krzysztofmroczko krzysztofmroczko
99
BLOG

Zbrodnia po włosku

krzysztofmroczko krzysztofmroczko Kultura Obserwuj notkę 0

„Oto Italia, jakiej nie znamy” – pisze wydawca na tylnej stronie okładki. Intrygujące, ale wymagało sprawdzenia. I werdykt jest połowiczny – znamy taką Italię, znamy dobrze, jeśli przeczytaliśmy jakiś twórców włoskiego kryminału. Niemniej jednak książka Varesiego jest ze wszech miar godna polecenia.

pobraneKoniec roku to okres świąt Bożego Narodzenia. W północnych Włoszech pogoda zbliżona jest do naszej, mgła otula szczelnie całą Parmę. Jednej z takich długich i ciemnych nocy ktoś zabija starszą panią, właścicielkę niewielkiego pensjonatu. Komisarz Soneri podejmuje się śledztwa. Za czasów studenckich to właśnie w tym pensjonacie mieszkała jego narzeczona. Z każdym dniem śledztwa mnożą się nie tylko tropy i podejrzani, ale także wspomnienia z przeszłości. Rozwiązanie tajemnicy morderstwa będzie wymagało tyle samo policyjnej roboty co i uporania się z własnymi zmorami komisarza.

Varesi napisał wspaniały kryminał, który można zresztą nazwać pewną wariacją na temat czarnego kryminału. Przyczyny morderstwa są znane, ale niczego to tak naprawdę nie zmienia. Zbrodniarze odchodzą w chwale lub zostają świadkami koronnymi., Przełożeni zbierają zaszczyty za pracę, której nie wykonali, a sam komisarz otrzymuje uściski dłoni. Miasto toczy nieuleczalna choroba korupcji, oparta na chciwości kilku bogatych obywateli. Sprawiedliwość jest tylko pustym słowem, jakim ewentualnie szermują politycy przy okazji wyborów. Komisarz Soneri nie ma żadnych złudzeń. Nie jest nawet ostatnim sprawiedliwym – chce jedynie ocalić choć część własnej wizji porządku w mieście.

Podobne obrazki jak ten powyżej zresztą często pojawiają się we włoskich kryminałach. Dla mnie pewnym odkryciem jest uczucie, które nie chce mnie opuścić z jakiegoś powodu. Mam wrażenie, że bohaterowie Varesiego przypominają nieco dzisiejszych Polaków. Włosi zaangażowani byli w lewicowe ruchy przez całe lata 70. ubiegłego stulecia, w Polsce część dzisiejszych ludzi na stanowiskach pochodzi z szeregów opozycji antykomunistycznej. U Varesiego widać jak na dłoni rozczarowanie nie tyle dawnymi ideałami co postawami niektórych jego dawnych znajomych, którzy dziś są po zupełnie innej stronie barykady. Sprawiedliwość sądowa czy społeczna zostały porzucone, ideały zdradzone w imię kariery i pieniędzy. I u nas powstają książki, które opisują podobne rozczarowanie rzeczywistością dawnych opozycjonistów. Ale to już opowieść na zupełnie inną okazję.

Pokoje do wynajęcia są pierwszą częścią dłuższego cyklu. Całość będzie wychodzić w Polsce stopniowo. Mam nadzieję, że reszta części będzie trzymać poziom pierwszej. Włosi szalejąc za pisarstwem Varesiego przysięgają, że tak.

Wrocławianin z urodzenia i przekonania. Myślę szybko, nie owijam w bawełnę. Nadal wierzę w dziennikarstwo obywatelskie, dlatego prowadzę portal osiedlowy Wrocław Leśnica Info. Tutaj już nie piszę o polityce, zostawiam to hunwejbinom i sekretarzom. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura