folt37 folt37
321
BLOG

Narodowe kompleksy braku historycznej empatii.

folt37 folt37 Polityka Obserwuj notkę 17

Lipiec to czas upamiętnienia rocznic różnych dramatów z polskiej historii, których byliśmy, (jako naród) tragicznymi ofiarami ale i też sprawcami tragedii innych.

11 lipca minęła 73 rocznica rzezi wołyńskiej dokonanej przez zbrojne oddziały UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii) na ludności polskiej w 99 polskich miejscowościach w powiatach horochowskim i włodzimierskim.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_wo%C5%82y%C5%84ska#Krwawa_niedziela_-_11_lipca_1943

4 lipca 1946 r. w Kielcach tłum Polaków zaatakował Żydów przebywających w domu przy ul Planty7/9. W ciągu kilku godzin zginęło ponad 40 ludzi. Wielu zostało rannych. Fakty są jakby znane, ale długo były wypierane ze społecznej pamięci, do dzisiaj toczą się o nie spory napędzane nie tylko pragnieniem dotarcia do obiektywnej prawdy, lecz także odruchem obrony przed uznaniem ponurej przeszłości za swoją.

https://www.tygodnikpowszechny.pl/miriam-spotyka-dawna-znajoma-34465

Oto dwie zbrodnie dokonane z czystej nienawiści do obywateli innej narodowości z podjudzenia różnych politycznych graczy, którzy rękami prostych ludzi (nie rozumiejących sensu tych zbrodni), a jedynie z naiwnej łatwowierności polecenia zbrodni realizowali.

Wymienione zbrodnie są nieporównywalne ani w rozmiarze ani w politycznej kalkulacji podżegaczy do niej. Zestawiłem je wyłącznie dla ukazania dzisiejszych politycznych reakcji na nie.

Zarówno w przypadku Wołynia jak i Kielc istnieje dramatyczny rozdźwięk pomiędzy cynicznymi graczami politycznymi bazującymi na nacjonalistycznych fobiach sporej części „ludu” Ukrainy i Polski, a ludźmi poszukującymi pojednania narodów doświadczonych tragicznymi historycznie zaszłościami w imię wspólnego dobra i konsolidacji sprzeciwu wobec groźby powtórki tych zbrodniczych zdarzeń.

Jakaś część Ukraińców jest ciągle pod urokiem nacjonalistów nieskorych do uznania zbrodni UPA za zbrodnię ludobójstwa wbrew obecnym liderom, którzy dążą do pojednania.

Wymowne są gesty prezydenta Petro Poroszenki, który - śladem Willi Bandta - ukląkł przed warszawskim pomnikiem w hołdzie ofiar zbrodni wołyńskiej. Podobnym jest gest Nadii Szewczenko proszącej Polaków o przebaczenie z deklaracją przebaczenia także polskich win jest dowodem na poprawę klimatu do polsko-ukraińskiego pojednania.

W Polsce uczczenie pamięci pomordowanych w Kielcach Żydów próbowała zakłócić grupka nacjonalistów okrzykami „zbrodnia ubecka a nie kielecka”. Nie dali się jednak zastraszyć Kielczanie, którzy wspólnie z pastorem Kościoła ewangelicko-metodystycznego (zabrakło księdza katolickiego) oddali hołd pomordowanym Żydom w celu przywrócenia społecznej pamięć o tej tragedii.

Tymczasem znani polscy politycy wykazują wielkie oburzenie zachowaniami ukraińskich nacjonalistów pomijając wymownym milczeniem postawy niektórych Polaków choćby podczas rocznic mordu Jedwabińskiego odbywanego bez reprezentacji władz gminy.

W tym miejscu litościwie pominę postawę p. minister edukacji narodowej w środowej „Kropce nad i” odmawiającej odpowiedzi  na pytanie kto mordował Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 r. Czym się te postawy różnią (poza skalą) od zachowań nacjonalistów ukraińskich?

Brak należytej empatii* stron - spadkobierców krzywdzicieli i krzywdzonych - jest wynikiem braku rozumienia instytucji wybaczania, która nie licytuje się rozmiarem krzywd wzajemnie zaszłych przedkładając nad nie dobro zażegnania zacietrzewionej nienawiści w imię przyjaźni i pokoju nowych pokoleń, dalekich od win przodków, ale świadomych złych skutków kultywowania owej nienawiści w imię wyimaginowanej „sprawiedliwości dziejowej”.

Spełni się owa sprawiedliwość dziejowa tylko wtedy, kiedy zwaśnione od wieków narody będą żyły obok siebie w przyjaźni i wzajemnym szacunku, bez mściwości i pokusy odwetu za grzechy przodków. 

Innej drogi pojednania nie ma!

 

*Empatia (gr. empátheia „cierpienie”) – zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza).

https://www.google.pl/search?q=empatia+co+to&oq=empatia+&aqs=chrome.1.69i57j0l5.4831j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka