Tonick Tonick
227
BLOG

Dlaczego Polska dyskryminuje własnych obywateli

Tonick Tonick Polityka Obserwuj notkę 0

Polska należąc do UE musi się stosować do unijnego prawa. W jakimś sensie jest to alibi dla władz kraju (z góry napiszę każdych kolejnych, a obecnych w mniejszym stopniu niż poprzednie ale jednak też) służące za wytłumaczenie dla ewidentnej dyskryminacji obywateli polskich  prowadzących w naszym kraju działalność gospodarczą. Piszę oczywiście o konkurencyjności firm ze względu na większe obciążenie polskich obywateli podatkami i para podatkami.

Jednym ze sposobów dyskryminacji jest konieczność płacenia wysokich podatków przez krajowców, przy zwolnieniu w Polsce tych firm które siedzibę mają za granicą np w rajach podatkowych z podatków w naszym kraju. Czy da się coś zrobić z tą nie równoprawnością, zachowując przy tym niedyskryminacyjne podejście do firm zagranicznych? Oczywiście że się da. Zmniejszenie dyskryminacji będzie polegać na obniżaniu podatków płaconych przez krajowe firmy.

No łatwo powiedzieć. Zakrzykną rządowe liczykrupy, ale aby komuś dać trzeba komuś zabrać.

A do tego prawo unijne .....

Jest to oczywiste. Prawo unijne jednak zakłada równe szanse dla wszystkich firm w danej branży czy grupie, niezależnie od siedziby firmy. Swobodny przepływ osób, usług i kapitału    To prawo UE które wręcz nakazuje równość w działalności gospodarczej i równe traktowanie minn zagranicznych inwestorów.

Wiele środowisk liberalnych informuje obecnie że na poilskim rynku pracy brak jest pracowników o odpowiednim przygotowaniu. Jednocześnie pensje w Polsce w stosunku do całej UE są niesatysfakcjonujące aniwłaścicieli firm ani pracowników. Powodem trudności krajowych firm jest dyskryminowanie ich (nie w prost) wyższymi niż dla zagranicznej konkurencji podatkami,  oraz parapodatkami (np ZUS) w sumie. Mówiliśmy o konieczności obniżenia podfatków i o tym że są one dla firm zbyt trudne do udźwignięcia. Jak je obniżyć, aby mieć większe zyski celem pozyskania dalszych pracowników?

Trzeba zmniejszyć dyskrryminację w tej grupie wydawania podatków, gdzie ich wydawanie nie jest konieczne. Jednym z największych zasobów które można wykorzystać są składki ZUS do którycxh trzeba już dziś DUŻO DOPŁACAĆ Z PODATKÓW< PRZY ZAŁOŻENIU DALSZEJ KONIECZNOŚCI ZWIĘKSZENIA DOPŁAT Z CZASEM CO ZNOWU POGORSZY DYSKRYMINACJĘ KRAJOWYCH FIRM PRZEZ KONIECZNOŚĆ DALSZEGO PODNOSZENIA PODATKÓW.   

Trzeba więc skończyć z dopłacaniem do ZUS z PODATKÓW KRAJOWCÓW, a zwyczajnie doprowadzić do dopłacenia niezbędnych składek przez krajowe i zagraniczne firmy NA RÓWNYCH ZASADACH PRZEZ PODNIESIENIE SKŁADKI ZUS LEŻĄCEJ PO STRONIE PRACODAWCY - czyli nie dyskryminujących. Brak konieczności dopłat do ZUS, oraz wydawania na ten cel podatków, da możliwość obniżenia podatków które w Polsce mają płacić firmy w stopniu większym niż podniesienie składek ZUS, a to poprawienie konkurencyjności polskich firm, oraz stopniowe uzyskiwanie przez nie rentowności nieco bliższej do firm zagranicznych, czyli mniej dyskryminującej krajowe firmy. W istocie była by to polityka usuwająca ewidentną dyskryminację polskich firm. Jednocześnie mogą być oczywiście wyrażane obawy że niewielka część firm o siedzibach poza Polską nie zechce zrezygnować z inwestycji w Polsce, gdy ich zyski zaczną się zmniejszać do niewiele wyższych niż zyski krajowych firm. Być może takie zjawisko ma prawo nastąpić, ale zapewne w bardzo niewielkim stopniu, co nie stanowi zagrożenia z powodu i tak zbyt małej ilości pracowników na krajowym rynku pracy. Jednak takie działania mogą spowodować większe zainteresowanie płaceniem podatków w Polsce przez zagraniczne firmy prowadzące tutaj działalność. Nie stracą na tym długofalowo także pracownicy, wejście krajowych firm w rynek z powodu braku konkurencyjności do tej pory dla nich niedostępny, a więc rozwiniętych technologii pozwala bowiem więcej zarabiać, ale i więcej płacić pracownikom. Jedyną stroną która może mieć nieco mniejsze zyski niż dotychczas może być strona zagranicznych firm dotąd faworyzowanych kosztem firm o kapitale krajowym dotąd w kraju dyskryminowanych.

Dziś

Firma krajowa   Podatki (część na wydatki państwa ++++++++++) (Część na dopłaty do ZUS ++) (++++++ ZUS pracowników ++++++ podatki pracowników)

Firma zagraniczna (ZUS  pracowników ++++++  podatki pracowników++++++) 

- podatki za granicą kraju                                                                 

Po zmianach (bez konieczności dopłat do ZUS)

Firma krajowa Podatki (część na wydatki państwa ++++++++++) (+++++++ZUS pracowników podatki pracowników++++++)

Firma zagraniczna  (+++++++ ZUS pracownikówpodatki pracowników++++++)

Niby to nie dużo. Ale pozwala o 1-2% zmniejszyć obciążenia krajowych firm a o 1-2% podnieść zagranicznych czyli zbliżyć się rentownością o około 3% do firm zagranicznych. Przy zyskach przedsiębiorstw rzędu kilku do kilkunastu procent rocznie, to być albo nie być wielu krajowych firm.

 

 

Tonick
O mnie Tonick

Kliknij Quo vadis Ziemio? Jak studiować W hołdzie Powstaniu - Notka ukryta przez redakcję salon24 pływam jedynie pod prąd

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka