dunajec dunajec
866
BLOG

Zmysłowy Amarillis, czyli francuskie dziewczyny...

dunajec dunajec Kultura Obserwuj notkę 1

 

 Zmysłowy Amarillis w Polsce, czyli „Witajcie nam francuskie dziewczyny…”.

  To oczywiście parafraza znanej szanty, a już wkrótce będziemy mieli okazję uczestniczyć w koncercie jednego z najciekawszych współczesnych francuskich zespołów wykonujących barokową muzykę kameralną.
Czemu warto uczestniczyć w nim na żywo? Hm, bo to bardzo interesujące artystki są, które łączą ogromne wyczucie repertuarowe, z wirtuozerię wykonania, wielką wrażliwością muzyczną i…  wdziękiem osobistym.
Kto ceni barokową muzykę dworską, wykonywaną między innymi na dworze Ludwika XIV, pełną przepychu i finezji, pasji, uniesienia i wysublimowanego piękna, będzie miał chyba dużą satysfakcję z tego koncertu.
Jaki to koncert? Koncert zespołu Amarillis będzie inaugurował 34. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, a odbędzie się już 2 lipca, o godzinie 19.30.
 
W Starym Sączu Amarillis wykonana utwory następujących kompozytorów: Johann Joachim Quantz (1697-1773), Wilhelm Friedemann Bach (1710-1784), Johann Gottlieb Janitsch (1708-1763) i Johan Christian Bach (1735-1782).
 
Zespół  Amarillis tworzą Heloise Gaillard (Dyrektra artystyczna, flet altowy, flet barokowy i inne dęte instrumenty dawne) i Violaine Cochard (śpiew oraz instrumenty klawiszowe: klawesyn lub organy), a także Ophelie Gaillard (wiolonczela).
Z zespołem występują, w ramach kolejnych programów koncertowych, najwybitniejsi artyści, w tym znane francuskie śpiewaczki : Patricia Petibon („Amour et mascarade”), Stephanie d’Oustrac („Medee furieuse”  i” Ferveur et extase”), Chantal Santon i inne oraz śpiewacy m.in. :  Emiliano Gonzalez-Toro i kontra- tenor Robert Expert , a także wirtuozi gry na instrumentach dawnych, w tym Anna-Marie Lasla, która występując z Amarillis w programie i na płycie „Jeux de dames a la Cour” kongenialnie gra na viola da gamba (niedawno mieliśmy okazję jej słuchać w II programie PR, w związku z rocznicą urodzin legendarnego kompozytora utworów na viola da gamba- Marin’a Marais, spopularyzowanego między innymi filmem z G. Depardieu  „Wszystkie poranki świata”.)
 
Zespól Amarillis istnieje od 1994 roku, ale wydał 10 wysmakowanych płyt z muzyką z przełomu XVII i XVIII wieku, w tym między innymi płyty z muzyką J.S. Bacha, G.-F Haendla, A. Vivaldiego, M.- A. Charpentiera, czy utwory mniej znanych kompozytorów, jak Bariere, Boismortier, de la Barre, Hotteterre, Philidor i Rameau (z mojej ulubionej płyty Amarilis: „Jeux de dames a la Cour”).
 
Najnowsza ich płyta jest zatytułowana: „A Music Party”, a poświęcona jest w całości utworom reprezentantów rodziny Bach, a zwłaszcza Johanowi Christianowi Bachowi, który jest znany jako kompozytor niezwykle pięknych symfonii koncertujących, a także utworów kameralnych, w tym kwintetów na klawesyn.
Kwintety Op. 22 w tonacji f-dur, zostały zarejestrowane przez Amarillis, bodajże po raz pierwszy w historii fonografii, a właściwie zostały ponownie odkryte i przywrócone Muzyce.
 
Johann Christian Bach był najmłodszym synem Jana Sebastiana, nazywany także “Bachem londyńskim”, ze względu na fakt, że spędził w Londynie większą część swojego życia.
 
Swoje utwory dedykował Księciu Elektorowi Karolowi Teodorowi, ale były one również wykonywane na Dworze  Jerzego III i jego żony Królowej Charlotty, która była miłośniczką muzyki niemieckiej, a także osobiście wykonywała skomponowane przez J.Ch. Bacha  utwory, zwłaszcza utwory koncertujące na klawesyn.
 
Dzięki zespołowi Amarillis utwory Johanna Christiana Bacha znów lśnią muzycznym blaskiem, a ich wykonanie zachwyca wyrafinowaniem, namiętnością i zaskakuje chłodną wirtuozerią.
 
Najnowszym programem koncertowym stworzonym przez Amarillis jest zaprezentowany po raz pierwszy w marcu 2012 roku „Le dernier regard d’Eurydice”, czyli „Ostatnie spojrzenie Eurydyke”.
Program ten jest realizowany  wspólnie z kantorem - Didier Kowarsky’m i Angelique Mauillon, na harfie .
 
Spektakl zaskakuje swoją oryginalnością i świeżością, a jest widowiskiem słowno- muzycznym, który stanowi artystyczną wizję mitów greckich : Kefalosa i Prokris, Orfeusza i Eurydyki, Dydony, Filemona i Baucis głęboko obecnych w sztuce baroku, a także „rozpoznanych i przeczutych” przez Amarillis w muzyce Alonso Mudarra, J.S. Bacha, C.P.E. Bacha, G.P. Telemannna, G.F. Haendla, H. Purcella i innych…
 
Polecam ten koncert!
 
 
 
 
dunajec
O mnie dunajec

Pisanie na blogu ma swój cel doraźny, a i kontekst sytuacyjny. Może wynikać z potrzeby refleksji lub chęci dzielenia się informacją, ale ja traktuję to również jako formę autoterapii (czasem zabawną).

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura