Sowiniec Sowiniec
1142
BLOG

Już wkrótce uroczysty pogrzeb "Łupaszki"

Sowiniec Sowiniec Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 108

           „Rzeczpospolita” poinformowała, że wiosną br. na warszawskim cmentarzu Powązkowskim odbędzie się pogrzeb szczątków legendarnego dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - majora Zygmunta Szendzielarza-„Łupaszki".

            Data ceremonii uzależniona jest m.in. od kalendarza prezydenta Andrzeja Dudy, który prawie na pewno weźmie w niej udział.

            „- Uroczystość ta odbędzie się z asystą Wojska Polskiego” - powiedział gazecie rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz.

            Wizję pogrzebu zarysował na łamach „Rz” prezes współorganizującej go Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza-„Łupaszki” Wojciech Łuczak

          „- Chcielibyśmy, aby msza żałobna odbyła się w katedrze polowej Wojska Polskiego, następnie kondukt żałobny przeszedłby przez Warszawę na Powązki, tak aby była to manifestacja patriotyczna.”

            Szczątki „Łupaszki” odnalazła i zidentyfikowała w 2013 roku na powązkowskiej „Łączce” ekipa poszukiwawcza Instytutu Pamięci Narodowej pod kierunkiem profesora Krzysztofa Szwagrzyka. Nie spoczęły w Panteonie Narodowym tamże, ponieważ taka była wola bliskich dowódcy V Wileńskiej Brygady AK chcących, aby pochowano go  w grobie rodzinnym.

            „Łupaszka” podczas II wojny światowej walczył w szeregach AK z niemieckimi, białoruskimi i litewskimi oddziałami policyjnymi oraz z partyzantami sowieckimi. Do 1947 roku atakował  na Pomorzu i na Białostocczyźnie posterunki milicji i wojska, organizował zamachy na działaczy komunistycznych. Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali go w połowie 1948 roku.

            „Prokuratura postawiła mu m.in. zarzut próby obalenia siłą ustroju, a także zwalczania w czasie wojny partyzantki sowieckiej oraz współpracy z Niemcami. Został skazany na 18-krotną karę śmierci. Wyrok na nim i na jego towarzyszach wykonano 8 lutego 1951 r. w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie. Ich ciała zakopano w bezimiennej mogile na Powązkach. Na początku lat 90. stalinowskie wyroki uchylono” - przypomniała gazeta.

            Pion śledczy IPN prowadzi śledztwo w sprawie okoliczności skazania „Łupaszki”.     

         „Prokurator Marek Klimczak nie ma wątpliwości, że żołnierze podziemia niepodległościowego zostali nieprawidłowo osądzeni. Zgodnie z obowiązującym wówczas prawem zespół orzekający mógł się składać z sędziego zawodowego i dwóch ławników lub trzyosobowego zespołu sędziów zawodowych. W tym przypadku wyrok wydali: sędzia zawodowy Mieczysław Widaj, ławnik - oficer Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz asesor sądowy” - czytamy w „Rzeczpospolitej”.

            Major Zygmunt Szendzielarz-„Łupaszka” to jeden z najodważniejszych Żołnierzy Niezłomnych (Wyklętych) i postać symboliczna dla tamtych lat, podobnie jak Danuta Siedzikówna-„Inka”, generał Emil Fieldorf-„Nil”, czy rotmistrz/pułkownik Witold Pilecki. Jego pogrzeb powinien być wielką manifestacją patriotyczną z udziałem najwyższych władz Rzeczypospolitej i szerokich kręgów społecznych.

 

Sowiniec
O mnie Sowiniec

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura