andrzej.budzyk andrzej.budzyk
374
BLOG

Lwów "w garści" bolszewików - wspomnienie...

andrzej.budzyk andrzej.budzyk Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Przeżyłam... Lwów-Warszawa 1939-1946 [autograf autorki]

Pracując bez wytchnienia, śpiąc dorywczo po dwie, trzy godziny na dobę, a czasem i tego nie, przestajemy myśleć o sytuacji ogólnej. I nagle jak grom z jasnego nieba spadają na nas wieści, że ideą bolszewicy, że przeszli granicę. jak to jest? Idą pomagać czy gubić? Są sprzymierzeńcami czy wrogami? Niemcy są pod Lwowem, biją się na Kulparkowie, są tuż tuż. Z drugiej strony od łyczakowa podchodzą bolszewicy. W mieście popłoch, ludzie uciekają, kobiety z maleńkimi dziećmi, starcy, kaleki. Od jednej rogatki wracają do drugiej, wszędzie wróg, nieprzyjaciel otoczył miasto ze wszystkich stron.

Padam z wyczerpania. Wojskowa służba sanitarna uciekła. Lekarze pracyją jak maszyny, od świtu do nocy, a często i w nocy. Przerwy są, gdy trzeba czekać na narzędzie, materiał jałowy, lub gdy brak światła nie pozwala nic dojrzeć. Magazynier uciekł, natychmiast rozkradziono wszelkie zapasy, dosłownie, nie ma co jeść, ranni dostają czarną żołnierską kawę, i mamałygę, wszystk w minimalnych ilościach, chleba wogle nie ma. Dla personelu porcje są jeszcze mniejsze, jesteśmy glodni, spragnieni izałamani psychicznie. Nie kończące się transporty rannych, brak personelu, ktory samowolnie opuścił pracę, obciąża nas ponad siły. zasypiam siedząc w kucki na podłodze wsparta o łużko, na którym leży trup. Brak sił do dźwigania żywych, a kto ma nosić zmarłych? Pracujemy jak automaty, bez czucia, bez sił. I dopiero nagłe pytania, oczy pełne niepokoju i rozpaczy każą się opamiętać, robić dobrą minę do złej gry.

- Siostro, czy to prawda? Siostro, co będzie dalej? - Nie wiem, nie wiem.

Ja przecież naprawdę nic nie wiem. Ale tego nie wolno powiedzieć, więc trzeba prędko przywołać spokój na twarz i mówić słowa pociechy, w które się nie wierzy. A Naczelny Wódz pozdrawia dzielnych żołnierzy na Westerplatte i życzy im szybkiego zwycięstwa. Bo0że czy to można wytrzymać? Czy jest ktoś, kto ma żtak wiele sił? Chwilami zdaje mi się, że zamieram, że już mnie niema, żeto jakiś koszmarny sen. Ale rzeczywistość z całym okrucieństwem wzywa. Znów transport rannych.

- Siostro pić,pić! - Nie ma wody, niema, nie ma.

- Siostro, tu musi być transfuzja, ten chłopczyna zginie, bardzo skrwawiony, kto da krew.

- Ja, i ja. Ja mam wszystkie badania w porządku, grupa krwii "0", mogę dać zaraz.

Obrońca Kulparkowa leży bledziutki, ma może 14 lat, zbroczony krwią, z buzią wykrzywioną bólem, przez zaciśnięte zęby zdaje relację:

- nasypali piaski, ale nas opadli, ta my ich od tyłu, ta bronimy Lwowa, ta to nasze miasto.

Kochany chłopczyna, umarł po dwóch dniach bólu i męki, na rękach spłakanej matki.

Otoczony Lwów bronił się bez nadziei wygranej. Przemoc była za wielka. 22 września 1939 r., gdy bolszewicy wchodzili do Lwowa, przywitał ich grad kul z wieży kościoła Matki Boskiej Ostrobramskiej na Łyczakowie,

www.lwow.com.pl/kosciol/ostrobramska/kosciol.html

ale obrońcy mieli resztki amunicji i musieli ulec, przemocy. Wtedy garstka kadetów pod wodzą swego porucznika dała jeszcze raz dowód, że bronić swego miasta będzie do ostatka. Otoczeni w Cytadeli , gdy zabrakło im amunicji, zostali wzięci do niewoli. Jaki los ich czeka?...

Wkroczenie bolszewików do Lwowa to okres, którego nie da się opisać. Wojsko o twarzach kałmuków, z dzikimi, rozbiegłymi oczyma, obdarte, bez siodeł, na małych kosmatych konikach, uzdy i tręzle z postronków. W pierwszej chwili byli tak oczarowani tym, co zobaczyli wsklepach, że nawet nie rabowali. Ale trwalo to bardzo krótko i zaczął się rozbój, tak bezsensowny, bez pojęcia, że aż tym bardziej przerażający.

Byłam światkiem, gdy grupa żołnierzy w ogromnym magazynie zabierała tylko góry od piżam, spodnie nie interesowały ich zupełnie.".

www.atticus.pl/index.php 

www.tolle.pl/pozycja/przezylam

- Niesforne Dziecię Gutenberga.

Ciekawy świata i życzliwy ludziom, ale nie pozbawiony szczypty złośliwości niezbędnej do przeżycia.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura