Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1677
BLOG

Narodziny kwantów

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 129

 Nie lubił Eine mojej animacji z poprzedniej notki. Zachciało mu się oscylatorów innych, takich drgających z częstotliwościami 10^14 drgań na sekundę. Zauważył, że takich wokół nas jest od metra. Ja na to mu wyjechałem z moją niechęcią do zastosowań wojskowych. Trochę żartowałem. Trochę ….

 
Wg Eine animacje rozsadzają notkę. Hmm..... No to trochę animacji:
 

methane 1methane 2

 
 

methane3methane 4

 
 
(Molekuła może oscylować na wiele sposobów, i to na wiele sposobów naraz. A co to za molekułę widzimy na animacjach?)
 
I co my tu widzimy? Oscylatory, najwyraźniej. I to dość żwawe, choć na animacji wyglądają powolne. W rzeczywistości są właśnie takie jak tego chciał Eine. No i są kwantowe. Oscylacje, tak mniej więcej, można wyliczyć z kwantowych modeli. Podobnie jak linie widmowe prostych pierwiastków.
 
Dziewięćdziesiąt lat temu mechanika kwantowa spadła na nas jak z nieba. No, nie tyle spadła, co została sprowadzona. Najpierw był Planck, który wprowadził stałą Plancka, tą która legła u podstaw mechaniki kwantowej. Sam Planck mechanice kwantowej nie ufał. Był raczej wstrzemiężliwy, futurystycznie wybiegał w przyszłość: gdy kwantowa gorączka opadnie, ludzie znów wrócą do podstaw, a u podstaw jest wciąż do zgryzienia entropia i informacja. Ale zostawmy Plancka na boku. Dajmy się kwantową gorączką opętać.
 
Był rok 1925. Heisenberg stwierdził, że pęd i położenie to nie zwykłe liczby a tablice liczbowe – macierze. Zaraz potem wyczuli pismo nosem Born i Jordan. Najpierw pisali ostrożnie, to co dziś nazywamy kanonicznymi relacjami komutacji, oni nazwali „silniejszym warunkiem kwantowym”:
 
Born Jordan
Born, P. Jordan, “Zur Quantenmechanik”
 
Wkrótce potem, po dyskusjach z Heisenbergiem, zrozumieli, że te relacje są podstawowe, że na nich można właściwie zbudować całą teorię.
 
Born Heisenberg Jordan
 
M. Born, W. Heisenberg, and P. Jordan, Zur Quantenmechanik II
 
W 1930 już pojawił się podręcznik Borna i Jordana -
   
gdzie kwantowali oscylator harmoniczny, wprowadzając operatory kreacji i anihilacji:
 

Elementare Quantenmechanik: Zweiter Band der Vorlesungen über Atommechanik

 
Znaczna część podręcznika to matematyczne wprowadzenie do teorii macierzy i operatorów. Do spółki szybko dołączyli Schrodinger, Dirac, Hilbert, von Neumann, i tak to się zaczęło. Nastąpił wielki wybuch. Wybuch trwa do dziś. John von Neumann, matematyczny geniusz, już wtedy wyczuł, że gra idzie o znacznie większą stawkę. Że przestrzeń Hilberta to dla biednych. Tym odważniejszym zaproponował wyjście poza przedszkole: algebry operatorów, logika kwantowa, niekomutatywny rachunek prawdopodobieństwa, …
Dziś nadal to gryziemy.
 
Ale od przedszkola trzeba zaczynać. W kolejnej notce zajmiemy się tym o czym pisali Born i Jordan jeszcze w roku 1930: operatorami kreacji i anihilacji i oscylatorami, takimi jak na animacjach.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie