zhongguo zhongguo
202
BLOG

Chińska obecność w Brazylii i na MŚ 2014

zhongguo zhongguo Rozmaitości Obserwuj notkę 0

Początki emigracji chińskiej  na świecie sięgają Średniowiecza.

  Koniec XIX wieku wiąże się z niepokojami politycznymi związanymi ze zbliżającym się upadkiem reżimu cesarskiego i podziałem przez mocarstwa zachodnie Chin. Upokorzenie i grabież rozpoczynają się w 1842 roku za sprawą niesprawiedliwego Nankińskiego Traktatu. Brytyjczycy osiedlają się w Hong Kong’u. Przez 70 lat, aż do proklamacji Chińskiej Republiki przez Sun Yat-sena,  rzezie, głód i nieszczęścia zmuszają Chińczyków do emigracji.

  Nieliczni z nich jednak docierają do Brazylii. Historia zapamiętała tych co przybyli tutaj w początkowych 1800 latach, zakładając plantacje herbaty.

 

                                                                      image

ilustracja niemieckiego malarza Johann’a Moritza  Rugendasa (1802-1858).

 

  W Brazylii uprawa herbaty zaczęła się rozwijać w Rio de Janeiro, głównie na Wyspie Gubernatora, w obecnym Ogrodzie Botanicznym miasta.

  Pierwsi Chińczycy, którzy się tutaj znaleźli w 1812 roku nauczali sadzenia i procesu fermentacji liści herbaty. Było ich około stu, zostali oni sprowadzeni z portugalskiej kolonii Makau przez hrabiego Linhares, na wniosek króla Jana VI  w celu zbadania ziemii pod uprawę herbaty. Zostali oni wybrani ze względu na duże doświadczenie jakie mieli w tej dziedzinie. Inni dołączyli później zajmując się uprawą i zbiorami herbaty. Wielu  z nich jednak szybko porzuciło to zajęcie stając się sprzedawcami zielonego złota. Plantacje herbaty w Rio szybko były źródłem dobrobytu dla kraju, który sprzedawał dużą część swoich zbiorów Europie.

 

                                                     image        

" Chińska perspektywa " (Vista Chinesa) jest inną historyczną obecnością chińską na brazylijskiej ziemi.

  W tym niesamowitym miejscu w Rio de Janeiro można podziwiać strukturę zainspirowaną chińską architekturą i prawdopodobnie jedyną w całym kraju. Panoramiczne widoki z tego miejsca urzekają niesamowitym pięknem turystów.

  W 1856 roku Ogród Botaniczny połączono z drogą do Alto da Boa Vista. Również i w tym przedsięwzięciu uczestniczyli Chińczycy z Makau. Początkowo stawiali oni swe pierwsze kroki przy uprawie ryżu. Dopiero potem zostali zatrudnieni przy budowie tej drogi, podobno, o dziwo nie wykazywali większych kompetencji w rolnictwie (?)

W 1903 roku na polecenia burmistrza Pereira Passos, architekt Luis Rei skonstruował stylowy bambusowy pawilon na obrzeżach tej drogi.

  Chińska społeczność w przeciwieństwie do tej Nowego Jorku, Paryża, Montrealu, czy też Lodynu nie ma swoich brazylijskich Chinatown’s. Jest to społeczność nieliczna i dyskretna. Ze względu na odległość łatwiej jest emigrować Chińczykom na stary kontynent i do Ameryki Północnej. Głównymi barierami dzisiejszej emigracji są również sprawy kultury, edukacji i pracy. Większość emigrantów, którzy już znaleźli się w Brazylii przeniosła się z innych europejskich krajów.

 Chiński sukces w Brazylii odnaleźć można głównie w handlu.

Wiadomo, że Chińczycy świętują Święto Wiosny na całym świecie, ale parada gigantycznego smoka jest mniej popularna niż Karnawał w Rio. Mimo to od kilku lat można zauważyć podczas wspomnianego karnawału azjatyckie smoki przewijające się wśród brazylijskiej parady piękna i tańca.

 

Chińska ekipa piłki nożnej nie znalazła się w tegorocznym Mundialu, ale  wydarzenie jest mimo to "bardzo chińskie". Producenci chińscy są już teraz wielkimi zwycięzcami.

Piłka Brazuca:  image


maskotka Fuleco:   image

 

Flagi krajów uczestniczących w MŚ 2014 są produkowane w Chinach.

Caxirola oficjalny insrument mistrzostw równiez został wyprodukowany w Zhejiang i w Guangdong.

                image                                                  image

                   

 Punkty doładowania baterii telefonów i komputerów dzięki energii słonecznej znajdujące się w 6 stadionach – to też obecność chińska w Brazylii. Ekrany LED zainstalowane na stadionach są produkcji chińskiej.  600 systemów bezpieczeństwa zaistalowała pekińska firma Nuctech.

Chińscy przedsiębiorcy wydają się być zwycięzcami tegorocznego Pucharu Świata, ale nie można powiedzieć tego samego o sukcesach chińskich w piłce nożnej. Chińska ekipa nie zakwalifikowała się do tego wspaniałego święta sportowego, które będzie oświetlało nasze letnie wieczory prze miesiąc.

 

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości