E.B E.B
253
BLOG

Rodzice chcą mieć wybór

E.B E.B Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

Stowarzyszenie i Fundacja  „Rzecznik praw rodziców” kierowana przez pp.Elbanowskich rozpoczyna  zbieranie podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą "Rodzice chcą mieć wybór!"

Stowarzyszenie chce złożyć w sejmie projekt ustawy, której celem jest to, by rodzice mieli wybór w sprawie edukacji swoich dzieci.

Poprzednie inicjatywy:

1.Internetowana zbiórka podpisów pod akcją „Ratuj Maluchy”, która trwała od roku 2008, odroczyła reformę obniżenia  wieku szkolnego o 3 lata, do roku 2012.

2.Obywatelski projekt ustawy „Sześciolatki do przedszkola” w 2011r pozwolił na odroczenie obniżenia wieku szkolnego o dwa kolejne lata, do 2014r.

3.Wniosek o referendum edukacyjne „Ratuj Maluchy i starsze dzieci też” dał odroczenie reformy o kolejne pół roku.

Coraz więcej osób popiera inicjatywy Stowarzyszenia rozumiejąc wagę właściwej edukacji naszych dzieci. Pod wnioskiem o referendum podpisało się ok. miliona osób.  

Premier odpowiedział im, że są takie sprawy, które przegrywają w referendum, ale powinny być przez rząd wprowadzone, nawet wbrew społeczeństwu. Po czym odrzucił w sejmie wniosek miliona obywateli rękami posłów swojej partii.

Obecna inicjatywa ustawodawcza przynosi rozwiązania zapewniające demokratyzację szkoły, niezbędną w państwie, które szczyci się tytułem lidera przemian demokratycznych we Wschodniej Europie i aspirującym do cywilizacyjnej elity wolnego świata.

Projekt ustawy koncentruje się na następujących kwestiach:

 1.Wiek rozpoczęcia edukacji szkolnej zależy od decyzji rodziców

2. Edukacja przedszkolna będzie prawem dziecka i obowiązkiem państwa a nie odwrotnie.

3. Rodzice będą mieli realny wpływ na program nauczania.

4. Podręczniki będą wybierać rodzice i nauczyciele a nie rząd.

5. Na wniosek rodziców przywrócone zostaną zajęcia dodatkowe w przedszkolach.

6. Podniesione zostaną standardy min. transportu do szkoły.

W uzasadnieniu wnioskodawcy piszą:

„W 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów polscy obywatele, rodzice wychowujący dzieci, pytają: jaka jest dziś nasza wolność? Powszechne prawo do postawienia krzyżyka przy nazwisku wybranego kandydata nie jest gwarancją, że demokratycznie wybrana władza nie wyalienuje się ze społeczeństwa i nie przestanie przestrzegać demokratycznych reguł.

Droga od  kartki do głosowania do spraw codziennych i konkretnych, takich jak wpływ na treść nauczania i sposób edukacji dziecka, jest zbyt długa. Tymczasem jest to kwestia istotna, bo jeśli obywatel nie ma wpływu na to, czego, jak i kiedy jest uczone jego dziecko, to podmiotowość obywatela w społeczeństwie staje się dyskusyjna.

Rodzice w Polsce powiedzieli: ,,sprawdzam”.

Kontrowersyjna  reforma  polegająca na obniżeniu wieku szkolnego, a dokładniej: kontrowersyjny sposób jej wprowadzania, pokazał, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a demokratycznie wybrana władza może nie oprzeć się pokusie działań autorytarnych.

(..)Niezależnie od tych doświadczeń, rodzice w Polsce są obywatelami i mają świadomość, że jako obywatele stanowią w Polsce prawowitą władzę, w takim samym stopniu jak funkcjonariusze publiczni. Z tą różnicą, że politycy, posłowie i urzędnicy wykonują jedynie władzę delegowaną przez obywateli  i to jedynie w określonym przez obywateli zakresie i czasie.

Doświadczenia kilku ostatnich lat pokazują, że aby konstytucyjna gwarancja „rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami” nie była martwym zapisem, potrzebna jest ponadprzeciętna aktywność obywatelska, która doprowadzi do zmiany prawa. Dopiero gdy rodzice będą bez przeszkód decydować o edukacji dzieci, będziemy mogli mówić o demokracji i cieszyć się wolnością na co dzień, a nie tylko w hasłach na rocznicowych folderach.

Uznając, że potrzebna jest wyraźna ustawowa gwarancja praw rodziców w kwestiach edukacji, grupa rodziców przynosi do sejmu kolejną inicjatywę ustawodawczą.”

 Autorzy wniosku apelują:

 „Do 10 września musimy zebrać minimum 5 tysięcy podpisów.
W połowie września ustawa obywatelska zostanie formalnie zgłoszona do sejmu, razem z pierwszymi podpisami.
Od dnia zgłoszenia inicjatywy w sejmie będziemy mieli tylko 3 miesiące na zebranie minimum 100 tysięcy podpisów!”

Formularz do zbierania podpisów i więcej informacji na stronie:

http://www.rzecznikrodzicow.pl/akcja-rodzice-chca-miec-wybor

 

Możemy nie tylko pisać na blogach, ale również czynnie potwierdzić nasze zaangażowanie w sprawy ważne dla nas wszystkich, dla naszego kraju, dla naszych dzieci i młodzieży.

Czy w końcu uda się wygrać tę sprawę? Pesymistom przypominam walkę o  TV TRWAM.

E.B
O mnie E.B

Konstytucja RP  Art.14 Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu. Mam na imię Ewa. Na moim blogu można zamieszczać opinie niekoniecznie zgodne z moimi, pod warunkiem zachowania ogólnie przyjętych norm obyczajowych. Oczywiście mam swoje poglądy, ale blogowanie dla mnie, to swobodna wymiana myśli, możliwość dyskusji, formowanie swoich poglądów w zderzeniu z poglądami innych. Wolność nie tylko "krzyżami się mierzy"......

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo