Kustosz Kustosz
390
BLOG

My Rosjanie i Niemcy rozumujemy w pojęciach ekspansji–aktywacja

Kustosz Kustosz Polityka Obserwuj notkę 0

Konferencja Bezpieczeństwa, Monachium 2005;

cytaty za:Peter Schwarz: http://www.wsws.org/de/pl/2005/mar2005/munc-m26.shtml

Schröder żąda roli światowego mocarstwa dla Niemiec.

*

Globalne uwarunkowania zmieniły się dla Europy i Ameryki od momentu zakończenia Zimnej Wojny," pisze Martin Winter. "Nawet, jeśli nadal jeszcze wiele zgrzyta we wspólnocie, Waszyngton nie może przejść obojętnie obok dwóch faktów: po pierwsze do przeszłości należy czas, w którym UE rozwijać się mogła tylko pod militarną ochroną USA. Dzisiaj UE sama troszczy się o swoje bezpieczeństwo poprzez rosnącą sieć opierających się na umowach powiązań ze swoimi dużymi i małymi sąsiadami począwszy od Rosji a skończywszy na Maroko.

*

Schröder: Również mój kraj zmienił zrozumienie swojej międzynarodowej roli." Niemcy widzą się w europejskim przymierzu jako współodpowiedzialni za międzynarodową stabilizację i porządek"

 

Konferencja Bezpieczeństwa, Monachium 2007;

cytat za: http://fakty.interia.pl/swiat/europa/news/konferencja-bezpieczenstwa-w-monachium,869431

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, otwierając spotkanie, apelowała do światowych mocarstw o współpracę przy rozwiązywaniu międzynarodowych konfliktów, wskazując na decydujące znaczenie stosunków Zachodu z Rosją dla stabilizacji i pokoju na świecie.

 

wszystkie cytaty za: http://www.kas.de/wf/doc/kas_14083-544-8-30.pdf-80k

Republikański senator Edward Royce gotów był nawet przyznać, że Rosjanie osiągnęli sukces w dziedzinie politycznego PR. Oto udało im się wywrzeć skuteczną presję na opinię publiczną zapewne nie w obawie o własne bezpieczeństwo narodowe czy o nowy wyścig zbrojeń, lecz w znacznie większym stopniu mając na celu ograniczenie amerykańskich wpływów. Dyskusja jaka następnie przetoczyła się przez Europę mogła budzić wspomnienia chwytów PR, jakimi posługiwał się Związek Radziecki w swoich filipikach z lat 80-tych. Tak więc, zdaniem Frieda, koncentrowała się ona wokół zagrożenia, jakie miałby stanowić nowy wyścig zbrojeń, nie zaś wokół zagrożenia jakie stwarza Iran czy wokół stanu realizacji amerykańskich planów budowy systemu obrony przeciwrakietowej.

*

Poza tym należy także zauważyć, że w werbalnej konfrontacji między Moskwą a Waszyngtonem Kreml stara się podzielić Europę na dwa przeciwstawne obozy. Z jednej strony chce wykreować obóz przeciwników tarczy antyrakietowej i zwolenników zbliżenia z Rosją, z drugiej zaś obóz państw wspierających amerykańską inicjatywę, które, jak Polska, państwa bałtyckie czy Czechy, z powodów historycznych odnoszą się do Rosji z nieufnością.

*

Ogólne wrażenie w mediach było jednak całkiem odmienne. Mówiono np., że Putinowi udało się w Monachium zademonstrować odrodzoną potęgę Rosji i wstrząsnąć Zachodem. Niektórzy mówili wręcz, że powiało zimną wojną. W rezultacie wzrosła liczba osób, które żądały demonstracyjnego wyjścia naprzeciw Moskwie w celu zachowania z nią przyjaznych stosunków.

 

Konferencja Bezpieczeństwa, Monachium 2008;

cytaty za: http://wyborcza.pl/1,76842,7535972,Rosja_nadal_boi_sie_NATO.html

Największe zagrożenie dla Rosji stanowi NATO – głosi nowa rosyjska doktryna wojenna, którą Dmitrij Miedwiediew podpisał tuż przed wielką międzynarodową konferencją o bezpieczeństwie w Monachium.

*

Zdaniem zachodnich analityków jednym z prawdziwych celów nowego systemu (bezpieczeństwa – przyp. mój) miałoby być jednak zamrożenie obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie poprzez polityczne gwarancje nierozszerzenia NATO w najbliższych latach. - Rosyjskie propozycje dotyczące nowej architektury bezpieczeństwa europejskiego nawiązują do niefortunnej tezy o podziale na starą i nową Europę o różnych prawach – mówił w Monachium były szef dyplomacji Adam Daniel Rotfeld.

*

Waszyngton od blisko roku uchyla się od przywódczej roli w Sojuszu. Nie wiadomo, czy i jak pociągnie prace nad nową strategią NATO – mówi jeden z NATO-wskich dyplomatów.

 

Konferencja Bezpieczeństwa, Monachium 2009;

cytat za: http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/tusk-na-szczycie-w-monachium_89013.htm

Donald Tusk: Plany ulokowania w Polsce wyrzutni rakiet przechwytujących stanowią przeszkodę w zawarciu przez Rosję i USA nowego traktatu o redukcji strategicznych broni jądrowych.

Będziemy chcieli wpływać zarówno na polepszanie relacji między NATO i UE a Rosją - mój rząd czyni w tę stronę odpowiednie kroki - ale równocześnie chcemy, aby NATO było wyposażone w strategię, która gwarantuje bezpieczeństwo każdemu państwu członkowskiemu - mówił przed spotkaniem Donald Tusk.

 

Konferencja Bezpieczeństwa, Monachium 2010;

cytat za: http://www.polityka.pl/swiat/analizy/1503147,1,przyszlosc-swiatowego-bezpieczenstwa.read

Zadania dla świata: Jego istotę podsumowała w Monachium Madeleine Albright: – NATO powstało jako sojusz przeciw ZSRR. Związek Radziecki nie istnieje, więc Sojusz musi się zmienić. Nie chodzi tylko o modernizację największego na świecie paktu wojskowego, ale o jego stosunek do byłego wroga, czyli Rosji. Według niektórych Sojusz stoi dziś przed trudnym wyborem: zaniechać dalszego rozszerzenia NATO na wschód albo otworzyć przed Rosją perspektywę członkostwa. Nawet Radosław Sikorski opowiada się dziś za tym, by nie zamykać Rosji drzwi do NATO.

 

cytaty za: Jadwiga Kiwerska:http://www.iz.poznan.pl/news/72_Biuletyn IZ nr 11.Monachium.pdf

Jeśli w czasie konferencji w Monachium powstało jakieś określenie, które w dzisiejszym świecie prostych konstrukcji słownych przetrwa dłużej, to było nim bez wątpienia słowo reset, którego wiceprezydent J. Biden użył, odnosząc się do stosunków z Rosją: „Czas nacisnąć klawisz reset i zrewidować wiele obszarów, w których możemy i powinniśmy współpracować”.

*

Ton i ujęcie problemów przez J. Bidena podczas konferencji monachijskiej dowodziły, że Ameryka rozpoczyna nowy etap w swoich relacjach ze światem. Chce i stawia na dialog, ale też apeluje o dzielenie się obowiązkami. Buduje nowe mosty ze swoimi sojusznikami, ale w orbicie jej nowej, koncyliacyjnej polityki znajduje się także Rosja.

*

I ten fakt powinna uwzględnić w swoich działaniach dyplomacja Polski. Należy uznać, że dobre stosunki z Rosją są jednym z celów polityki nie tylko Niemiec czy Francji, ale także nowej administracji amerykańskiej. Bo – jak mówił J. Biden – „Stany Zjednoczone nie sadzą, aby celem NATO była porażka Rosji lub siła Rosji miała być słabością NATO”. Działania Rosji wprawdzie nadal budzą podejrzenia co do jej intencji (szczególnie Polska nie ma powodów, aby ufać Rosji), ale w żadnym razie Warszawa nie powinna stawiać na pogorszenie się relacji amerykańsko-rosyjskich. Raczej wpasować się w ten nowy nurt polityki Waszyngtonu, w której dogadywanie się z Moskwą będzie przypuszczalnie ważnym elementem.

 

cytaty za: BBN, Bartosz Cichocki: http://finanse.wp.pl/kat,7070,title,BBN-ws-Doktryny-wojskowej-Federacji-Rosyjskiej-komunikat,wid,12038891,wiadomosc.html?ticaid=1aeba

rozwój sytuacji na świecie na obecnym etapie charakteryzuje słabnięcie konfrontacji ideologicznej, obniżenie wpływów gospodarczych, politycznych i militarnych jednych państw (grup państw) i sojuszy oraz wzrost wpływów innych państw, aspirujących do całościowej dominacji, wielocentryczność i globalizacja różnorodnych procesów” [z Doktryny wojskowej Federacji Rosyjskiej]. Na pierwszym miejscu na liście zagrożeń dla bezpieczeństwa Rosji Stany Zjednoczone zostały zastąpione przez NATO.

*

Tym samym "Doktryna wojskowa FR" współgra z zabiegami Moskwy o przyjęcie nowego traktatu o bezpieczeństwie europejskim (tzw. inicjatywa Miedwiediewa), który zatwierdziłby dominującą rolę Rosji w Eurazji i prawo współdecydowania o bezpieczeństwie Europy Środkowej. Uwagę zwraca fakt, że inicjatywa Miedwiediewa była centralnym punktem wystąpień rosyjskich uczestników monachijskiej konferencji o polityce bezpieczeństwa 6 lutego br.

*

W tym miejscu ponownie należy jednak zwrócić uwagę na polityczno-propagandowy charakter tego rodzaju dokumentów rosyjskich („Doktryny wojskowej FR”– przyp. mój) . Relacje Kremla z Sojuszem Północnoatlantyckim są bowiem znacznie bardziej złożone - możliwy okazuje się przecież zakup przez Rosję zaawansowanego technicznie uzbrojenia (francuskie desantowce typu Mistral). Przytoczone powyżej zapisy interpretować zatem należy raczej jako próbę podbicia przez stronę rosyjską stawki w dziedzinie stosunków z Zachodem, gdzie na współpracy bardziej zależy temu ostatniemu.

 

I tak – dla świętego spokoju i trwałej przyjaźni z sąsiadami we Wspólnym Euroazjatyckim Domu rząd niepostrzeżenie redefiniuje polską rację stanu – zgodnie z oczekiwaniami. 

Kustosz
O mnie Kustosz

Myślę. Aż strach pomyśleć !

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka