Jan Bodakowski Jan Bodakowski
709
BLOG

Glaukopis nr 30 lato 2014 – Piłsudski zmarł na kiłę

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

 

Jan Bodakowski

Glaukopis nr 30 lato 2014 – Piłsudski zmarł na kiłę

 

Trzydziesty numer czasopisma historycznego Glaukopis otwiera tekst o sowieckich planach wobec Europy z początków 1944 roku, wspomnienia Janiny Lasockiej, oraz tekst Mateusza Wernera o roli Dmowskiego i endecji w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości po I wś.

 

Niewątpliwie najbardziej rewizjonistycznym tekstem najnowszego Glaukopisu jest artykuł Marka Kmińskiego „Professor locutus est” w którym autor ujawnił, że Józef Piłsudski zmarł na kiłę.

 

Kiłę u Piłsudskiego rozpoznał austriacki lekarz Karel Frederik Wenckebach. Marszałek bojąc się skandalu sam zażądał by badał go lekarz spoza Polski. Wyniki badań utajniono. Propaganda rządowa kolportowała wersje oficjalną według której Piłsudski zmarł na raka wątroby.

 

Wykryta u dyktatora choroba objawiała się zaburzeniami psychicznymi. Trzecie stadium choroby świadczyło, że Piłsudski chorował na nią od lat, a choroba degenerowała jego psychikę.

 

W kolejnych artykułach na Michał Kowalczyk opisał stosunek endecji w II RP do Węgrów, Aleksandra Pietrowicz działający w Wielkopolsce Związek Odwetu, Mark Paul akcje AK na Zamojszczyźnie, Artur Kubaj wybory 89 w koszalińskim, Sebastian Pilarski sportowe relacje Polski z Czechosłowacją w latach trzydziestych, Tadeusz Wolsza graczy sportowych w szachy w II RP i PRL, Grzegorz Majchrzak ekscesy piłkarzy w PRL, Marek Andrzejewski futbol w RFN.

 

Na łamach Glaukopis czytelnicy będą mieli też okazje zapoznać się też z artykułami na temat ruchu komunistycznego w Polsce. Mariusz Krzysztofiński przybliżył czytelnikom raport ambasady USA w Warszawie na temat działalności komunistycznej w II RP w latach 1925 i 1926 – w którym pada stwierdzenie, że „partią komunistyczną kierują zasadniczo ludzie pochodzenia żydowskiego”. Wojciech Muszyński i Paweł Juzwa opisali sprawozdanie MSW II RP o działalności ruchu komunistycznego w 1937. Paweł Styrna przybliżył czytelnikom raport wywiadu USA OSS z 1944 w którym amerykanie zastanawiali się jak skłonić Polaków do akceptacji sowieckiej okupacji. Paweł Juzwa opisał działalność komunistów w II RP. Na łamach Glaukopisu redakcja przedrukowała też przedwojenną relacje o Kazimierza Smogorzewskiego o działalności komunistów we Francji, tekst Bohdana Podolskiego o infiltracji białoruskich patriotów przez sowietów przed II wś, Feliksa Zahora o komunistycznej agenturze wśród literatów przedwojennej Polski, artykuł Mariana Zdziechowskiego o towianizmie Tołstoja.

 

Jan Bodakowski

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura