Kenny McCormick Kenny McCormick
1073
BLOG

Sekunda przestępna - analiza krzywej

Kenny McCormick Kenny McCormick Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Niniejszy wpis jest rozwinięciem problemu pozornie brakujących sekund (powszechnie uważanego za konsekwencję zwalniania ruchu obrotowego Ziemi), omówionego przez Arkadiusza Jadczyka tutaj.

W skrócie - czas uniwersalny UTC, odmierzany przy pomocą niezwykle precyzyjnych zegarów atomowych, płynie nieco szybciej (2-3 milisekundy dziennie) niż obserwowany czas astronomiczny UT1, w związku z czym powstaje konieczność dodania czasem (co 1-2 lata) jednej sekundy, zwanej sekundą przestępną do czasu odmierzanego przez zegary atomowe. Efekt ten tłumaczy się nieznacznym zwalnianiem ruchu obrotowego Ziemi. Jednakże zwalnianie w takim tempie skutkowałoby zatrzymaniem tego ruchu w ciągu czasu rzędu 100 tys. lat, co jest już cokolwiek podejrzane. Japońscy fizycy - Tekehisa Fujita i Naohiro Kanda uważają że jest to jedynie pozorne opóźnienie, wywoływane przez grawitację. Wartość tego pozornego opóźnienia ustalili na 0,672 sek/rok.

Wykres opóźnienia czasu UT1 względem UTC, wraz z korekcyjnymi sekundami przestępnymi, wygląda tak:

 

i dalej tak:

Po usunięciu dodawanej sekundy otrzymujemy wykres opóźnienia UT1 względem UTC:

Wykres jest nieco okrojony, ale na kolejnych wykresach przedział czasowy danych zaczyna się 2.01.1973 r., a kończy 15.11.2009.

Po skorygowaniu powyższego wykresu o 0,672 sek/rok, otrzymujemy coś takiego:

W tym momencie widać dosyć dobrze trzy krzywe składowe tworzące krzywą na wykresie, można się więc pokusić o wyodrębnienie ich z wykresu. Ponieważ jest to coś co tygrysy lubią najbardziej, uległem pokusie i znalazłem jak najbliższe krewne tejże krzywej:

Okresy sinusoid wynoszą w latach 1, 17, 68

Najwyraźniej, krzywa o najkrótszym okresie jest związana z ruchem Ziemi dookoła Słońca, znaczenia pozostałych okresów są dla mnie zagadką.

Dodając te sinusoidy do siebie, otrzymujemy coś takiego:

Na niebiesko suma trzech sinusoid, na czerwono wykres na podstawie danych obserwacyjnych.

Przyznam że nie oczekiwałem takiego efektu, przy użyciu zaledwie trzech składowych...

W tym momencie pozostaje tylko przedstawić różnicę między wykresem czerwonym i niebieskim:

 Do połowy lat 90-tych to co pozostało było w zasadzie "szumem". Jednakże później rozpoczyna się coś co może wskazywać, że jest to sinusoida o okresie mniej wiecej 140 lat, o ile oczywiście w najbliższych latach następi "punkt przegięcia", bo póki co wykres zachowuje się dosyć "agresywnie" :)

Dla bardzo zainteresowanych, tutaj można sobie pobrać arkusz z danymi źródłowymi i wszelkimi moimi obliczeniami.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie