folt37 folt37
1083
BLOG

Naród, elektorat, suweren a PiS!

folt37 folt37 Polityka Obserwuj notkę 159

Polityczne postawy i zachowanie obecnie rządzącego Polską PiS dowodzą o nadzwyczajnym braku pokory i skromności tej partii.

Ciągle słyszymy o wyborczym pełnomocnictwie udzielonym PiS-owi przez Suwerenna do rządzenia według swojej autorskiej wizji funkcjonowania państwa. A to zwykła, nieuprawniona przesada, bo suwerenem jest Naród, cały Naród, jako uprawnieni obywatelsko mieszkańcy Polski.

PiS otrzymał pełnomocnictwo tylko od tej części narodu, który na tę partię zagłosował. Wiemy, że to było zaledwie 19% wyborców spośród obywateli uprawnionych do głosowania i 37% spośród głosujących - czyli nawet nie połowa.

Tak więc mandat do rządzenia zagwarantowała PiS-owi ordynacja wyborcza, a nie dominująca wyborcza większość. Czyli upoważnienie PiS ma, ale nie do urządzania Polski według własnego pomysłu, tylko do zarządzania istniejącymi zasobami państwa przejętego od poprzedników.

Suweren ograniczył PiS-owi pole konstytucyjnego działania na podobieństwo ordynacji spółek kodeksu handlowego, gdzie większościowy akcjonariusz nie ma na tyle owego większościowego kapitału niezbędnego do zmiany statutu spółki.

Statutem państwa jest Konstytucja, której obecne władze pod żadnym pozorem nie mogą zmieniać bo nie mają owego potrzebnego do zmian kapitału (większości sejmowej) takie uprawnienia nadające.

Każde więc próby omijania tego konstytucyjnego warunku są zaskarżalne do TK, który swoimi wyrokami przywołuje rządzących do porządku stwierdzeniami niekonstytucyjności ustaw.

 Stąd zagniewanie obozu rządzącego na TK, który chcą ubezwłasnowolnić by pozbyć się arbitra pilnującego konstytucyjności ich ustawodawczych inicjatyw.

Brakiem respektowania przez rząd tego porządku konstytucyjnego jest mocno zaniepokojona wspólnota europejska, której jesteśmy ważnym ogniwem, jako państwo, które ratyfikowało traktaty zobowiązujące do przestrzegania europejskich norm demokratycznych, których fundamentem jest konstytucja.

Unijne instytucje pilnujące tego porządku  to organy o wysokich uprawnieniach nadzorczych spełnianych przez wysoko kwalifikowanych funkcjonariuszy o najwyższym europejskim autorytecie prawnym.

Oni na szczęście nie podlegają politycznej presji PiS tak brutalnie demonstrowanej w Polsce wobec TK.

Dowodem tego jest kolejny dokument unijnego „kontrolera” praworządności czyli instytucji  Komisarza Praw Człowieka Rady Europy pełnionego przez Nilsema Muiżnieksema, który właśnie ogłosił raport o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce.

Niektóre wnioski i zalecenia Komisarza 

- wzmocnić pozycję i niezależność finansową RPO i wprowadzić rzetelne, przejrzyste i bezstronne zasady uchylania mu immunitetu

- w sprawie TK: zastosować się do zaleceń Komisji Weneckiej: opublikować wyroki, zaprzysiąc trzech prawidłowo wybranych przez poprzedni Sejm sędziów. Rząd powinien przestać kwestionować wyroki TK. Przy uchwalaniu jakiegokolwiek prawa dotyczącego TK konieczna jest szeroka debata publiczna z udziałem wszystkich interesariuszy, w tym społeczeństwa obywatelskiego.

- w sprawach inwigilacji: ustanowić silną niezależną kontrolę nad policją i służbami, i w pełni wdrożyć wyrok TK z 2014r: doprecyzować katalog przestępstw, w wykrywaniu których można stosować inwigilację, ściśle ograniczyć ją czasowo, ograniczyć możliwość wykorzystania zdobytych inwigilacją materiałów, wprowadzić obowiązek zawiadamiania inwigilowanego po zamknięciu sprawy, ustanowić zewnętrzny organ kontrolny do rozpatrywania skarg na inwigilację

- w sprawie dopuszczenia do postępowania sądowego dowodów zdobytych ze złamaniem prawa: Komisarz przypomina Zalecenie Komitetu Ministrów Rady Europy, by takich dowodów nie dopuszczać, gdyż stanowią poważne zagrożenie dla praw człowieka

- w sprawie ustawy o prokuraturze: Komisarz przypomina, że standardem europejskim jest wzmacnianie niezależności prokuratury. Uznaje, że rozwiązanie, w którym na czele prokuratury stoi polityk, członek rządu, który w dodatku ma szerokie kompetencje procesowe i władcze wobec prokuratorów "stwarza znaczące zagrożenie dla praw człowieka w związku z postępowaniem karnym, w tym prawa do rzetelnego procesu sadowego". Zaleca dostosowanie prawa o prokuraturze do europejskich standardów

- w sprawie mediów publicznych: bezpośrednia władza rządu nad mediami sprzeciwia się standardom europejskim dotyczącym wolności mediów. Należy zachować kompetencje KRRiT stania na straży wolności słowa i prawa do informacji.

(http://wyborcza.pl/1,75398,20253374,komisarz-praw-czlowieka-re-jestem-stronniczy-bo-stoje-po-stronie.html#ixzz4BoewubrN)

Kiedy kolejny raz ze strony obozu władzy padają słowa oburzenia na owe zalecenia istnieje zasadne przypuszczenie o podejrzanych intencjach politycznych tego obozu, który zamiast być wdzięczny kontrolerom za wykazanie błędów w rządzeniu oburza się ustami swoich mało kompetentnych przedstawicieli daje dowód braku należytych demokratycznych kompetencji do rządzenia.

To jest symptom lekceważenia Suwerena!

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka