Bai du
Bai du
zhongguo zhongguo
538
BLOG

RYTUAŁ NA ŚWIĘTO WIOSNY

zhongguo zhongguo Kultura Obserwuj notkę 4

   Z okazji trwających uroczystości Nowego Roku przedstawiam dzisiaj starożytną tradycję ludową odbywającą się podczas obchodów chińskiego Nowego Roku Księżycowego. Ta  sztuka sakralna zwana She Huo ma miejsce w północno-wschodniej prowincji Shaanxi.

                                                   image

       She 社 oznacza po chińsku "bóg ziemi", a  Huo 火 tłumaczy się jako  "ogień".

   Tak więc She Huo składa się z serii spektaklów poświęconych bogu  ziemi i ognia na wsi, gdzie rolnictwo jest nadal ważnym bogactwem. Tradycja jest rytmowana nadejściem wiosny przynoszącej błogosławieństwo dla rolników. To popularne święto trwa prawie miesiąc.

   Historia obchodów rytuału sięga ponad  2500 lat temu.  Obchody osiągnęły jednak swój szczyt podczas dynastii Ming (1368-1644) i później Qing (1644-1911). Między innymi do jego apogeum przyczynił się znaczny wzrost liczby sklepów w Shaanxi podczas panowania tych dwóch ostatnich dynastii. Również dobrobyt gospodarczy skierowany był na rozwój kultury i rekreacji.

 
   Od 2012 roku dawny rytuał stał się coroczną imprezą wspieraną przez władze dążące  do ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Trzeba dodać, że tradycja ta zaginęła na początku lat 1990 wraz z rosnącą modernizacją kraju.

    Wśród wielu atrakcji She Huo należy wymienić słynne tańce lwów i smoków, pokazy na szczudłach i na linie oraz parady w tradycyjnych strojach.
Oczywiście obecność bębnów i petard można znaleźć na większości przedstawień.

 

                               image    image

 Podczas uroczystości, w małych miejscowościach odbywają się reprezentacje teatralne, tradycyjne śpiewy opery chińskiej, tańce Yangge i pokazy sztuki walki.
Tradycja mówi, że uczestnicy idą od domu do domu i przedstawiają swe zdolności wokół ognia. Goszcząca rodzina artystów, zazwyczaj nagradza ich bakaliami .

              O zmroku, młodzi i starzy wspólnie śpiewają lokalne piosenki. Są nimi tradycyjne ballady, rewolucyjne pieśni i ody do życia. Mieszkańcy również tańczą wokół ogniska. Taniec ten ma za zadanie odpędzić pecha i złe duchy oraz prosić bogów o dobre plony i dostatni rok.

                                                                     image

  Istnieje około dwudziestu wariantów She Huo:

  • " koni" 马 社 火 (mǎ shèhuǒ), który składa się z procesji mężczyzn na szczudłach przebranych za koni:

      
                                                 image

  • najbardziej imponujący jest z pewnością wariant " krwi" 血 社 火 (Xue shèhuǒ) - jego uczestnicy paradują przebrani w broń posadzoną po całym ciele. Ta funkcja została zainspirowana opowieścią Wu Song 武松, który jak mawia legenda, pomścił zabójstwo swojego brata w bardzo krwawy sposób.

 

Kilka innych rodzajów She Huo jest również bardzo spektakularnych. Składają się one z parady linoskoczków wspierających się nawzajem jednym z ramion (za pomocą niewidocznego kija).

                                                               image


   Rok temu, w lutym 2014 młoda 30-letnia chińska fotografka, która wyemigrowała do Holandii mając 14 lat, odwiedziła kilkanaście wsi w prowincji Shaanxi. W okolicach jednej z tych wsi - Baoji, leżącej na dawnym etapie Jedwabnego Szlaku między Xian a prowincją Gansu, była świadkiem obrzędów i zaklęć do bóstw ziemi i ognia.

Młoda dziewczyna ukończyła w 2009 roku  Szkołę Fotografii w Amsterdamie. Jest rodem z dużego nadmorskiego miasta na południe od Szanghaju – Wenzhou. Stąd też pochodzi liczna diaspora w Europie.

   W ośnieżonej wiosce ... postacie w magicznych maskach idą zamgloną  drogą. Droga jest daleka do najbliższej wsi, na chwilę się zatrzymują pozując Xu Xiaoxiao:

                                               image

Inni aktorzy z malowanymi twarzami odpoczywają ...  kołdra pod brodami, aby nie zepsuć swojego makijażu:

 

                                                         image

  Ten bogaty folklor obejmuje różnorodne parady uczestników ubranych w barwne stroje lub występujących amatorów na scenach wiejskich między Nowym Roku (19 lutego tego roku) i Festiwalem Świateł. Dzień  piętnasty pierwszego miesiąca księżycowego zamyka uroczystości (5 marca).

  

                      Baoji jest miastem przemysłowym, brzydkim i brudnym, ale podczas uroczystości związanych ze Świętem Wiosny znajdujemy się w innym kolorowym świecie.

Na  Święto Wiosny podobnie jak w całych Chinach pracownicy migrujący i dzieci osiedlają się w miasteczku z powrotem. Niby jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zasiedlając wiejskie tereny. Każdy przywozi prezenty, pieniądze i wiktuały. Tradycyjnie organizuje się biesiady  na podwórkach domów, spożywa  wieprzowe mięso i bułeczki z prosa. Oddawane są również hołdy przodkom. 

   Niektóre gminy mają zaledwie kilkaset mieszkańców. W niektórych istnieją typowe dla tego regionu zamieszkane groty. Wydać się może, że wszystko wygląda trochę prymitywne...  a potem nagle, można natknąć się na przytulną rezydencję. Rozbieżność bogactwa jest ogromna. Mieszkańcy wzbogacają się w miastach, inni nadal pracują na roli.

   Podczas swego pobytu Xu Xiaoxiao odkryła nowy, nieznany świat. Zafascynowała mnie jego barwnością i wzbogaciła ma marzenia. Po głowie mi chodzi myśl, aby kiedyś tam pojechać i się zauroczyć tym miejscem i tą tradycją.

She Huo z Shaanxi to jeden z najlepiej zachowanych rytuałów. Tradycja ta stała się atrakcją turystyczną wspieraną przez lokalne władze.

  Pokazy przyciągają tłumy fotografów amatorów. Poza hałaśliwym ekranem zdjęcia Xu Xiaoxiao przedstawiają Chiny, zarówno ostre jak i słodkie, gdzie poezja rodzi się z chaosu i chropowatości miejsc, ludzi i rzeczy.


zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura