Tai Si żona króla Wen
Tai Si żona króla Wen
wen fang si bao wen fang si bao
324
BLOG

Trzy Wielkie Matki

wen fang si bao wen fang si bao Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

W początki dynastii Zhou wpisały się trzy kobiety o nieposzlakowanym charakterze, które wspierając swoich mężów, przyczyniły się do rozkwitu swojej dynastii. Tymi wspaniałymi kobietami, które pomogły w karierze swoich mężów i wydały na świat wyjątkowych władców były babcia, matka i konkubina króla Wen. Trzy Wielkie Matki to Taijiang 太 江, Tairen  太任 i Taisi 太 姒.

Taijiang była żoną Króla Tai Zhou (Zhou Tai Wang, 周 太 王, dosłownie Wielki Król Zhou), wielkiego przywódcy klanu Zhou czasów dynastii Shang. W czasie trwania swoich rządów był znany jako Gugong Danfu 古公亶父, dosłownie Stary Książę Danfu. W niektórych materiałach uczeni nazywają go Ji Danfu, odwołując się do jego nazwiska rodowego Ji 姬.

Księciu Danfu ród Zhou zawdzięcza istnienie i przyszły rozwój swojego klanu, dzięki mądremu posunięciu odejścia z wcześniej zajmowanych ziem, nękanych prze ludy koczownicze, do doliny Wei. Lokalizacja okazała się tak wspaniała, że sąsiednie plemiona Yu i Rui dołączyły do rodu Zhou. Księciu Danfu przypisuje się znaczny rozwój ludów tam zamieszkujących.

Król Tai miał trzech synów: Taibo, Zhongyong i Jili. Ponieważ najmądrzejszym był najmłodszy z braci, starsi zrzekli się władzy na jego rzecz, osiedlając się w Meili, w dzisiejszej prowincji Jiangsu, w pobliżu ujścia rzeki Yanzi Jiang, gdzie rozwinięto rolnictwo i nawadnianie pól. Z czasem stali się królami państewka Wu.  

Najmłodszym synem króla Tai był Jili (季历), którego królestwo rosło w siłę mimo, że zostało pokonane przez Yanjing Rong (późniejsze ziemie państewka Yan). Jednak udało mu się podporządkować Yuwu (余无), Hu (呼) i Xitu Rong (翳徒). W dążeniu do rozwoju i tworzeniu potęgi dynastii Zhou niezmordowanie pomagała mu małżonka Tai Ren, nazywana również boginią Jiang Yuan (姜嫄), pochodząca z Zhi (摯), miejsca związanego z dynastią Shang.

Jili miał prawdopodobnie trzech synów, jednak królem został Wen (ok. ur. 1090, zm. 1050, panowanie 1056 – 1052 r. p.n.e.). Małżonką jego została Tai Si, wywodząca się z klanu Yu, potomków założycieli dynastii Xia. Urodziła dziesięciu synów, z których drugi założył dynastię Zhou. Tai Si była szczególnie czczona przez cesarzową Wu Zetian, która ufundowała w 690 r n.e. Świątynię Założyciela Przodka „Shizu” (始祖) wspaniałej Tai Si i królowi Wen.

Według tradycyjnych opowieści romantycznych spotkanie króla Wen z Tai Si nastąpiło nad brzegiem rzeki Wei. Gdy Wen zobaczył Tai Si, początkowo pomyślał, że ma przed sobą boginię lub anioła. Zakochał się i okazało się, że jego wybranka wcale nie jest wydelikaconą boginią, tylko kobietą z krwi i kości, dobrą, mądrą i zwyczajną w obejściu. Aby utrzymać stałą komunikację pomiędzy oboma brzegami, król kazał utworzyć z niezliczonej liczby łodzi pomost, taką pływającą ścieżkę. Tai Si będąc pod wrażeniem pomysłu Wen’a zakochała się i pobrali się. Dzięki mądremu postępowaniu i pracowitości Tai Si szybko zostały docenione przez rodzinę męża; co w Chinach niestety było rzadkością. Tai Si jest uważana za wyjątkową matkę i nauczycielkę, dzięki której synowie wyrośli na mądrych i prawych mężczyzn, przyszłych inicjatorów dobrobytu dynastii.

W Księdze Pieśni (Shijing) pieśń Guan Ju opowiada o pięknej dziewczynie zrywającej rośliny na brzegu rzeki Wei, w której zakochuje się młody książę; prawdopodobnie jest tu mowa o Tai Si i Wen.

Zobacz galerię zdjęć:

Trzy cnotliwe kobiety i ich mężowie
Trzy cnotliwe kobiety i ich mężowie

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura