KalkulatorPolityczny.pl KalkulatorPolityczny.pl
1547
BLOG

Powrót hydry korupcji i nepotyzmu

KalkulatorPolityczny.pl KalkulatorPolityczny.pl Polityka Obserwuj notkę 7

 Kalkulatorpolityczny.pl

Przedstawiamy komentarz Pana Wojciecha Pawlaka, byłego Prezesa OBOP:

 

Potwierdza się, że jeden obraz wart tysiąca słów, a może nawet dwóch tysięcy, jeśli jest to obraz z ukrytej kamery (tysiące słów z rapotu NIK w sprawie niesławnej spółki Elewarr nie zrobiły na nikim wrażenia!). Za sprawą „taśm Serafina” przypomnieliśmy sobie nagle o zjawisku o korupcji i nepotyzmu jako jednym z najważniejszych problemów społecznych, które rujnują zaufanie obywateli. Wprawdzie po wygaszeniu „afery hazardowej” od czasu do czasu wyciekały jakieś sprawy związane z ustawianiem przetargów na informatyzację w MSWiA, a po latach wróciła sprawa korupcji przy prywatyzacji TP S.A., to jednak rządy PO – PSL zdołały nas przekonać, że korupcja nie jest to kwestia systemowa. Więcej, dominował pogląd, że doszukiwanie się w korupcji patologii systemowej grozi wywoływaniem demonów IV RP, gdzie walka z korupcją miała przynieść większe szkody niż sama korupcja. Krótko mówiąc, temat korupcji w okresie rządów PO – PSL został skutecznie zepchnięty na dalszy plan.


Nawet finansowany przez rząd CBOS przestał badać opinię publiczną na ten temat – ostatnie raporty z badań na temat postaw wobec korupcji i nepotyzmu pochodzą z kwietnia 2010 r.! Warto sobie przypomnieć, co podówczas myśleli Polacy o zjawisku korupcji:


- 87% ankietowanych uważało, że korupcja w Polsce jest dużym problemem społecznym (w tym 44% uważało, że jest to bardzo duży problem – o 4 pkt. procentowe więcej niż w 2009)


- w kwietniu 2010 r. 60% ankietowanych uważało, że dziedziną, w której najczęściej mamy do czynienia z korupcją jest polityka. CBOS w tym punkcie zaobserwował ciekawą dynamikę: w 2006 r. takich odpowiedzi było 35%, w grudniu 2007 r. – 44%, w kwietniu 2009 r. – 55%.


Jak było dalej, nie wiemy, ponieważ CBOS zamilkł (w każdym razie nie można znaleźć nowszych danych w wyszukiwarce na stronie www.cbos.pl). Nic jednak nie wskazuje, że sytuacja mogła ulec poprawie. W sondażu Instytutu Pollster zrealizowanego w czerwcu br. na próbie użytkowników Internetu - 77% ankietowanych uważało, że korupcja jest zjawiskiem powszechnym. Przeciwnego zdania było 14%, reszta nie miała zdania. Odsetek tych, którzy uważali, że pod rządami PO – PSL korupcja nasila się (22%), był 2,5 razy większy niż odsetek respondentów uważających, że korupcja zmniejsza się (9%); 52% uważało, że pozostaje ona na niezmienionym poziomie. Dodajmy do tego jeszcze jedną daną sondażową: 57% wierzyło w istnienie nieformalnych układów i powiązań pomiędzy polityką, wielkim biznesem oraz światem przestępczym, które wpływają na decyzje podejmowane na szczeblu państwowym.


Jest to niezwykle ponury obraz społecznej świadomości, która w świetle „taśm Serafina” bynajmniej nie wygląda na „świadomość fałszywą”. Można by wzruszyć ramionami, że to tylko PSL, ale byłoby to poważne uproszczenie. Wystarczy, że przypomnimy jedną z analiz KalkulatoraPolitycznego.pl dotyczącą wizerunku PO jako partii rządzącej wykonanej na podstawie sondażu opinii publicznej, w którym przymiotnik „skorumpowana” został wskazany przez respondentów na jednym z czołowych miejsc (analiza poniżej). Jeśli PO nie znajdzie adekwatnej odpowiedzi na ten kryzys, nie zdziwię się, gdy hasła kolejnej „naprawy Rzeczpospolitej” wrócą jak bumerang.

 

KalkulatorPolityczny.pl jest prywatnym, niezależnym przedsięwzięciem, którego celem jest gromadzenie informacji oraz upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania polityki w społeczeństwie demokratycznym. W szczególności zajmujemy się wyborami jako rozwiązaniem instytucjonalnym, dzięki któremu jednostki uzyskują moc wpływania na kształt polityki w wyniku konkurencyjnej walki politycznej o ich głosy. Wierzymy, że przygotowując i publikując w przystępnej dla szerokiej publiczności formie możliwie bezstronne analizy na temat socjologicznych aspektów polityki wzbogacimy debatę publiczną i sprawimy, że stanie się ona bardziej racjonalna.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka