Maciej Świrski Maciej Świrski
4422
BLOG

Oświadczenie Reduty Dobrego Imienia po nagrodzeniu "Idy"

Maciej Świrski Maciej Świrski Polityka Obserwuj notkę 114

W związku z nagrodzeniem filmu „Ida” Oscarem za „najlepszy film nieanglojęzyczny”, co oczywiście jest niewątpliwym sukcesem polskiej kinematografii, Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom wskazuje, że umieszczenie na początku lub końcu tego filmu informacji o kontekście historycznym, w jakim odbywa się jego akcja, staje się jeszcze bardziej konieczne.
Oscar generuje gigantyczne zainteresowanie nagrodzonym filmem. Producenci przyznają, że został on sprzedany do dystrybucji w ponad 60 krajów świata. Jeśli film nie będzie opatrzony stosowną informacją kontekstową, widzowie z całego świata po jego obejrzeniu wyciągną całkowicie fałszywe wnioski na temat Polski. Nabiorą przekonania, że to Polacy są sprawcami i wykonawcami Holokaustu. Jest to szczególnie niebezpieczne w aktualnej sytuacji politycznej, kiedy rosyjskie media oskarżają Polskę i Polaków o „faszyzm” i jest to istotnym komponentem rosyjskiej propagandy.
Nie chcemy ingerować w przekaz artystyczny filmu, ani w żaden sposób zmieniać jego treści. Chcemy tylko, aby na początku lub końcu filmu pojawiła się plansza informująca o kontekście historycznym, na przykład z następującymi sześcioma punktami:

 

1. Polska była pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945

2. Niemieccy okupanci prowadzili politykę eksterminacji Żydów.

3. W okupowanej przez Niemców Polsce za ukrywanie Żydów Niemcy karali śmiercią nie tylko tego, który ukrywał, ale także całą jego rodzinę, pomimo to wielu Polaków ukrywało Żydów.

4.W ten sposób zginęły tysiące Polaków oddających życie za  sąsiadów i współobywateli Rzeczypospolitej  – prześladowanych Żydów.

5.Legalne władze Polskiego Państwa Podziemnego, uznawane przez Aliantów, z całą surowością karały śmiercią przypadki prześladowania Żydów przez tych z Polaków, których zdemoralizowała okrutna i bezwzględna okupacja niemiecka.

6.Instytut Yad Vashem najwięcej tytułów Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przyznał Polakom.

 

Praktyka umieszczania napisów podających kontekst, w jakim rozgrywa się akcja filmu jest przyjęta i szeroko stosowana w kinematografii. Takie napisy są na przykład w filmie „Mandarynki”, nominowanym w tej samej kategorii co „Ida”.
Petycję Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom w tej sprawie podpisało do tej pory ponad 50 tys. osób. Wzywamy do dalszego podpisywania petycji – po to, żeby producenci zrozumieli, że twórczość artystyczna wiąże się z odpowiedzialnością. A odpowiedzialność jest ochroną wartości. W tym przypadku tą wartością jest dobre imię Polski i Polaków.
Petycję można podpisywać  na stronie Reduty Dobrego Imienia http://reduta-dobrego-imienia.pl/?p=1092

 

Maciej Świrski

Prezes Reduty Dobrego Imienia

www.szczurbiurowy.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka