epolitic epolitic
341
BLOG

Nastała moda na "gazoporty" nad Bałtykiem?

epolitic epolitic Gospodarka Obserwuj notkę 18

znalezione w sieci;

 

Zamieszanie gazowe związane z Rosją spowodowało, że państwa nad Bałtykiem już budują, lub planują wybudować niemal dziesięć terminali LNG. Taki wysyp to reakcja na niską wiarygodność Rosji jako dostawcy gazu.
 

Prawie wszystkie kraje położone nad Bałtykiem maja lub wkrótce będą mieć własne terminale gazowe. Powód jest dość prozaiczny, chęć zabezpieczenia się przed ewentualnym brakiem dostaw gazu ze strony Rosji.

Niestety jak uczą najnowsze wydarzenia, Rosja bez powodu może ograniczyć dostawy gazu, i nie respektować podpisanych kontraktów. Stąd też prawdziwy bum na gazoporty.

Kto je buduje? Największym jest nasz terminal w Świnoujściu. Na początku będzie miał on 5 mld m3 zdolności przeładunkowych. Po wybudowaniu trzeciego zbiornika nawet 7,5 mld m3. W praktyce terminal ten może stać się w przyszłości ważnym miejscem przeładunku skroplonego gazu z wielkich na małe jednostki pływające. Świnoujście ma ruszyć w przyszłym roku.

Swój terminal kończą także Litwini. Ma on ruszyć na przełomie obecnego i przyszłego roku. Jego zdolność przeładunkowa to około 0,5 mld m3 gazu. Zaspokoi to więc około 25 proc. litewskiego zapotrzebowania na gaz. Dla porównania nasz terminal będzie na początku mógł pokryć około 33 proc. potrzeb, a po rozbudowie nawet połowę.

Inną taktykę obrała Finlandia. Zamiast budować jeden duży terminal powstaną aż trzy obiekty. Właśnie zgodził się na to tamtejszy rząd. Lokalizacje to Turku, Porvoo i Inkoo. Początkowo w tym trzecim porcie miał powstać obiekt nieco większy niż w dwóch pozostałych. Ostatecznie według najnowszych koncepcji, trzy terminale będą mogły przyjąć nie więcej niż 0,5 mld m3 gazu każdy. Decyzja o rozproszeniu terminali, zamiast budowy jednego, ale tańszego to efekt rachunku ekonomicznego. Bardziej opłaca się wybudować kilka droższych w sumie obiektów niż jednego. Ze względów na małą gęstość zaludnienia, droga byłaby bowiem budowa sieci przesyłowej. Lepiej wiec zlokalizować małe terminale w pobliżu odbiorców.

O własnych terminalach gazowych myślą także dwie pozostałe byłe nadbałtyckie republiki ZSRR. Łotwa chciałaby swój obiekt ulokować w Rydze, a Estonia w pobliżu Tallinna.

Ponieważ o kolejnych inwestycjach myślą również Szwedzi, obecnie najwięcej gazoportów powstaje lub może powstać nad Bałtykiem.

epolitic
O mnie epolitic

niezależny antypolityczny głos obywatelski; kocham ten cytat z Cymańskiego /PIS/ cała prawda o rządach PRAWA i SPRAWIEDLIWOŚCI; "Mieliśmy ogromną kasę. Ale daliśmy ją bogatym i pogłębiliśmy rozwarstwienie społeczne. To jest tajemnica, o której się milczy. Bo albo popierasz PiS, albo milczysz. Ten brak krytycyzmu, to zapatrzenie i ten zachwyt nad dwoma latami naszych rządów, to przesada." Produkt Krajowy Brutto w 2014 r. wyniósł 1.728.677 mln zł - podał GUS. „Obecna klasa polityczna jest wychowana na socjalizmie i nie zna, nie potrafi wyobrazić sobie innego ustroju. Nie potrafi wyobrazić sobie państwa, które nie ingeruje w każdą dziedzinę życia.” GUS podaje że w całym kraju dofinansowano budowę 2604 kompleksów boisk sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012”,

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka