Obserwatorium Pro Publico Bono Obserwatorium Pro Publico Bono
113
BLOG

Konferencja "Samorządność w obliczu budżetów obywatelskich miast

Obserwatorium Pro Publico Bono Obserwatorium Pro Publico Bono Rozmaitości Obserwuj notkę 1

 

Konferencja pt. „Samorządność w obliczu budżetów obywatelskich miast Polski” jest inicjatywą grupy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy wraz ze znanym społecznikiem- p. Andrzejem Madejem (organizatorem m.in. Kwietnego Biegu oraz prezesem Stowarzyszenia 10 Czerwca) postanowili zorganizować debatę na temat znaczenia budżetu obywatelskiego w budowaniu poczucia odpowiedzialności obywateli za dobro wspólne w wymiarze lokalnym, jako odpowiedzialności za własne miasto.


Budżet obywatelski to pewna pula środków budżetu miasta, o których przeznaczeniu mogą zdecydować sami mieszkańcy, którzy głosują na zgłoszone wcześniej projekty o zasięgu dzielnicowym lub ogólnomiejskim. Budżet obywatelski jest więc –obok referendum- narzędziem demokracji bezpośredniej, głos obywateli przekłada się wprost na określoną zmianę w rzeczywistości. Jest to więc zarazem metoda budowania społeczeństwa obywatelskiego, które dzięki nowoczesnym technologiom (głosowanie odbywa się za pośrednictwem Internetu) może wypełniać rolę suwerena. Co istotne, inaczej niż w przypadku pozostałych głosowań, cezura wieku głosujących w Krakowie została obniżona i wynosi 16 lat. Dlatego dla młodych obywateli może to być pierwsza praktyczna lekcja demokracji.

Dla Krakowa jest to pierwsza edycja konkursu, dlatego organizatorzy skierowali zaproszenie do przedstawicieli miast, w których projekty społeczne w ramach budżetu obywatelskiego były już wybierane.

Organizatorzy wierzą, że dla wszystkich uczestników cenne będzie podzielenie się doświadczeniami i wymiana informacji na temat tego, jak przebiegały konkursy w innych miastach, z jakimi problemami trzeba było się zmierzyć, jak przebiegała realizacja wybranych w głosowaniu pomysłów itd. W sposób szczególny interesuje to krakowian, którzy nie mają jeszcze doświadczeń w tym zakresie i bardzo chętnie zapoznają się z poglądami i opiniami przedstawicieli innych ośrodków.

 

Konferencja będzie również okazją do spotkania się organizacji i osób zajmujących się działalnością na rzecz demokracji bezpośredniej i budowania społeczeństwa obywatelskiego.


PLAN KONFERENCJI

 

Miejsce:Kraków, ul. Łojasiewicza 4 – WZiKS UJ – sala wykładowa 0.101

Data:20 września 10:00 – 14:00

 

Część I – teoria (1,5 godz.)

 

  • Wstęp

  • Demokracja bezpośrednia – współczesna praktyka” - dr Marcin Jendrzejczak

  • Budżet obywatelski w Polsce” -Bartłomiej Grubich

  • Media w obliczu budżetów obywatelskich” -AgnieszkaGulczyńska

  • Podsumowanie

 

Po każdym wystąpieniu w tej części konferencji następuje dyskusja.

 

Przerwa (30 min.)

 

Część II – praktyka (1,5 godz.)

 

  • Budżet obywatelski – Poznań” - AgnieszkaGulczyńska

  • Budżet obywatelski – Łódź” - drElżbieta Hibner

     

  • Budżet obywatelski – Tarnów” - Łukasz Blacha

  • Budżet obywatelski – Kraków na podstawie Via Europea” - Andrzej Madej

    • Głos innych uczestników konkursu w ramach budżetu obywatelskiego

  • Podsumowanie pierwszej konferencji „Demokracja po Gutenbergu”

 

Po każdym wystąpieniu w tej części konferencji istnieje możliwość zadania pytania do prelegenta.

 

Prowadzący: Witold Gadowski

  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości