Marek Czeszkiewicz
Marek Czeszkiewicz
marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz
1319
BLOG

Czy sędziowie RP łamią przepisy prawa…

marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz Polityka Obserwuj notkę 10

          Po przeczytaniu wyników niezależnego badania "Temida 2015" dowiedzieliśmy się tego co do tej pory było tylko „wewnętrzną tajemnicą” choć nie tylko tego środowiska. Powstają pytania,  w szczególności dotyczące sądów rejonowych, w których pracuje w przeważającej mierze „nowe pokolenie” – skąd ta młoda przecież kadra nabyła taką mentalność, skąd, a może od kogo czerpała, czerpie takie wzorce zachowania m.in. wyższości, buty, arogancji, nepotyzmu itd. rodem z wydawała mi się już przeszłego prl-owskiego wymiaru sprawiedliwości…..    

           Chciałbym także, może naiwnie, usłyszeć wyjaśnienie stosowanych instytucji, co znaczą w istocie odpowiedzi badanych, w tym także sędziów, referendarzy itd., a więc osób stosujących wymiar sprawiedliwości: „że w celu wykonywania określonych zadań konieczne jest łamanie przepisów”…….

„Badania "Temida 2015" zostało zrealizowane w ramach projektu "Monitoring stresu zawodowego w sądach i jego skutków zdrowotnych". Wzięli w nim udział pracownicy sądów z wszystkich grup zawodowych - zarówno sędziowie i referendarze, jak i kuratorzy, urzędnicy sądowi oraz pracownicy obsługi wszystkich typów sądów.

Poniżej kilka odpowiedzi jakich udzielili w/w badani:

- 20% - w celu wykonywania określonych zadań konieczne jest łamanie przepisów.

- są zdani sami na siebie i nie mają wsparcia u przełożonych.

- nie mają też poczucia, że w trudnych chwilach mogą znaleźć u przełożonych zrozumienia.

- przełożeni rzadko kiedy w trudnej sytuacji okażą praktyczną pomoc,

- badani pracownicy z sądów rejonowych w bardzo małym stopniu czują się pewnie i bezpiecznie w obecności przełożonego.

- 80 % badanych jest narażona na czynniki mobbingogenne.

 - 56% badanych stwierdziło, że w ich organizacji istnieje przyzwolenie na działania mobbingowe wobec wybranych pracowników (wykluczanie z życia społecznego, nękanie, zastraszanie) a między różnymi grupami pracowników panują złe stosunki.

- 70 % badanych stwierdziło, że styl zarządzania panujący w sądach opiera się na nadmiernej kontroli podwładnych, ich niesprawiedliwym traktowaniu, braku obiektywnych norm i zasad pozwalających na traktowanie wszystkich pracowników jednakowo, a także braku kompetencji przy jednoczesnym nikłym samokrytycyzmie ze strony zarządzających.”

       Symptomatyczne w tym temacie i obrazujące w pewnej mierze sytuacje jest to, że powyższe badania zbiegły się czasowo z ujawnionym przez media zachowaniem jednego z sędziów, który gdyby to okazało się prawdą, próbował wszcząć „wojnę partyzancką” przeciwko rządowi RP, ciekawi mnie, czy zapoznał się z instrukcjami tworzenia i działań konspiracyjnych m.in. na przykładzie AK i już zakładał w miejscu swojej pracy, czy zamieszkania tajne 5 osobowe grupy konspiracyjne mające na celu walkę z rządem…

    Na marginesie, byłoby bardzo ciekawe jaki wynik miałyby podobne obiektywne badania przeprowadzone m.in. w prokuraturze, policji itd….

         Wnioski i opinie pozostawiam czytającym….

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/922581,pracownicy-sadow-stres-mobbing-temida-2015.html

Iść za prawdą, nie zapomnieć o sprawiedliwości - Veritate sequi et tuerii iustitia

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka