Tonick Tonick
547
BLOG

Katastrofalne opady.

Tonick Tonick Gospodarka Obserwuj notkę 6

Po katastrofalnych suszach często przychodzą katastrofalne opady.

Jaki jest powód powstawania takiego zjawiska?

Wielodniowe czy nawet wielotygodniowe upały powodują odparowanie dużej części wilgoci z powierzchni ziemi i wód.

Jednocześnie sytuacja taka jest zwykle następstwem wielodniowego wyżu, któremu zwykle nie towarzyszy przemieszczanie się powietrza.

Duża ilość odparowanej wody unosi się zatem w powietrzu, które charakteryzuje się silną zależnością tym większego pochłaniania wilgoci im większa temperatura powietrza.

temperatura - wilgotność

Ze zmieszania dwu warstw powietrza o dwu różnych temperaturach, powstaje mieszanka o temperaturze pośredniej. Przy założeniu że zimnego i ciepłego powietrza było by tyle samo, ilość wody która zmieści się w wymieszanym powietrzu, będzie można odczytać z środka odcinka którym połączymy dwa punkty powietrza [np 35 stopni i 20 stopni na wykresie (krzywej)] Zawsze ilość wody zdolnej się zmieścić w wymieszanym powietrzu będzie mniejsza niż w sumie w każdej z warstw z osobna. Widać to wprost z powyższego wykresu.

Jasno wynika także z niego że im większa różnica temperatur, tym większe opady wywołane zmieszaniem się powietrza. Opady są także tym większe im większa jest średnia temperatura po zmieszaniu powietrza o 2 różnych temperaturach.

Ponieważ po upałach (i wywołanych nimi katastrofalnymi ilościami pary wodnej i wody w upalnym powietrzu) zawsze kiedyś musi przyjść ochłodzenie, to na styku 2 przenikających się stopniowo warstw powietrza o różnych temperaturach prawie zawsze występują gwałtowne opady.

Sytuację pogarsza dodatkowo fakt, że mocno nagrzana ziemia podczas opadów szybko paruje, zwiększając nasycenie parą nowego nieco już wychłodzonego (wymieszanego powietrza) które w ten sposób także pogłębia potencjalną zdolność do opadów.


 

Dla tych którzy wierzą w ocieplenie klimatu dodatkowo rysunek z pytaniem.

Obywatele którego z krajów emitują mniej CO2 na głowę mieszkańca?

emisja CO2 na świecie


 

Niemiec czy Polski.

Kto mniej zanieczyszcza środowisko. Kraje biedne czy bogate.

Jaki jest powód rozliczania emisji CO2 w procentach a nie w tonach?

Kto poprawia a kto pogarsza swój bilans CO2?

zmiany w emisji CO2 Lata 2012 /2011


 

Z tego cyklu powstały również inne notki pod wspólną nazwą "Dokąd zmierzasz ziemio"

http://tonik.salon24.pl/311806,quo-vadis-ziemio

 

Tonick
O mnie Tonick

Kliknij Quo vadis Ziemio? Jak studiować W hołdzie Powstaniu - Notka ukryta przez redakcję salon24 pływam jedynie pod prąd

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka