zhongguo zhongguo
234
BLOG

POWRÓT DO QUANZHOU

zhongguo zhongguo Rozmaitości Obserwuj notkę 3

   Istnieją takie miejsca na świecie, do których z przyjemnością po latach się powraca.

   Quanzhou leży w  południowo – wschodniej prowincji Fujian, nad Cieśniną Tajwańską,  na północny wschód od miasta Xiamen.

Od czasów dynastii Tang był to jeden z najważniejszych chińskich portów. W Europie zwano go z arabska Zaiton. Od tego nazewnictwa pochodzi słynna tkanina - satyna. Bywali tutaj podróżnicy Marco Polo  i Ibn Battuta  oraz podobno słynny muzułmański admirał Zheng He .

Podczas dynastii Song i Yuan, Quanzhou osiągnęło apogeum swej handlowej świetności. W mieście zamieszkiwało ponad 500 tysięcy ludzi,  było to siedlisko kosmopolityczne z kilkoma tysiącami cudzoziemców.

 

   Trochę niespotykanym powodem tego powrotu do Quanzhou jest mała pacynka zakupiona 4 lata temu w przecudownym sklepie z marionetkami.


                                                 image

 

   U pacynki przedstawiającej jednego z bohaterów Opery Pekińskiej brakowało w lewym ręku miecza. Niestety nie zauważyliśmy tej usterki przy zakupie, dopiero później już po powrocie do naszego domu i po rozpakowaniu pudełka spostrzegliśmy wadę. Wówczas sobie obecaliśmy, że musimy kiedyś powrócić do Quanzhou i odnaleźć w sklepie zagubiony miecz naszego bohatera.

 

                                           image

 

Tradycja marionetek z Fujian sięga XVI wieku. Wówczas to pojawiły się satyryczne spektakle poddające krytyce eunucha Wei Zhongxian. Był on jednym  z najbardziej wpływowych i najbardziej znanym eunuchów w chińskiej historiografii.

Pierwotnie prymitywny pokaz marionetek wraz z upływem czasu przerodził się w miniaturowy spektakl opery chińskiej. W połączeniu ze specyficznym koncertem muzycznym i akrobatyką  łączy w sobie dramat i komedię. Pacynki osiągnęły wysoki poziom finezji będąc religijnymi figurami podczas uroczystości. Te małe ręczne arcydzieła  używane podczas świąt religijnych były również sposobem umocnienia świadomości mieszkańców o skutkach złych czynów. W ten sposób również bogowie cieszyli się wspaniałą rozrywką. Spektakl marionetkowy ze względów ekonomicznych był znacznie tańszy niż spaktakl operowy.

Ten typowy teatr pacynek z prowincji Fujian zwany jest „teatrem dłoni” lub „teatrem płóciennej torby”. Sztuka ta prawdopodobnie dodarła tutaj z Indii poprzez morską drogę handlową. Dawne miasteczko było wielkim portem i ważną przystanią na jedwabnym szlaku morskim. Już w XIII wieku Marco Polo pisał, że „jest to jeden z dwóch portów mających największy przepływ towarów na świecie” .

Miejsce tryska życiem. Ruch w centrum miasta jest często uciążliwy. Taksówkami nie jeździmy z powodu nieuczciwości kierowców. Najlepszym i najbardziej skutecznym środkiem transportu są autobusy, za jedynego yuana można objechać całe miasto. Są też dwa dworce autobusowe: miejscowy i dalekobieżny. Autobus nr15 łączy te dwa dworce.

Świadkiem bogatej historii Quanzhou są wspaniałe zabytki.

Na północnym zachodzie miasta przy ulicy Xijie leży najstarsza świątynia Kaiyuan si  zbudowna w 686 roku. Zwana również świątynią lotosu jest jedną z najważniejszych instytucji buddyjskich pod protektoratem państwowym. Usadowiła się wśród drzew z dwoma słynnymi pagodami ozdobionymi rzeźbami z XIII wieku.


                                                      image

 

   Za wschodnią pagodą w muzeum znajduje się olbrzymi wrak drewnianej  dżonki z epoki Song. Odnaleziono ją niedaleko Quanzhou w 1974 roku:

 

                                          image
     Przyjemnie jest się przechadzać wśród starych baobabów o zwisających gałęziach. Jeden z nich jest bardzo leciwy ... ma bowiem 800 lat.

Największym zabytkiem po dawnych kupcach arabskich jest meczet  Qingjing  zbudowany w 1009 roku zgodnie z kanonami islamskiej architektury. Składa on się z kilku budynków, w 1309 roku był odrestaurowany przez kupca z Jerozolimy.

Wchodzimy  do niego przez główną łukową bramę z zielonego granitu. Brama ta służyła jednocześnie za minaret i prowadzi do sali modlitw. A właściwie do jej zachowanych murów po trzęsieniu ziemi :

                                               image

     Nowy meczet stoi tuż obok, wśród soczystej zieleni. Jest on darem Arabii Saudyjskiej. Podczas naszego poprzedniego pobytu był w trakcie budowy. Dzisiaj jest już ukończony:

                                                  image

    W sąsiedztwie, w świątyni Guandi - parę kroków od meczetu  w ciszy i w spokoju można pokłonić się z pokorą bogom. Miejsce to owinięte aksamitnymi zapachami palących się kadzideł jest niezwykle bogato udekorowane. Świątynia jest poświęcona Guan Yu (160-219) bohaterowi Trzech Królestw, bogowi wojny, w środku mieści się wiele jego posągów.

 

                                                    image

     Skoro wizyta po mieście, to obowiązkowo zagladamy na muzułmański mizar położony u stóp góry Lingshan. Ten pełny zieleni zakątek jest jednym ze starych muzułmańskich cmentarzy najlepiej zachowanych w Chinach oraz prawdziwym ukrytym skarbem. Znajduje się tutaj kilka granitowych tablic z dynastii Ming,  spoczywają  też dwaj krewni Mahometa:

 

                            image

   Schyłek kwitnącego Quanzhou rozpoczął się podczas ostatniej dynastii Qing. Nieustanne zmiany polityczne zmuszały jego mieszkańców do masowej emigracji ku południowo-wschodniej Azji.

  Po 1949 roku nastąpił upadek miasta. Początkowo, z powodu strategicznego położenia w pobliżu  Tajwanu. Położenie miasta w obszarze strefy wojskowej hamowało jego rozwój. Po rozpoczęciu reform gospodarczych w latach 1980 Quanzhou straciło na znaczeniu na rzecz pobliskiego Xiamen, gdzie wkrótce pojedziemy.

   Ale zanim udamy się do Xiamen, czakają nas jeszcze inne ciekawe wrażenia w okolicach Quanzhou.

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości