Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz
494
BLOG

Sto lat wojen światowych

Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz Polityka Obserwuj notkę 3

Wiek temu zaczęła się największa do tamtych czasów i najkrwawsza wojna nazwana później światową. Ogarnęła bowiem dziesiątki państw. Po I wojnie światowej wydawało się, że ludzkość już nigdy nie zaryzykuje tak strasznej awantury. Zaledwie 20 lat później świat dotknęła jeszcze bardziej krwawa wojna. Jednym z jej najbardziej dramatycznych akordów było  Powstanie Warszawskie, którego 70. Rocznicę wybuchu właśnie obchodzimy. O ile swoistym epilogiem I wojny była zwycięska bitwa nad Wisłą, o tyle epilogiem drugiej była klęska powstania. Obydwa zrywy politycznie były skierowane przeciwko ekspansji Moskwy. Niestety, nasi ojcowie mieli mniej szczęścia niż dziadowie, którzy pobili bolszewików. O rezultacie wcale jednak nie decydowało zaangażowanie żołnierzy ani nawet rozkład sił walczących stron, lecz decyzje geopolityczne. Po I wojnie większość świata zachodniego wolała cywilizowaną Polskę niż bolszewicką Rosję. W czasie II wojny Zachód beznamiętnie realizował plany Stalina.
Dzisiaj świat znowu stoi w obliczu potężnej awantury. Jednak rozkład sił jest bardzo nierówny. Po jednej stronie Rosja, po drugiej, wprawdzie bardzo leniwe i kunktatorskie, potęgi Zachodu. Do nich doszła waleczna Ukraina, która wyrwała jedną czwartą rosyjskiego potencjału. Czy moskiewski watażka zaryzykuje wojnę, by ratować resztki swojego imperium? Zaryzykuje, ale tylko wtedy, gdy będzie miał pewność, że świat nie pomoże Ukrainie. W przeciwnym razie nawet najbliższe otoczenie Putina będzie wołało wykopać go ze stołka, niż ryzykować utratę wszystkiego, co ma. Pokój można więc ocalić, wykazując maksymalną determinację i rozstrzygając obecny konflikt na Ukrainie. Potem cena będzie o wiele większa.

PS
Serdecznie zapraszamy na doroczne spotkanie z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej”  nad morzem koło Karwi poświęcone sytuacji w Polsce po aferze taśmowej i konfliktowi na Ukrainie. Po spotkaniu koncert Pawła Piekarczyka. 4 sierpnia, godz. 19.30, Karwińskie Błoto II, wejście nr 1.

 

Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" nr 31/2014 z dn. 30.07.2014r.

Autor Bajek dla Marysi i Alicji, współautor książek Układ i Flaki z nietoperza oraz Partyzant wolnego słowa. www.gazetapolska.pl www.niezalezna.pl www.GPCodziennie.pl  www.TelewizjaRepublika.pl ur.31.12.1967. W latach osiemdziesiątych działał w ruchu Oazowym i Muminkowym opiekującym się dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Uczestnik organizacji opozycyjnych, w tym konspiracyjnych struktur w liceach na warszawskim Żoliborzu, Ruchu Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej, NZS wydział psychologii. Współpracownik ukazujących się w drugim obiegu "Słowa Niepodległego" i "Wiadomości Codziennych". W 1989 r. współzałożyciel ZChN. Wycofał się z polityki w 1991 i zajął dziennikarstwem. 1991-1992 dziennikarz "Nowego Świata", 1992 założyciel "Gazety Polskiej", następnie wieloletni szef działu ekonomicznego, a potem krajowego. Od 2005 r. redaktor naczelny. Prowadził wiele audycji w Polskim Radiu i TVP, w tym "Pod prasą, "Rozmowy Jedynki", "Trójka po trzeciej". Od 2011 red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie, współzałożyciel Telewizji Republika.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka