Taniec lwa
Taniec lwa
wen fang si bao wen fang si bao
376
BLOG

Światło, Chiny i Wrocławskie Krasnale

wen fang si bao wen fang si bao Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Wrocław w miniony weekend zaoferował różnorodną mieszankę imprez kulturalnych, dlatego każdy mógł znaleźć coś miłego i ciekawego, bez względu na wiek. Niestety co za dużo to niezdrowo, i trzeba było z wielu bardzo interesujących zrezygnować.

Jak co roku - we wrześniu we Wrocławiu, a w październiku na sesjach wyjazdowych w miastach powiatowych Dolnego Śląska – wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane zorganizowały imprezę popularnonaukową - Dolnośląski Festiwal Nauki. W związku z przypadającym w tym roku, ogłoszonym przez ONZ, Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło, tegorocznej edycji DFN towarzyszy hasło: "Światło nauki". Temat ten łączy większość imprez wiodących, gdzie w atrakcyjnej i zrozumiałej formie przybliża różnorodną wiedzę adresując do wszystkich osób interesujących się nauką, kulturą, sztuką i ciekawostkami z naszego otoczenia.

Ze względu na zainteresowanie Azją Wschodnią - z naciskiem na Chiny i Tybet - wybór spędzenia czasu padł na Dni Kultury Chińskiej i Instytutu Konfucjusza. Przez dwa dni można było uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach i pokazach promujących kulturę Chin.

Milusińscy poznawali chińskie bajki, uczyli się piosenki chińskiej, kaligrafii oraz malarstwa. Z panią lektor języka chińskiego można było poćwiczyć najczęściej używane zwroty, spróbować chińskiej herbaty. Z wystąpienia antykwariusza pana Jerzego Tomaszewskiego (autora „Antykwarycznego polowania”) usłyszeć wiele ciekawych informacji o porcelanie chińskiej i jej odróżnianiu od naśladowanej w Europie. O stolicy chińskiej porcelany – Jingdezhen usłyszeliśmy na wspaniałej prelekcji z pokazem slajdów profesora Gabriela Palowskiego, wykładowcy na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dzięki jego rocznemu pobytowi i poznawaniu tajników powstawania wielowiekowego, niepowtarzalnego wytworu myśli i rzemiosła chińskiego, przenieśliśmy się do rzadkiego miejsca. To wszystko odbywało się w Mediatece.

Natomiast w niedzielę, w Ogrodzie Staromiejskim, uczestniczyć można było w ćwiczeniach qigong czy z pandą; usłyszeć tradycyjne piosenki w wykonaniu Olgi Leroch, poćwiczyć chińskie zwroty wraz z konkursem, zobaczyć taniec lwa, pokaz Tai Chi, Kung Fu czy tańca z wachlarzami Grupy Tańca Orientalnego Al Mara.

A co z tytułowymi Wrocławskimi Krasnalami?

Krasnoludki to symbol Wrocławia. I choć kojarzą się z małymi rzeźbami zlokalizowanymi w różnych punktach miasta, w piątek oraz sobotę, dużych i małych krasnali spotkać można było w Parku Staromiejskim, gdyż trwał VI Wrocławski Festiwal Krasnoludków.

Teatr założony przez absolwentów Wrocławskiej PWST wystawił bajki dla maluchów. Dla młodych wrocławian odbywały się warsztaty filmowe animacji poklatkowej, gdzie można było stworzyć swoje pierwsze filmy animowane. Opartą na faktach historię przedstawili aktorzy z Bajkobusu. A nawet odbyły się warsztaty kulinarne i na temat zdrowego odżywiania. Nagrodą dla uczestników warsztatów było zdobywanie pieczątek, które się wymieniało na krasnalowe upominki i gadżety.

Wspaniała impreza, pogoda dopisała… a na informacje o chińskiej porcelanie zapraszam na następną notkę.

Zobacz galerię zdjęć:

Ekspresyjna pani lektor
Ekspresyjna pani lektor Dziecięce malowanki Tradycyjne piosenki chińskie w wykonaniu Olgi Leroch Taniec współczesny w wykonaniu chińskich dziewcząt Zajęcia w Mediatece Chińska ceremonia parzenia herbaty Wykład antykwariusza pana Jerzego Tomaszewskiego Profesor Gabriel Palowski opowiadał o stolicy chińskiej porcelany Jingdezhen Zajęcia podczas Festiwalu Krasnali Występy dużych krasnali Plakat

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości