Afisz filmu
Afisz filmu
wen fang si bao wen fang si bao
348
BLOG

Lotosowa latarnia

wen fang si bao wen fang si bao Kultura Obserwuj notkę 4

Rozpoczynający się cykl filmowy w Instytucie Konfucjusza we Wrocławiu, gdzie w każdą środę czerwca będzie wyświetlany chiński film,  stał się okazją do przybliżenia poniższej legendy.

W byłą środę oglądnęliśmy animowany zainspirowany mitologią chińską, która obfituje w wiele ciekawych opowieści. Historia chłopca o imieniu Chen Xiang – syna bogini San Sheng Mu i zwykłego śmiertelnika, Liu Yanchang, stała się treścią filmów i oper chińskich.

Opowiada o uczonym Liu Yanchang, ktory wybierając się na najważniejszy etap egzaminów do stolicy, zboczył w kierunku góry Hua, aby bogini San Sheng Mu przepowiedziała mu przyszłość. Niestety ta co do wyniku egzaminów była niepomyślną, dlatego z początku skonfliktowała młodych. Zgodnie z powiedzeniem „kto się czubi ten się lubi”, młodzi się zakochali i pobrali. Mezalians nie mógł wchodzić w rachubę, dlatego matka tuż przed urodzeniem syna ucieka na Ziemię, zabierając ze sobą magiczną lotosową lampę odstraszającą zło. Brat Sanshengmu, bóg Erlang Shen, z zemście za niesubordynację morduje Lu Yanchang’a. Na wpół osieroconego Chenxiang’a wychowuje w ukryciu matka, postanawiając nie ujawniać synowi prawdy o jego pochodzeniu. W spokoju żyją do momentu, kiedy Erlang wpada na ich trop. Skutek dekonspiracji staje się powodem kolejnej tragedii rodziny. Potężny bóg Erlang porywa Chenxiang, zmuszając chłopca do życia w jego pałacu; natomiast Sanshengmu więzi pod górą Hua. Gdy chłopiec trochę podrasta wychowywany przez służącą matki, udaje mu się uciec z pałacu wuja, zabierając magiczną lotosową latarnię. Po wielu przygodach z różnymi bohaterami mitologii chińskiej wyrasta na odważnego młodzieńca, który musi się zmierzyć z Erlang Shen, aby wyswobodzić swą matkę. Pomaga mu w tym legendarny Król Małp, dając małą małpkę i białego smoka. Również pomocy udziela lokalne plemię, z którego w księżniczce się młodzieniec zakochuje. Po zaciętej walce magiczną siekierą opowieść kończy się szczęśliwie.

POLECAM KOLEJNE ŚRODY Z FILMEM CHIŃSKIM.

Legenda o lotosowej lampie, stała się również treścią oper chińskich : Shaanxi Opery „Rozcinanie góry, aby uratować mamę”, Yueju Opera  „Lotosowa latarnia” oraz Pekińskiej Opery „Lotosowa latarnia”.

Zobacz galerię zdjęć:

Program przeglądu filmowego
Program przeglądu filmowego

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura