Jan Bodakowski Jan Bodakowski
157
BLOG

W Kinotece - Nawet góry przeminą – Nowy film chiński już w polskich kinach

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Kultura Obserwuj notkę 0

Jan Bodakowski

W Kinotece - Nawet góry przeminą – Nowy film chiński już w polskich kinach

 

Pomimo, że Chiny są jednym z światowych imperiów, Polacy mają mało okazji do jakichkolwiek kontaktów z chińską kulturą oraz z informacjami o rzeczywistości społecznej i politycznej Państwa Środka. Nie wiemy, jak żyją, co czują i jak postrzegają świat mieszkańcy Azji. Dla tego warto obejrzeć chiński film obyczajowy „Nawet góry przeminą”.

 

„Nawet góry przeminą” to chiński film obyczajowy, wyprodukowany w koprodukcji z kinematografią Japonii i Francji. Reżyserem obrazu jest Jia Zhang-ke. Film wyświetlany jest w kinach w całej Polsce, w tym i w warszawskim kinie Kinoteka.

 

Film rozgrywał się w przeszłości w 1999 roku, współcześnie w 2014, i co niezwykłe dla filmów obyczajowych w przyszłości w 2025 roku. W przedostatnim roku XX wieku widzowie poznają trójkę przyjaciół robotnika Liangzi, nowobogackiego Zhanga, i uroczą sprzedawczynie Tao, mieszkających w prowincjonalnym chińskim mieście. Ona jedna, ich dwóch w niej zakochanych. Rywalizacje wygrywa ten bogatszy. Owocem małżeństwa jest syn, o głupim, ale symptomatycznym dla aspiracji Chińczyków na dorobku, imieniu Dollar. W 2014 w mieście pozostała tylko Tao, po rozwodzie jej mąż zabrał jej dziecko, jest jednak beneficjentką przemian gospodarczych w Chinach. W biedzie żyje dalej schorowany jej były przyjaciel robotnik.

 

Akcja filmu kończy się w przyszłości, w roku 2025, i opowiada o zagubieniu Dollara na emigracji w Australii. Ciekawa jest wizja przyszłości w której dalej niedemokratyczne Chiny są imperium, USA nic nie znaczy, a liczni Chińczycy mieszkają w dobrobycie w Australii. Jeden z nich z wyrzutem stwierdza, że wolność zachodu wyrażająca się w prawie do posiadania broni, jest do niczego, bo nie ma do kogo strzelać.

 

Film choć o miłości, samotności i zagubieniu, ukazuje w tle akcji: proces rozkradania majątku narodowego Chin jaki miał miejsce w okresie transformacji gospodarczej, butę nowobogackich Chińczyków odczuwających pogardę dla klasy robotniczej, systematyczny rozwój gospodarczy Chin i bogacenie się Chińczyków, chińskich robotników, którzy na tle bogaczy, niezbyt skorzystali z transformacji, obecność zachodniej pop kultury w Chinach, specyfika chińskich małżeństw i pogrzebów, problemy socjalne dzisiejszych Chin (płatną służbę zdrowia), akceptacje rzeczywistości przez Chińczyków, buddyzm i komunizm nie będące wstanie nadać Chińczykom duchowego sens ich istnienia.

 

Jan Bodakowski

W Kinotece - Nawet góry przeminą – Nowy film chiński już w polskich kinach

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura