ŁOŚ
ŁOŚ
folt37 folt37
1774
BLOG

Łoś a sprawa polska.

folt37 folt37 Kultura Obserwuj notkę 40

TV pokazała rannego łosia po zderzeniu z samochodem, leżącego w lesie obok drogi. Leżał tam cztery doby skazany na powolną, okrutną śmierć w obecności leniwych, bezdusznych ludzi od burmistrza po leśnictwo. Tę smutną społeczną indolencję przełamał litościwy obywatel, który za własne pieniądze odtransportował zwierzę do schroniska.

Ludzie z oficjalnych urzędów i instytucji gminno państwowych jednomyślnie umywali ręce od sprawy znanym bełkotem: „braku pieniędzy”, „braku kompetencji”, „braku procedur”, itp.

Oto obraz ludzkich postaw wobec cierpiących zwierząt.

Takąż obojętność wykazali inni kompetentni ludzie z za murów uniwersyteckich innym ludziom tam wyzyskiwanym.

Tak sprawę relacjonuje Agnieszka Kublik i Grzegorz Sroczyński (GW z 26 listopada) :

„Na uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu przeniesiono sprzątaczki z etat do firmy zewnętrzne,  czym pozbawiono je bezpieczeństwa zatrudnienia a na koniec ograbiono z wynagrodzeń (i tak skandalicznie niskich). Kiedy głosiły się pomoc do władz uczelni, usłyszały, „Przecież nie jesteście naszymi pracownikami”. 

Podobne praktyki dziennikarze przytaczają z innych uniwersytetów. Tak postępują uczelnie uniwersyteckie - nośniki humanizmu i etyki międzyludzkiej. Można domniemywać, że pośród świadków konającego łosia byli absolwenci polskich uniwersytetów.

Bardzo wymownie to wszystko wygląda w kontekście retoryki wyborczej partii politycznych i kandydatów do samorządów terytorialnych głoszących z pełnym wyborczym patosem idee humanizmu i humanitaryzmu wobec ludzi i zwierząt a tak naprawdę będących w konflikcie z tymi ideałami.

Na przykładzie łosia i uniwersyteckich sprzątaczek dokładnie widać ów konflikt maskaradowo prezentowany w formie obłudy, kłamliwości postaw, bylejakości.

Gdy do tego dodać maskaradową wrzawę o „sfałszowanych wyborach” i niezdolności wielu wyborców do postawienia prawidłowo krzyżyka na karcie wyborczej to widzimy prawdziwy obraz upadku naszej kultury politycznej i kultury społecznego współżycia.

Jedynym pozytywnym punktem tej sytuacji jest obywatelski gest mieszkańca gminy, który bez oglądania się na innych po prostu, po ludzku i obywatelsku pomógł zwierzęciu.

Na tym przykładzie widać różnicę pomiędzy społecznością bierną, wyjałowioną z odpowiedzialności, a obywatelską z poczuciem takiej odpowiedzialności

Zwalczajmy więc bierność i wspierajmy obywatelskość!

 

 

 

 

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura