szpak80 szpak80
604
BLOG

"Przetarg złożonej broni" 1 września 1939...

szpak80 szpak80 Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Ogłoszenie opublikowane 24 sierpnia 1939:

Ale 26 sierpnia 1939 można już było przeczytać, że:

 

Niemcy zajęli Międzychód 3 września 1939

***

"Wkraczające wojska niemieckie znajdowały wsparcie w zamieszkujących Wielkopolskę obywatelach polskich pochodzenia niemieckiego. Tworzyli oni oddziały policji pomocniczej, zwłaszcza tzw. oddziały samoobrony (Selbstschutz), które odznaczyły się szczególnym okrucieństwem w stosunku do ludności polskiej, zwłaszcza w północnych powiatach województwa poznańskiego. Oddziały Selbstschutz zamordowały tam około 119 Polaków. Od pierwszych godzin wojny ofiarą zbrodni okupanta padali cywile, także kobiety i dzieci. (...)

Ludność cywilna od początku wojny wspierała działania Armii "Poznań" i batalionów Obrony Narodowej, uczestnicząc m.in. w likwidowaniu dywersji niemieckiej (np. w Lesznie, Rawiczu, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu). Na terenie zachodniej Wielkopolski zorganizowany opór stawiła ludność cywilna w 65 miejscowościach, najliczniej w powiecie gnieźnieńskim (22 miejscowości), gdzie administrację zastępczą i obronę organizował ks. mjr. Mateusz Zabłocki, powstaniec wielkopolski. Do największych wystąpień ludności cywilnej w obronie swej ziemi doszło w Kłecku, Mogilnie i Trzemesznie. Były one zgodne z Konwencja Haską z 1907 r., która dopuszczała dobrowolny udział ludności danego terytorium w jego obronie przed zbliżającym się nieprzyjacielem i nakazywała uznawać ludność cywilną za stronę wojującą, jeżeli jawnie nosi broń i zachowuje prawa oraz zwyczaje wojenne. Tymczasem już w czasie walk oddziały niemieckie nie brały jeńców, rozstrzeliwując na miejscu wziętych do niewoli obrońców. Natychmiast po zajęciu terenu rozpoczęło się polowanie na tych, którzy ocaleli z walki. Szacuje się, że w egzekucjach tylko w rejonie Kłecka zginęło ponad 250 osób, a w rejonie Mogilna i Trzemeszna około 200. Podobnie krwawo rozprawiono się z obrońcami w południowej i wschodniej Wielkopolski, gdzie tylko w okolicach Turku w egzekucjach zginęło ponad 300 osób.
 Zorganizowane egzekucje wykonywano na mocy tajnych wytycznych i rozporządzeń niemieckich władz okupacyjnych. Już 5 września 1939 r. naczelny dowódca niemieckich wojsk lądowych, gen. Walther von Brauchitsch, wydał rozporządzenie o powołaniu na zajętych ziemiach polskich sądów specjalnych.
 Od początku działań wojennych stosowano wobec polskiej ludności zasadę zbiorowej odpowiedzialności. Polegała ona na wyznaczaniu zakładników, którzy swoim życiem gwarantować mieli bezpieczeństwo niemieckich żołnierzy oraz Volksdeutschów. Wybierano osoby znane i szanowane w swoim środowisku, reprezentujące szeroki wachlarz zawodów i grup społecznych. W wypadku wystąpień przeciwko żołnierzom Wehrmachtu lub cywilnym Niemcom zakładnicy mieli być natychmiast rozstrzelani. Formalnie zarządzenie nakazujące branie zakładników w miejscowościach, w których stacjonowały jednostki Wehrmachtu wydał gen. Alfred von Vollard-Bockelberg dopiero 21 września 1939 r. Szczególną rolę w fizycznym unicestwieniu ludności polskiej odegrały powołane tego samego dnia policyjne sądy doraźne (Polizeistandgericht), działające przy grupach operacyjnych policji bezpieczeństwa(Einsatzgruppen der Sicherheitspolizei und des Sicherheitsdienstes).
 Z chwilą wkroczenia na teren Wielkopolski oddziałów Wehrmachtu rozpoczęła się także realizacja akcji o kryptonimie "Tannenberg", przygotowywanej od wiosny 1939 r. Jej celem było pochwycenie i wymordowanie osób uznanych za przedstawicieli elit społeczeństwa polskiego, wyróżniających się w swoim otoczeniu prestiżem, umiejętnościami organizacyjnymi i przywódczymi. Wykonawcami akcji były posuwające się na tyłach Wehrmachtu grupy operacyjne składające się z policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa Na terenie Wielkopolski, po utworzeniu poznańskiego okręgu wojskowego, działała Einsatzgruppe VI pod dowództwem SS-Oberführera Ericha Naumanna." http://www.1wrzesnia39.pl/39p/teksty/8798,Wrzesien1939rwWielkopolsce.html

szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura