii Politycznej UW (1922-4), Skarbowości (1924-1942), dziekan Wydziału Prawa UW (1937-1939).
W czasie studiów w tajnym Związku Młodzieży Polskiej "Zet", prezes Zjednoczenia Młodzieży Narodowej, od 1910 r. Członek Ligi Narodowej, od 1919 ZLN. Od 1926 w 19-to osobowej Wielkiej Radzie Obozu Wielkiej Polski. Po uchwaleniu konstytucji kwietniowej skupił się na pracy naukowej. Twórca myśli ekonomicznej obozu narodowego, zwolennik narodowego charakteru polskiej polityki gospodarczej. Podkreślał potrzebę niezależności ekonomicznej bez której nie można mówić o pełnej niezależności politycznej.
W latach 20-tych czołowy publicysta Gazety Warszawskiej, pisał także do Myśli Narodowej, Warszawskiego Dziennika Narodowego, Polityki Narodowej oraz Kuriera Poznańskiego, często występował z publicznymi odczytami oraz referatami.
Po wybuchu wojny w Komitecie Obrony Stolicy, zainicjował porozumienie stronnictw Politycznych, w wyniku czego powstała Główna Rada Polityczna/ Polityczny Komitet Porozumiewawczy. Po likwidacji Stołecznego Komitetu Samopomocy Społecznej działał w Radzie Głównej Opiekuńczej, współorganizator i dziekan (III/IV r.) tajnego Wydziału Prawa UW, pierwszy dyrektor Departamentu Skarbu Delegatury Rządu na Kraj.
Aresztowany przez Gestapo w maju 1941, poddany brutalnemu śledztwu, po dwóch miesiącach wywieziony przez Niemców z Pawiaka do Auschwitz, tam wspólnie z Janem Mosdorfem stanął na czele obozowej konspiracji SN, zaangażowany w prace grupy przygotowującej powstanie w obozie - "Akcja Zryw". W marcu 1942 r. rozstrzelany przez Niemców za organizowanie obozowego ruchu oporu. (za: Lista strat działaczy obozu narodowego w latach 1939-1955, T.1, tam więcej)

Eugeniusz Jarra, (1881-1973) prawnik, historyk filozofii prawa i myśli politycznej, prof. i dziekan Wydziału Prawa UW, wieloletni kurator a od 1924 Filister honorowy korporacji akademickiej Aquilonia*, od wybuchu wojny na emigracji we Francji i Wielkiej Brytanii, wykładowca Uniwersytetu w Paryżu i Oksfordzie, działacz polonijny

*Aquilonia należała do najbardziej aktywnych i znanych korporacji polskich międzywojnia. Była związkiem o wyraźnie narodowym profilu ideowo-wychowawczym. Do jej członków należeli znani działacze obozu narodowego okresu międzywojennego, konspiracji oraz powojennej emigracji. Dewiza: „Omnia pro Patria” („Wszystko dla Ojczyzny”)
http://www.archiwumkorporacyjne.pl/index.php/muzeum-korporacyjne/warszawa/k-aquilonia/

Kazimierz Bassalik, (1879 - 1960 w Warszawie) – botanik, mikrobiolog, profesor fizjologii roślin Uniwersytetu Warszawskiego. więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Bassalik

Edward Sokół - b.d.

szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura