Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
1129
BLOG

Do wypełnienia obietnicy prezydenta wobec tzw. frankowiczów ...

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Polityka Obserwuj notkę 117

Do wypełnienia obietnicy prezydenta wobec tzw. frankowiczów można dojść inną drogą

 

1. Wczoraj minister Maciej Łopiński z Kancelarii Prezydenta i prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński przedstawili opinii publicznej projekt tzw. ustawy frankowej.

Projekt ogranicza się do rozwiązania sprawy tzw. spreadów czyli różnicy pomiędzy kursem kupna, a kursem sprzedaży waluty, ustalanych w zasadzie dowolnie przez poszczególne banki udzielające tzw. kredytów frankowych.

Koszty tych operacji ponosili w całości kredytobiorcy teraz ustawa ma pozwalać bankom na zastosowanie do tych wyliczeń ówczesnych średnich kursów kupna bądź sprzedaży danej waluty stosowanych przez NBP z możliwością pobrania opłaty ale tylko w wysokości do 0,5% odchylenia od wspomnianego kursu.

Wyliczone w ten sposób nadpłaty kredytobiorców zostaną przeznaczone na zmniejszenie kapitału pozostałego do spłaty, przy czym ustalono limit kwoty kredytu na 350 tys. zł na osobę dla których stosuje się to rozwiązanie.

Jak podała Kancelaria Prezydenta jeżeli wszyscy posiadacze mieszkaniowych kredytów hipotecznych opiewających na waluty obce (franki, euro, dolary amerykańskie) skorzystają z tego rozwiązania, to banki które takich kredytów udzielały, będzie to rozwiązanie kosztowało od 3,6 do 4 mld zł.

2. Taki projekt tzw. ustawy frankowej jak można się domyślać nie został dobrze przyjęty przez środowisko tzw. frankowiczów i głosy płynące stamtąd mówiąc najoględniej, nie są zbyt pochlebne dla prezydenta.

Tzw. frankowicze mówią, że zostali oszukani, że czekali blisko rok na projekt ustawy przygotowywanej przez  Kancelarię Prezydenta, a to co wczoraj otrzymali daleko odbiega od deklaracji składanych w kampanii wyborczej wobec tego środowiska, ba że jest to o wiele mniej niż prezentowano we wcześniejszych projektach tej ustawy.

Pojawiły się także szacunki, że nowy prezydencki projekt rekompensuje zaledwie 10% kosztów jakie mogą odzyskać tzw. frankowicze na drodze sądowej procesując się z bankami, które takich kredytów udzielały.

3. Tych głosów niezadowolenia płynących ze środowiska tzw. frankowiczów nie należy lekceważyć ale wydaje się, że są one trochę przedwczesne, ponieważ zarówno minister Łapiński jaki prezes Glapiński mówili o kolejnych posunięciach wobec banków udzielających tzw. kredytów frankowych, które wprowadzi w najbliższym czasie Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

Obydwaj zapewnili, że do przewalutowania kredytów hipotecznych wyrażonych w walutach obcych jednak dojdzie przy czym będzie to proces stopniowy i kontrolowany przez instytucje nadzoru finansowego.  

Najważniejsze w tym rozwiązaniu jest to, że procesy przewalutowania będą się odbywały z inicjatywy samych banków, które takich kredytów udzielały, co uniemożliwi zagranicznym udziałowcom tych banków procesowanie się ze Skarbem Państwa o ewentualne odszkodowania.

4. Prezes NBP wprost zapowiedział, że do 10 sierpnia złoży wniosek o powołanie w ramach Komitetu Stabilności Finansowej, któremu przewodniczy, grupy roboczej ds. przewalutowania kredytów hipotecznych, która przygotuje stosowne rekomendacje dla KNF.

Z jednej strony będzie to zwiększenie progów ostrożnościowych dla banków, które mają duże portfele kredytów walutowych, z drugiej strony odpowiednie podniesienie wag ryzyka związanych z kredytami walutowymi, co spowoduje że banki obarczone takimi kredytami, będą zmuszone do podniesienia swoich kapitałów bądź do przewalutowania tych kredytów na złote (przy tych kredytach wagi ryzyka będą wielokrotnie niższe).

Zdaniem prezesa NBP zdecydują się na to drugie rozwiązanie, bo będzie ono dla nich bardziej opłacalne.

A więc do przewalutowania tzw. kredytów frankowych dojdzie, bo bankom będzie się to bardziej opłacało, niż wypełnienie wyraźnie podwyższonych wymogów kapitałowych, przy czym proces takiego przewalutowania będzie musiał odbywać się za zgodą samego zainteresowanego czyli kredytobiorcy.

Zobowiązanie prezydenta wobec tzw. frankowiczów zostanie więc zrealizowane wprawdzie trochę dłuższą drogą ale znacznie bezpieczniejszą dla systemu finansowego naszego kraju, a w konsekwencji także dla polskiej gospodarki.

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka