Piotr Frączak Piotr Frączak
409
BLOG

Zdrowie - komitet sterujacy czy podkomitet?

Piotr Frączak Piotr Frączak Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

System koordynacji wdrażania Funduszy Europejskich jest w trakcie tworzenia. Co prawda ramy instytucjonalne sa określone w odpowiednich dokumentach, ale wiele zalezy od tego jak zapisy te bedą wprowadzane w życie. W jaki sposób bedzie realizowana zasada partnerstwa, jaka rolę przejma poszczególne instytucje. Podstawą oczywiscie są komitety monitorujące poszczególne programy, ale jest tez wiele innych ciał dialogu, których rola jaką spełnią (czy nie bedzie to czysta fasada) nie wydaje się do końca jasna. Mamy więc Krajowe Forum Terytorialne, którego działalność zamarła (i ciała pełniace fukcje regionalnych forów terytorialnych), mamy Komitet ds Umowy Partnerstwa i mamyKomitet Sterujący ds. koordynacji interwencji EFSIw sektorze zdrowia.O mozliwej roli komitetów sterujacych dyskutowaliśmy w trakcie prac nad nowa perspektywą jednak co praktycznie oznaczac bedzie powołanie takiego ciała dialogu, dopiero zobaczymy

O komitecie sterującym

W poniedziałek 20 lipca odbedzie sie ukonstytuowanie (przyjecie regulaminu) i pierwsze posiedzenieKomitetu Sterującego ds. koordynacji interwencji EFSIw sektorze zdrowia. To - według Umowy Partnerstwa - główne narzędzie koordynacji interwencji podejmowanych w sektorze zdrowia ze środków UE Komitet działa pod przewodnictwem ministra właściwego ds. Zdrowia (więcej o kompetencjach i formie działania po poniedziałku). . W skład Komitetu wchodzą w szczególności przedstawiciele ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego, ministra właściwego ds. cyfryzacji, ministra właściwego ds. pracy i polityki społecznej oraz samorządy regionów, a także inni partnerzy właściwi w zakresie ochrony zdrowia.

Organizacje w komitecie

W sektorze organizacji pozarzadowych stało się głosno, gdy MZ zwróciło się do nieformalnego porozumienia organizacji Dialog dla Zdrowia, które (w oparciu o dość niejasne decyzje) traktowane było przez MZ jako partner do rozmowy. Wątpliwości budził nie tylko sposób wyboru, ale i kompetencje (funkcje obserwatora) i skład przedstawicieli organizacji (jeden przedstawiciel) działajacych na rzecz zdrowia. Spowodowało to protest części organizacji i reakcję MZ.

Podkomitet ds zdrowia

Konieczność powołania komitetu sterujacego nie przesadziło ani o jego składzie ani o formalnym umiejscowieniu (oczywiscie pewne było jedynie, ze bedzie działała przy Ministerstwie Zdrowia). W ramach prac nad powołaniem Komistetu ds. Umowy Partnerstwa (KUP) uznano, ze najlepszym miejscem dla Komistetu Sterujacego byłaby formuła podkomitetu KUP. Rozpoczęła sie nowa dyskusja, w której organizacje wskazane przez Radę Działalności Pożytku Publicznego wystosowały list w sprawie podkomitetu ds zdrowia do przewodniczacej KUP a jednocześnie Minister Infrastruktury i Rozwoju domagajac sie wiekszej reprezentacji NGO, pełnoprawnego ich umocowania i wyborów zapewnionych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego. Zmiany zostały wprowadzone z zastosowaniem okresu przejsciowego
 

Udział organizacji w dialogu

Na spotkaniu, na którym podjeto decyzję o podjeciu działan na rzecz powołania ruchu Obywatele dla Zdrowia podjeto też decyzje o właczeniu sie w prace systemowe na rzecz wykorzystania funduszy europejskich na rzecz zmian w słuzbie zdrowia. W czwartek 16.07.15 odbyło się robocze spotkanie chetnych, podczas którego ustalono uwagi do kryteriów oceny programów, które maja być przedstawione na posiedzeniu Komitetu

Kolejne ważne posiedzenia Komitetu będą odbywać się we wrześniu, w związku z tym został ustalony kolejny termin spotkania roboczego Obywateli dla Zdrowia w tym temacie na 19 sierpnia na godzinę 10:00.


Uwagi części organizacji pozarządowych do przesłanych materiałów

na Komitet Sterujący

Warszawa, 16 lipca 2015

I. Uwagi ogólne

 

  1. Konieczne jest doprecyzowanie nazwy. np. "Plan działań z sektorze zdrowia na rok..." nie powinien się tak nazywać bo w chwili obecnej zawiera tylko listę projektów, o których w danym momencie wiadomo. PLAN to jest jakiś porządek działań. A tu porządku nie ma, bo jest to tylko wycinek całości- a dokładniej- lista obecnie znanych projektów poza konkursowych.

Jeżeli to nie jest możliwe, wnioskuje się o precyzyjne przedstawienie i udokumentowanie zakresu interwencji z FS, których finansowanie ma się rozpocząć w roku 2015 ( na poziomie ogólnopolskim i regionalnym)- taką mapę/ plan przewidzianych projektów poza konkursowych oraz wstępne chociaż palny dotyczące ogłaszania konkursów. Według założeń umowy partnerstwa, tym właśnie ma się zajmować ten komitet.

  1. Brak informacji o Planach działań w RPO

  2. Fiszki projektowe do Po IŚ powinny odwoływać się do Mapy potrzeb, brak takiego odniesienia nie pozwala na ocenę ich adekwatności-pytanie kiedy będą mapy?

  3. Fiszki projektowe do PO WER są w większości tak ogólne, że nie sposób się do nich odnieść-proponujemy zadbanie o ujednolicenie poziomu szczegółowości

  4. Fiszki projektowe powinny zawierać rubrykę pokazującą komplementarność z innymi projektami/ działaniami systemowymi w danym obszarze. Samo załączenie listy programów i projektów finansowanych ze środków krajowych nie pozwala na dokonanie właściwej oceny zasadności projektu.– proponujemy wstawienie dodatkowe rubryki.

  5. Co do kryteriów, obecnie sformułowane kryteria mogą nie pasować do wszystkich działań, dodatkowo brakuje kwestii a) o roli partnerstw z sektorem organizacji pozarządowych jako ważnych kryterium strategicznym oraz o b) działaniach profilaktycznych, które powinny być stałym elementem wszystkich działań w ochronie zdrowia.

 

II. Uwagi szczegółowe (PO WER)

1. 5.P.1 - powinno być wpisane, że programy profilaktyczne będą współtworzone (lub przynajmniej konsultowane) z organizacjami pacjenckimi.

2. 5.p.2 i 3 Działania te są wątpliwe z powodu braku zainteresowania np. szpitali akredytacją, być może trzeba to przesunąć na rok następny po zbadaniu zapotrzebowania na takie działanie

3. 5.p.5 elementem mapy powinna być Mapa organizacji pozarządowych działających na rzecz zdrowia. Ważne jest aby mapy uzupełnione były o projekty zasad ich wdrażania.

4. 5.p.6 uwzględnienie działań organizacji pozarzadowych w systemie szkolenia pielęgniarek

III. Szczegółowe propozycje

1. Przygotowania na potrzeby Komitetu analizydostępnych danych na temat wykorzystania i efektywności interwencji na rzecz zdrowia w kończącym się okresie programowania
2. Wydaje się nięzbędne powołanie grup roboczych, które przygotowałyby szczegółowe założenia do realizacji zadań komitetu w obszarze:

  • opracowywanie rozwiązań służących efektywnemu wdrażaniu środków funduszy strukturalnych w sektorze zdrowia;

  • dokonywanie oceny efektywności i skuteczności wykorzystania funduszy strukturalnych w sektorze zdrowia i ewaluacja Planu działań w sektorze zdrowia

  • stworzenie mechanizmów bieżącej koordynacji działań realizowanych w ramach FS, a innymi działaniami w sektorze zdrowia.


 


 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości