Alert! W środę 15. czerwca od momentu zachodu Słońca będzie w Polsce całkowite zaćmienie Księżyca

Ponieważ płaszczyzna obiegu Księżyca nie pokrywa się z płaszczyzną, po której Ziemia obiega Słońce (ekliptyką) w ruchu tych ciał niebieskich dokładne ułożenie ich w linii prostej jest zjawiskiem stosunkowo rzadkim.W środę 15.czerwca Ziemia znajdzie się dokładnie pomiędzy Słońcem i Ksieżycem i zasłoni Księzyc przed światłem słonecznym. Tuż ponzachodzie Slońca z Polski zobaczymy calkowita zaćmienie Księzyca.

W bieżącej dekadzie z Polski całkowite zaćmienie Księżyca będzie widoczne jeszcze tylko trzy razy. W nocy 28 września 2015, wieczorem 27.lipca 2018 i przed świtem 21 stycznia 2019.

15. czerwca 2011 Księżyc wzejdzie po południowo - południowo - wschodniej stronie nieba, dokładnie przeciwnie do miejsca gdzie zachodzić będzie Słońce. Radzę wybrać się poza zaśmiecone światłem miasto i obserwować to zjawisko z ciemności. Zaletą takiej obserwancji będzie możliwość obejrzenia gwiazd, których normalnie nie byłoby widać z racji olśnienia ich światłem Księżyca w pełni. Niestety Księzyc, zwlaszcza napoczątku obserwacji będzie nisko- blisko południowego horyzontu, warto więc przedtem znaleźć miejsce skąd ten południowy horyzont jest dobrze widoczny.


Wielkość tarczy Księżyca zanurzonej w cieniu Ziemi podczas środowego zaćmienia. Szary kolor oznacza półcień, kiedy na Księzycu oglądać będziemy zaokrąglony cień Ziemi. Do podanego na rysunku czasu GMT środka zaćmienia należy w Polsce dodać 2 godziny.
Obraz z http://www.republika.pl/stalker

Początek zaćmienia całkowitego będzie jeszcze w świetle dnia nisko nad południowo - południowo - wschodnim horyzontem o godzinie 21:21, środek zaćmienia o 22:13, koniec zaćmienia całkowitego o 23:03. Potem zaćmienie częściowe będzie trawło do pierwszej w nocy. Zobaczyć warto, zwłaszcza, że w Polsce zapowiada się dla obserwacji dobra pogoda.

Podczas całkowitego zaćmienia tarcza Księżyca (lewa fot)jest nadal widoczna, chociaż wielokrotnie słabiej niż w pełni. Oświetlać ją nie będą promienie bezpośrednio od Słońca ale przez światło słoneczne rozproszone w ziemskiej atmosferze. Podczas całkowitego zaćmienia dominować w tym oświetleniu powinien kolor czerwony. Kiedy cień Ziemi będzie powoli schodzić z Księzyca obserwować będziemy również ciekawe zjawisko zaćmienia częściowego (fot. prawa) z przesuwającym się powoli zaokrąglonym cieniem Ziemi na tarczy Księzyca w pełni.

 
W środowym zaćmieniu efekt poczerwienienia oświetlenia tarczy Księżyca powinien być widoczny bo Księzyc przejdzie niemal dokładnie przez środek cienia Ziemi.

Ponieważ w lecie Ziemia znajduje się w aphelium (maksimum odległości od Słońca) jej predkość obiegu po orbicie jest nieco mniejsza niż latem. Dlatego średni czas trwania zaćmień letnich jest średnio dłuższy od zimowych. Środowe całkowite zaćmienie będzie trwało godzinę i 41 minut i będzie dziesiątym najdluższym czasowo zaćmieniem w okresie lat 1900-2100.