Tonick Tonick
739
BLOG

Wiatraki ochładzają klimat.

Tonick Tonick Polityka Obserwuj notkę 23

Ten temat jest ważny zwłaszcza w obecnej sytuacji w Europie.

Niewielu jest w Polsce zwolenników  elektrowni wiatrowych.

Jednak po przemyśleniu fizycznej zasady działania wiatraka poza oczywistymi wadami warto dostrzegać także pożytki płynące z elektrowni wiatrowych.

Więc po pierwsze.

Wiatrak hamuje ruch powietrza, a więc w skali mikro zmniejsza prędkość cząstek gazu (co w fizyce dla niezorientowanych jest objawem ciepła zgromadzonego w cząstkach gazu) odbierając od nich energię, z której po przemianie jej na elektryczną możemy później korzystać. Tak więc w wiatraku zachodzą przemiany energia cieplna cząstek gazu (wyrażana prędkością ich ruchu) jest zamieniana w energię mechaniczną gazu działającą na śmigło wiatraka, a ta zamieniana na energię elektryczną w turbinie wiatrowej.

Jest więc w istocie wiatrak w zasadzie jedyną maszyną produkującą energię elektryczną powodującą nie zwiększanie ciepła otoczenia lecz jego zmniejszanie. Wprawdzie energia elektryczna z wiatraka również może zostać użyta do celów grzewczych, jak np spalanie gazu, ale w odróżnieniu od niego, WCZEŚNIEJ wiatrak ochłodzi atmosferę o tyle ile maksymalnie jest się w stanie wyprodukować ciepła z jego energii elektrycznej. Spalając gaz na ciepło oddajemy je do atmosfery nagrzewając ją. Dodatkowo produkując szkodliwe CO2, które powoduje ocieplenie klimatu. Tak więc niejako podwójnie degradujemy atmosferę.

Z tego powodu warto by się zastanowić nad budową możliwie dużej ilości wiatrowni w Polsce.

Ale nie używać ich do produkcji energii elektrycznej do zużycia w przemyśle.

A przynajmniej w tej części która jest trudna do zużycia, lecz przez zachęty podatkowe rozbudować system stacji elektrycznego zasilania baterii elektrycznych aut.

Dodatkowo trzeba by wymuszać na UE aby odchodzenie od węgla na rzecz gazu było karane tak samo jak palenie węglem,  czy biomasą, która z racji horrendalnie dużych kosztów energetycznych transportu (ponad 3 razy mniejsza gęstość nasypowa niż węgla co transport czyni kilka razy droższym) oraz sporego zużycia paliw na rozdrabnianie wycinkę przygotowanie i prowadzenie upraw, jedynie w części odbiera CO2 związane z jej produkcją transportem i spalaniem.

W celu zapewnienia stabilności systemu elektroenergetycznego winno się doprowadzić jak najszybciej do wprowadzenia ustawodawstwa, zachęcającego tak producentów jak i dużych odbiorców i takowych stacji zasilania aut elektrycznych do używania liczników z transmisją danych, umożliwiających płynną zmianę cen energii elektrycznej u odbiorcy w zależności od ilości nad produkowanej w systemie energii elektrycznej.

Warto też abyśmy jako kraj domagali się od UE stosowania dopłat jedynie do energii z wiatraków i baterii słonecznych, jako jedynych w zasadzie nie powodujących ocieplenia klimatu źródeł energii elektrycznej.

Bowiem spalanie nawet biomasy która jakąś część CO2 z jej spalenia przerobi na tlen i drewno w etapie produkcji biomasy, także na etapie odzyskiwania CO2, powoduje zatrzymanie go w czasie produkcji biomasy (6 do nawet 12 lat) w atmosferze co najmniej w części.

Co nam mógłby dać taki system dotowany silnie w UE.

Mógłby zapewnić szybkie odchodzenie od paliw kopalnych, w tym rosyjskiego gazu i ropy.

Zwłaszcza gdyby udało się do ilości emitowanego CO2 wliczać także to z transportu, obecnie z jakiegoś irracjonalnego powodu (popartego zapewne sporymi "dotacjami " z Rosji dla popierających taki ład polityków.

Choćby z tego powodu warto krzyczeć w UE, że dzisiejsza tzw walka z ociepleniem klimatu, to w istocie zmuszanie do używania rosyjskiego gazu i ropy, i likwidowania własnego wydobycia surowców.

A więc polityka pędząca nas w stronę uzależnienia całej Europy od rosyjskich paliw.

W istocie jest więc taka polityka wspieraniem rosyjskiego terroryzmu.

Warto zwłaszcza zachęcać do takiej polityki kraje UE wschodniej. Które we wzmacnianiu terrorusi nie ma żadnego interesu.

 

Warto zmieniać świat wokoło nas.

Nie tylko po to aby nasze dzieci mogły żyć w czystym nie zatrutym środowisku. Ale także aby miały szansę żyć w pokoju. Mimo chcących im to uniemożliwiać terrorustów.

To zależy tylko od nas.

 

 

 

Tonick
O mnie Tonick

Kliknij Quo vadis Ziemio? Jak studiować W hołdzie Powstaniu - Notka ukryta przez redakcję salon24 pływam jedynie pod prąd

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka