Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
151
BLOG

„Tylko” bezpieczeństwo energetyczne czy również przeciwdziałanie agresji Rosji?

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki Gospodarka Obserwuj notkę 1

Czym mniejsze przychody Rosji z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego, tym mniejsze środki Putin może przeznaczyć na zbrojenia i ekspansje militarną na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, a także tym mniejsze zagrożenie stanowi w naszym regionie Europy.

Ograniczenie popytu Unii Europejskiej na ropę i gaz z Rosji powinno stanowić priorytet polskiej polityki zagranicznej i gospodarczej. Do niedawna Polska, w pełni uzależniona od dostaw tych surowców z Rosji płacąc za nie najwyższą cenę w Europie subsydiowała w istocie rzeczy wrogie jej państwo. Podobnie obecna współpraca Niemiec z Rosją przy budowie Nord Stream II tworzy egzystencjalne zagrożenie dla krajów Europy Środkowo - Wschodniej.

Jednocześnie, ceny energii stanowią o konkurencyjnej pozycji kraju i jego gospodarki. O ile zapewnienie ciągłości dostaw węgla kamiennego dla sektora energetycznego poprzez przejęcie kontroli nad kopalniami przez wielkie spółki dostarczające energię elektryczną do sieci przesyłowej idzie w zgodzie z interesem Państwa Polskiego, o tyle niedawny audyt Kompanii Węglowej wskazuje na skalę wyzwań i zagrożeń oraz wieloletnich zaniedbań w górnictwie.

Inne bieżące wyzwanie dla polskiej energetyki stanowi pozyskanie finansowania na modernizacje węglowych bloków energetycznych, które w zgodzie z dyrektywami UE, mogą zapewnić właściwy poziom rezerwy mocy w sieci przesyłowej. Tu jak i w sieci dystrybucyjnej słowa- klucze, które umożliwią dostęp do subsydiów z UE czy finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, to przede wszystkim: efektywność energetyczna, innowacyjność, kogeneracja, geotermia, OZE, inteligentne sieci dystrybucji energii elektrycznej, magazynowanie energii oraz wybiegając tylko nieco w przyszłość – rynek pojazdów o napędzie elektrycznym.

W niespokojnym świecie, gdy strefy konfliktów i napięć politycznych rozszerzają się w sposób nieubłagany, należy z pełną powagą rozpatrzyć kwestie bezpieczeństwa energetycznego kraju w przypadku agresji wrogiego państwa lub też awarii sieci przesyłowych. Czy właściwa odpowiedź nie leży przypadkiem w integralnych, lokalnych i inteligentnych sieciach dystrybucji, generowaniu i magazynowaniu energii na potrzeby armii i przemysłu obronnego, ale też powiatu oraz energetyce rozproszonej? Czy tak zwana energetyka prosumencka właśnie z tych względów ‒ bezpieczeństwa, nie stanowi właściwego remedium na zagrożenia płynące z otoczenia?

W wymienionych wyżej obszarach pierwszorzędne znaczenie będą miały decyzje inwestycyjne podejmowane na poziomie spółek sektora energetycznego. Ich przyszłość i konkurencyjność stanowić będzie o trwałości podwalin polskiej gospodarki. Czy postawią na innowacyjność, efektywność energetyczną czy też może trwać będą w samozadowoleniu przerzucając koszty na konsumentów. Czy idzie dobra zmiana, czy też może wszystko musi się zmienić, by zmieniło się niewiele?

Ryszard Czarnecki, Jerzy Bielewicz

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka