Grzecznie leżący lew
Grzecznie leżący lew
wen fang si bao wen fang si bao
584
BLOG

Rok Małpy we Wrocławiu

wen fang si bao wen fang si bao Kultura Obserwuj notkę 9

Podobnie jak w poprzednich latach, Muzeum Narodowe we Wrocławiu w dniu 06 lutego sprawiło przyjemność entuzjastom chińskich klimatów, oferując imprezę z okazji Nowego Chińskiego Roku, tym razem Roku Małpy.

W chińskim zodiaku małpa jest dziewiątym zwierzęciem. O osobach urodzonych w roku małpy mówi się, że są inteligentne, zdolne i elastyczne, a także pomysłowe i spragnione wiedzy.

W Muzeum koło południa można było uczestniczyć (bez ograniczeń wiekowych) w warsztatach umożliwiających przyswojenie sprawności w wykonawstwie wycinanek chińskich, maski opery pekińskiej, malarstwa i kaligrafii oraz latawców.

Natomiast w części ogólnodostępnej podziwialiśmy chińskie piosenki oraz polskie piosenki w chińskiej odsłonie, a także pokaz Tai Chi, popis z mieczem, uczyliśmy się języka chińskiego, obserwowaliśmy ceremonię parzenia herbaty oraz pokaz tańca chińskiego i koncert na chińskiej cytrze Guzheng.

Na osoby zainteresowane wiedzą o Chinach czekały wykłady ukazujące tradycyjną muzykę chińską oraz porcelanę, którą zachwyci się zapewne każdy koneser. Śpiewaczka Olga Leroch przybliżyła wiedzę o rodzajach muzyki i pieśni chińskich, demonstrując mini koncerty najważniejszych instrumentów chińskich. Natomiast profesor Gabriel Palowski tak interesująco opowiadał o porcelanie chińskiej i różnicach pomiędzy nią a europejską, że po zakończeniu wykładu z żalem wychodziło się z sali audiowizualnej.

Największą furorę jednak robił lew, który bez względu na to czy grzecznie leżał na posadzce, czy przemieszczał się po holu głównym, wzbudzał zainteresowanie dzieci oraz dorosłych robiących mu zdjęcia.

Zobacz galerię zdjęć:

Lew w akcji
Lew w akcji Koncert na chińskiej cytrze Guzheng Wirtuoz gry na chińskiej cytrze Guzheng pani Duan Xiaoli Afisz

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura