Sowiniec Sowiniec
372
BLOG

Czy grobowiec ministra Pierackiego wróci na swoje miejsce?

Sowiniec Sowiniec Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 39

            Środowiska patriotyczne Nowego Sącza domagają się powrotu na stary cmentarz grobowca ministra spraw wewnętrznych w II Rzeczypospolitej, pośmiertnie awansowanego do stopnia generała brygady Bronisława Pierackiego, który zginął 15 czerwca 1934 roku z rąk ukraińskiego zamachowca przy ulicy Foksal w Warszawie.

           „Po dwóch pogrzebach (w Warszawie i w Nowym Sączu) gen. Pieracki spoczął w okazałym grobowcu na tzw. starym cmentarzu, a po drugiej stronie ulicy postawiono w 1937 roku Dom Strzelecki im. B. Pierackiego (dzisiaj siedziba MOK). Jednym z pierwszych zarządzeń okupanta niemieckiego jesienią 1939 roku było usunięcie grobowca Pierackiego z centrum miasta  na cmentarz przy ulicy Rejtana. Do dzisiaj tam się znajduje. Po wojnie władze komunistyczne  usankcjonowały taki stan rzeczy, a  przy Al. Wolności po roku 1956 powstało Mauzoleum Bohaterów Ziemi Sądeckiej, gdzie spoczywają ofiary masowych egzekucji niemieckich ekshumowanych  z różnych miejsc Sądecczyzny. Całość dopełnia Pieta Sądecka” - czytamy w portalu informacyjnym Sądeczanin.   

           Z pozostającymi na razie bez odpowiedzi petycjami w tej sprawie zwrócili się do prezydenta miasta Ryszarda Nowaka m.in. prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu Leszek Zakrzewski oraz znany działacz niepodległościowy, autor wielu prac o generałach i oficerach II RP wywodzących się z ziemi sądeckiej Jerzy Giza. Argumentują, że trzeba wreszcie przekreślić haniebne dziedzictwo okupacji niemieckiej i powojennego zniewolenia komunistycznego.      

           W imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie popieram ten słuszny postulat powtórnego uhonorowania dzielnego oficera oraz  wybitnego urzędnika II RP, który młodość spędził w Nowym Sączu i czuł się z tym miastem mocno związany do tragicznego końca pracowitego życia w służbie niepodległego państwa.

 

Sowiniec
O mnie Sowiniec

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura