Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1948
BLOG

Spin i torsja

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 79

 Spin to wiadomo – nikt spinu do końca nie rozumie, to zagadka. Ale torsja? To coś co się miewa? Kiedy kilka dni temu zwróciłem się do profesora Trautmana z pytaniem o torsję, napisał mi, że nie mówi się „torsja”, mówi się „skręcenie”. Skręcenia też się miewa. Przynajmniej ja miewam – czasem mnie skręca, czasem ja skręcam.

 
Ale czemu skręcenie? Skąd u mnie się wzięło skręcenie w kierunku skręcenia? I o jakim skręceniu mowa?
 
Idzie o skręcenie przestrzeni. Że przestrzeń (czaso-przestrzeń) może być zakrzywiona, o tym wiemy od czasów Riemanna, Gaussa, Einsteina. W ogólnej teorii względności składa się na krzywiznę przestrzeni odpowiedzialność za wszelkie efekty grawitacyjne. Ogólna teorii względności jest zbyt piękna by być prawdziwą. Stąd, od czasów francuskiego matematyka-geniusza Elie Carrtana, teorię grawitacji Einsteina się odpiększa.
 
Tak powstała teoria zwana powszechnie teorią Einstena-Cartana. Gdzie krzywizna może być, ale może i jej nie być, za to jest „skręcenie” (ang. torsion). Powszechnie się mniema, że nie ma w tym nim nowego, jest to tylko „przebranie ogólnej teorii względności”, ale mniej powszechnie rozważa się rzecz poważnie. Czy grawitacyjna sonda B może wykryć skręcenie przestrzeni? Czy można wysłać w kosmos chytre żyroskopy, które by mogły wykryć skręcenie?
 
A skąd się u mnie to zainteresowanie skręceniem wzięło? Interesowałem się tym od dawna. Wraz z Friedrichem Hehlem i Gerardem Bruhnem machnęliśmy nawet krytyczną pracę do Acta Physica Polonica – krytykując błędy w innej opublikowanej tam pracy. Na wyszukiwanie błędów w pracach innych autorów to ja mam skręcenie. Teraz przyszła kolej na wyszukiwanie błędów w monografii G. Shipova „Teoria fizycznej próżni”. Obiecywałem, obiecywałem, słowa nie dotrzymywałem – bo było „pisanie książki”. W książce (tej mojej) jest sporo o spinie. Spinu tam pełno (kwantowego). Książka z głowy – czas na skręcenie i na jego oddziaływanie ze spinem.
 
Wczoraj dostałem miły liścik od Wydawcy: dziękuje mi za współpracę, pierwszy drukowany egzemplarz książki powinienem mieć za kilka dni. Pyta, czy nie zechciałbym napisać innej książki? Może i chciałbym, ale teraz mam w głowie skręcenie. Chcę skończyć moją krytykę Shipova.
 
Jak pisałem w poprzedniej notce – mam wreszcie, po remoncie, niemal nieskręconą przestrzeń do pracy:
 
Praca
 
Praca
 
 
Zabrałem się więc za „teorię fizycznej próżni”, która to teoria, według niektórych, ma wyjaśniać także efekty uważane normalnie za „paranormalne”. Zabrałęm się i sprawdzam każdą formułę i każde rozumowanie. W rezultacie doszedłem do wniosku, że krytycznego artykułu za jednym zamachem napisać nie dam rady. Będzie więc seria notek dla rosyjskiej „gazety niekonwencjonalnej nauki”. Na razie biorę na tapetę jeden tylko rozdział z książki Shipova. A tam błędów kupa! Poprawianie błędów to dobra rozgrzewka przed napisaniem czegoś oryginalnego samemu. Więc nie żałuję czasu.
 
Bo to jest tak: patrząc przez okno widzimy, że na gałęzi coś siedzi, no, zapewne jakiś ptaszek:
 
ptaszek
 
Ptaszek nas może zainteresować lub nie. Sam ptaszek może być czymś zainteresowany lub nie. Zatem robimy zbliżenie. Bez tego ani rusz. Trzeba się skoncentrować. I co widzimy? Widzimy kolory, pytania, widzimy treść.
 
ptaszek grawitacyjny
 
O kryzysie w teorii grawitacji i o możliwym jego rozwiązaniu.
 
A więcej o skręceniu i jego oddziaływaniu ze spinem – w kolejnych notkach

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie