zhongguo zhongguo
404
BLOG

Śladami Małego Smoka

zhongguo zhongguo Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

    Hong Kong – owoc kolonializmu, potrafił rozwinąć swą oryginalną kulturę bez zerwania więzi z macierzą. Rzeczywiście, wiele talentów kinematografii wylądowało w Hong Kong’u uciekając przed reżimem komunistycznym. Kinomatografia dźwiękowa rozwinęła się na bazie wspolnego języka. Produkcja w danym okresie była przeznaczona dla lokalnych odbiorców i była eksportowana dla całej społeczności chińskiej.

   Nasz tegoroczny pobyt w H.K. wiąże się również z odkryciem sekretów starego kina. Moja ½ pasjonuje się kinem ... jednym z clou naszego programu są  odwiedziny  miejsc związanych z kinematografią.

Bruce Lee jest wspaniałym ambasadorem turystyki Hong Kong’u.

Aby poznać sekrety udajemy się do centrum dokumentacji filmoteki z H.K. (香港電影資料館).

         image          Pięciopiętrowy budynek o dość pokaźnych rozmiarach dedykowany kolekcjom, pokazom filmowym i innym materiałom związnym z kinematografią został założony w 1993 roku i otwarty przez Radę Miejską w 1996 roku.


                                             image

    

             

   Regularnie odbywają się w nim wystawy, pokazy i seminaria. Wzruszające kolekcje pamiątek, scenariuszy, kontraktów i rekwizytów gwiazd ...

 

         image

 

Wspaniała czytelnia jest udostępniona pasjonatom kina codziennie oprócz wtorków.

 

                                                image

        

   W kinowej sali na 127 miejsc wyświetlane są filmy. Ceny biletów  to 40 $HK, istnieją zniżki dla studentów, seniorów i osób niepełnosprawnych.

6300 szpul filmowych ukrytych w sejfach i 30 000 dokumentów filmowych H.K. usatysfakcjonują każdego kinomana.

Aleja Gwiazd w H.K. powstała na wzór słynnej Hollywoodzkiej Alei Gwiazd  L.A. stworzonej w 1958 roku. Honoruje ona osobistości z branży filmowej, położona jest  wzdłuż wybrzeża pomiędzy Victoria Harbour i Tsim Sha Tsui.

 

                    image  Jej umiejscowienie nad brzegiem morza,

pozwala się delektować widokiem na zatokę. A kiedy przychodzi noc jest to idealne miejsce do oglądania „Symfonii Świateł” odbywającej się przez 20 minut każdego wieczoru o godz.20°° i oświetlającej tysiącem świateł drapacze chmur nocą.

     Przy wejściu na promenadę wita nas duży metalowy posąg dziewczyny, obok na małej scenie odbywają się spektakle.

 

                                          image

    „Aleja Gwiazd” to strefa dla pieszych wyłożona płytkami noszących imiona i ślady rąk gwiazd filmowych Hongkongu, takich jak Jackie Chan, Jet Li, Maggie Cheung ... posągami aktorów i gwiazd przemysłu filmowego. Znajduje się 2-metrowa z brązu statua legendy sztuki walk Bruce Lee, znanego wszystkim jako Mały Smok.

                                                  image

              "Aleja Gwiazd" rozciąga się wzdłuż brzegu morza i ma około 440 metrów długości. Rośliny ozdobne i ławki są rozmieszczone w regularnych odstępach. Zaistalowano metalową barierę poniżej, aby uniknąć niefortunnego upadku do wód zatoki.

   Mieszkańcy H.K. lubią się tu przechadzać, oglądać manewry łodzi w zatoce, cieszyć się morskim powietrzem.

   Zbudowany dreptak powstał z inicjatywy tutejszego Biura Turystyki w celu promowania przemysłu filmowego Hong Kong’u. Jak wiadomo kinomatografia H.K. ma istotne znaczenie w kinie azjatyckim. Ceremonia otwarcia odbyła się 27 kwietnia 2004. Obecni na niej aktorzy, piosenkarze i reżyserzy złożyli odciski swoich dłoni na płytach cementowych, które zostały następnie umieszczone wzdłuż promenady.

   W sąsiedztwie uplasowało się Muzeum Sztuki. W jego przejrzystych salach można  podziwiać chińskie dzieła sztuki począwszy od prehistorii aż do XIX wieku. Kaligrafie, emalie, brązy, żadeity, ceramiki, sagany ... wspaniałe kolekcje dzieł kolonialnych z H.K. oraz jego sztuki współczesnej.

 

                                                 image

     Nowoczesność miesza się z tradycją. Obok muzeum widzimy zbudowaną z czerwonej cegły i granitu wieżę zegarową z 1910 roku. Ma ona 44m wysokości i została zaliczona do zabytku historycznego miasta w 2000 roku.


                                                     image

Linia kolejowa Kowloon-Kanton została otwarta 1 października 1910. Jednak budowa dworca w H.K. nie rozpoczęła się aż do 1913. Później została wstrzymana z powodu  wybuchu  I wojny światowej. Materiały potrzebne do budowy nie mogły być dostarczane na czas i prace zostały zatrzymane przez jakiś czas. Część stacji zostało ukończonych w roku 1915, a końcowy przystanek w dniu 28 marca 1916 roku.

    Na skrzyżowaniu głównych arterii i naprzeciwko nabrzeża, gdzie dawniej cumowały oceanowe statki pasażerskie znajduje się najwspanialszy i najstarszy hotel H.K. „Peninsula”, założony  przez bogatą rodzinę Kadoorie w 1928 roku .

Bliskość portu umożliwiała szybkie zejście z pokładu prosto do hotelu. Kowloon był także ostatnim przystankiem kolejowej linii transyberyjskiej dla turystów z Europy.

 

                                               image

   Aleja Gwiazd przez 3 lata, aż do 2018 roku przechodzi generalny remont.

 

    Taki jest mój H.K. – nigdy nie zasypia, ciągle tutaj coś się dzieje.

Takiego też umiłował „Mały Smok”.

 

 

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości